Po požiaroch v Austrálii je ohrozených vyše 100 druhov zvierat, väčšina prišla aj o prirodzené prostredie

  • Až 113 živočíšnych druhov žijúcich v Austrálii potrebuje po ničivých požiaroch naliehavú pomoc
  • Najpočetnejšie skupiny na zozname tvoria kôrovce, plazy, cicavce, ryby a vtáky
Australia_Wildfires530639672302 (1)
TASR/AP
  • Až 113 živočíšnych druhov žijúcich v Austrálii potrebuje po ničivých požiaroch naliehavú pomoc
  • Najpočetnejšie skupiny na zozname tvoria kôrovce, plazy, cicavce, ryby a vtáky

Až 113 živočíšnych druhov žijúcich v Austrálii potrebuje po ničivých požiaroch naliehavú pomoc. Väčšina z nich prišla o najmenej 30 percent svojho prirodzeného prostredia. Najpočetnejšie skupiny na zozname tvoria kôrovce, plazy, cicavce, ryby a vtáky, informoval server BBC.

Zoznam zostavili vládni odborníci, ktorí tiež konštatovali potešiteľný fakt, že žiadny druh nebol úplne vyhubený. Mimoriadne rozsiahle požiare sužovali Austráliu od septembra. O život pripravili 33 ľudí a hovorí sa až o miliarde mŕtvych zvierat.

Na zozname tých, ktorým je potreba poskytnúť urýchlene pomoc, je 22 druhov kôrovcov, 20 druhov plazov a za nimi nasledujú cicavce (19 druhov), ryby (17), vtáky (13) a bezstavovce (5). Veľkú pozornosť treba venovať koalám, kengurám a žabám.

Pretrvávajúce požiare

„Pred požiarmi bolo veľa druhov považovaných za dobre ochránené a neboli radené k ohrozeným, ale teraz prišli o veľkú časť svojho prirodzeného prostredia a môžu byť ohrozené,“ uvádza sa v správe odborníkov.

Ministerka životného prostredia Sussan Leyová povedala, že sa zoznam bude ďalej dopĺňať a pribudnú na ňom informácie o bezstavovcoch a o rastlinstve. Zisťovanie stavu komplikujú požiare, ktoré niekde pretrvávajú.

„Aj keď je povzbudzujúce, že na niektorých ožiarených miestach boli pozorované ohrozené druhy zvierat, nie je ešte bezpečné vstupovať na niektoré z nich, takže nemožno získať detailnejšie informácie,“ dodala Leyová.

Austrália v januári oznámila, že poskytne na obnovu zničenej prírody 50 miliónov austrálskych dolárov. Peniaze sú určené hlavne na ošetrenie poranených zvierat, na doplnenie potravy voľne žijúcej zveri a tiež na programy kontroly stavu škodcov.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK