Po páde do priepasti zahynul v Tatrách turista. Do hôr vyrazil v nevhodnej obuvi

  • Mladý Poliak zahynul počas túry na poľskej strane Tatier
  • Zomrel po páde do 150 metrov hlbokej priepasti
Na snímke turisti sa dívajú na Batizovské pleso a na okolité tatranské štíty počas túry vo Vysokých Tatrách.
Ilustračný obrázok, TASR/Adriána Hudecová
  • Mladý Poliak zahynul počas túry na poľskej strane Tatier
  • Zomrel po páde do 150 metrov hlbokej priepasti

Portál iDnes.cz informoval o Poliakovi, ktorý v nedeľu (28. 5.) zahynul počas túry na poľskej strane Tatier. Mladý turista zomrel po páde do priepasti, ktorá bola hlboká 150 metrov.

V Tatrách bol na turistike s ďalším turistom. Do hôr sa obaja vybrali v ľahkej športovej obuvi a tričkách s krátkym rukávom. 

Pozor na zimné podmienky

Mladému Poliakovi sa stal osudným výstup na Mengusovské sedlo, ktoré leží vo výške 2 308 metrov nad morom. Na mieste sa ešte stále nachádza sneh. 

„Na horách panujú úplne zimné podmienky. To nie je doba na tenisky a nedostatočné vybavenie,“ upozornil hovorca tatranskej záchrannej služby TOPR Marcin Józefowicz. 

Druhého turistu záchranári museli evakuovať do bezpečia vrtuľníkom. Telo jeho bezvládneho kamaráta prepravili do nemocnice v Zakopanom.

Nešťastný pád

Počas víkendu sa podobné nešťastie odohralo aj u nás. Pád zo Zbojníckeho chodníka vo Vrátnej doline neprežila v sobotu 38-ročná slovenská turistka. Horská záchranná služba (HZS) o tom informuje na svojej webovej stránke.

Doplnila, že podľa prvotných informácií spadla žena do rokliny a viac nereagovala. „Na turistickom chodníku ostali tri malé deti vo veku 4, 7 a 8 rokov, ktoré neskôr prevzali príslušníci polície. Na miesto okamžite smerovali pozemne záchranári HZS z oblastného strediska Malá Fatra. Zo Žiliny vyslali vrtuľník, z ktorého na chodníku postupne vysadili záchranára HZS a lekárku,“ uviedla HZS.

Pozemná skupina horských záchranárov vykonala v exponovanom teréne spust za pomoci lán Dyneema. „Na mieste sa ukázalo, že Slovenka utrpela zranenia nezlučiteľné so životom,“ dodala HZS.

České turistky

Horskí záchranári z Malej Fatry ďalej zasahovali aj v piatok (28. 4.) večer nad sedlom Medziholie. Svoje sily tam precenili dve české turistky, ktoré sa nevedeli dostať na chatu na Grúni. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

„Dve 34-ročné turistky z Česka sa vybrali z Terchovej cez sedlo Medziholie a Poludňový grúň na chatu na Grúni, kde mali rezervované ubytovanie. Aj keď si trasu podľa mapy naštudovali, podcenili jej dĺžku a časovú náročnosť, navyše si nevšimli označenie uzávery v teréne a dostali sa na žltý turistický chodník – Stohovú skratku, ktorý je uzavretý, a v tme uviazli asi 150 metrov od rázcestia chrbát Stohu,“ informuje HZS.

Do sedla Medziholie sa záchranári dostali terénnym vozidlom, odtiaľ pokračovali k ženám pešo. Obe boli mierne uzimené a vyčerpané, po zateplení a doplnení energie ich záchranári vystrojili sedacími úväzmi, prilbami a svetlami a pomocou istenia na krátkom lane s nimi zostúpili k autu do sedla Medziholie. Odtiaľ ich zviezli do Domu HZS v Štefanovej.

Záchranári zasahovali aj na na Šalviovom prameni. Informovala o tom HZS na sociálnej sieti

„Horskí záchranári z Vysokých Tatier boli dňa 29.5.2023 požiadaní o pomoc pre 61-ročného turistu, ktorý sa cítil zle. Smeroval na Chatu pri Zelenom plese a pri Šalviovom prameni mu prišlo nevoľno,“ informuje HZS.

Zdroje: iDnes.cz, TASR, FB/HZS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá