Po Petržalke sa pridáva aj Nové Mesto. Ak nie si rezident, mesačne tu za parkovanie zaplatíš stovky eur

  • Nové Mesto je definitívne pripravené zaviesť do parkovania poriadok
  • Mestská časť má ako jedna z prvých schválené pravidlá pre rezidentské parkovanie
  • V priebehu roka 2020 ho spustí v pilotnej zóne Tehelné pole
  • Nový parkovací systém zvýhodní miestnych obyvateľov pred návštevníkmi, prináša poplatky a presne určí, kde sa bude môcť parkovať
TASR – Jaroslav Novák
  • Nové Mesto je definitívne pripravené zaviesť do parkovania poriadok
  • Mestská časť má ako jedna z prvých schválené pravidlá pre rezidentské parkovanie
  • V priebehu roka 2020 ho spustí v pilotnej zóne Tehelné pole
  • Nový parkovací systém zvýhodní miestnych obyvateľov pred návštevníkmi, prináša poplatky a presne určí, kde sa bude môcť parkovať

Pravidlá nového spoplatneného parkovania schválilo už aj miestne zastupiteľstvo. Novomešťania s trvalým pobytom v zóne budú pri parkovaní zvýhodnení. Medzi 18.00 a 8.00 hod. budú môcť parkovať v zóne len miestni resp. držitelia vydaných parkovacích kariet, od 8.00 do 18.00 hod. tu budú môcť zaparkovať aj iní vodiči, ale za 1,50 eur na hodinu.

Ak teda v Novom Meste napríklad pracuješ a trvalý pobyt máš v inej mestskej časti či dokonca v inom meste, počas bežnej 8 hodinovej pracovnej doby zaplatíš len za parkovanie 12 eur. Za jeden pracovný týždeň to vychádza na 60 eur a za jeden mesiac 240 eur.

Gepostet von Rudolf Kusý am Dienstag, 10. Dezember 2019

Kupovať si tak budeš musieť parkovací lístok, ten nebude mať tlačenú podobu, ale iba formu elektronického záznamu v informačnom systéme prevádzkovateľa. Parkovací lístok sa bude dať kúpiť prostredníctvom internetového rozhrania, vrátane mobilnej aplikácie, cez  SMS správu alebo v parkovacom automate. V zóne bude možné parkovať výlučne na vyznačených parkovacích miestach, čiže na chodníkoch nezaparkuješ či už rezident si alebo nie si.

Za rezidentskú parkovaciu kartu na jeden byt zaplatia obyvatelia zóny ročne 39 eur (na jedno auto), za dve autá to bude 150 eur, tri parkovacie karty na byt ťa budú stáť 500 eur. Na jeden byt je možné vydať maximálne tri rezidentské karty.

„Všeobecne záväzné nariadenie mestskej časti Bratislava-Nové Mesto o dočasnom parkovaní motorových vozidiel je platné od 1. mája 2020. Mestská časť musí dovtedy urobiť obstarávania na parkomaty, možnosť platiť cez SMS, nakúpiť obslužný softvér, ktorý to celé bude riadiť. Keď bude na jar vhodné počasie, budeme pokračovať v značení parkovacích miest (biele čiary) a osádzať dopravné značky,” oznámilo Nové Mesto na svojej oficiálnej stránke. 

Gepostet von Rudolf Kusý am Dienstag, 10. Dezember 2019

Nové Mesto zavedie aj takzvanú bonusovú parkovaciu kartu za 10 eur na rok. Karta nerezidentom umožní parkovať v zóne 2 hodiny denne. Ak nemáš trvalý pobyt v Novom Meste, no bývaš tu v podnájme, budeš platiť tak ako iní návštevníci zóny. Riešením, ako na parkovaní ušetriť, je prihlásiť sa na trvalý pobyt v Novom Meste.

Čo ak si Novomešťan a príde ti návšteva? Každý rezident dostane bezplatne pre tento prípad aj takzvanú návštevnícku parkovaciu kartu, ktorá umožní bezplatné dočasné parkovanie v zóne. Na jednu návštevnícku kartu sa bude môcť parkovať 100 hodín ročne (ak je na daný byt vydaná aspoň jedna rezidentská parkovacia karta) alebo 150 hodín ročne (v prípade, že na daný byt nie je vydaná žiadna rezidentská parkovacia karta).

Kde všade budeš za parkovanie v Novom Meste platiť? 

Na nové pravidlá parkovania si budeš musieť zvyknúť  najskôr v zóne do Tehelné pole. Týka sa to ulíc: Bajkalská – od Trnavskej po Vajnorskú, Bartoškova, Belehradská, Budyšínska, Česká, Družstevná, Hlučínska, Jarošova, Jiskrova, Kalinčiakova, Kominárska, Kováčska, Kukučínova – od Trnavského mýta po Jarošovu, Kukuričná, Kutuzovova, Laskomerského, Mestská, Moravská, Nová, Odbojárov, Osadná, Plzenská, Pri starej prachárni, Priečna, Príkopova, Rešetkova, Robotnícka, Sadová, Sliezska, Škultétyho, Športová, Tehelná, V.Tegelhoffa, Vajnorská – od Trnavského mýta po Bajkalskú.

Zdroj: banm.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech