Po pozretí tohto videa sa už nikdy nebudeš sťažovať na cestu do práce. Tomuto mužovi totiž trvá 8 hodín

  • Čo by si bol ochotný spraviť pre svoju prácu?
  • V pohorí Kaukaz je ukrytá meteorologická stanica, na ktorej sa každý deň strieda niekoľko ľudí
  • Predtým, ako sa na ňu dostanú, však musia absolvovať strastiplnú cestu
denis-linine-W4o1oWx0k0g-unsplash
Unsplash/Denis Linine
  • Čo by si bol ochotný spraviť pre svoju prácu?
  • V pohorí Kaukaz je ukrytá meteorologická stanica, na ktorej sa každý deň strieda niekoľko ľudí
  • Predtým, ako sa na ňu dostanú, však musia absolvovať strastiplnú cestu

Poznáš to. V pondelok ráno ešte len vstaneš a už preklínaš celý svet. Pri rannej káve sa pozeráš z okna na upršaný deň a predstavuješ si úmornú 20-minútovú cestu do práce. Možno si po prečítaní tohto článku povieš, že máš vlastne neuveriteľné šťastie. Príbeh opísal portál seznamzpravy.cz.

Magomed Magomedov a jeho dvaja synovia pracujú v desaťhodinových smenách, aby udržali pri živote meteorologickú stanicu. Tá leží vo výške 2923 metrov v pohorí Kaukaz v Dagestane. Ich povolanie prináša osoh celému Rusku.

Za svoju prácu pritom nedostávajú závideniahodné peniaze. Každý deň k stanici kráčajú v snehu a do kopca, neraz dokonca riskujú život. V pohorí sú totiž časté lavíny.

zdroj: Unsplash/Ryan Schroeder

Svoje povolanie však milujú a vedia, že majú osoh pre spoločnosť. Po tých rokoch im už vzdialenosť ani nepríde tak veľká a terén tak náročný. Na videu uvidíš, že si špecifickú situáciu dokonca užívajú s úsmevom.

Hrozia aj lavíny

Je to skutočne zaujímavé miesto na život. Podmienky nie sú zrovna priaznivé, výkyvy počasia sú tu často sprevádzané lavínami a teplota často klesá pod bod mrazu. Rodina sa však zo svojej práce teší, vedia, že vďaka nim ľudia môžu poznať predpoveď počasia.

Pracoval/a by si v takomto prostredí?

Cesta do susednej dediny je dlhá až 10 kilometrov. Potom ich čaká výstup vysoko do hôr. Túto nebezpečnú cestu pritom podnikajú bez akéhokoľvej profesionálneho vybavenia. Prostredie v horách však už poznajú ako svoju dlaň, vedia, kedy hrozí nebezpečenstvo a aj to, ako ho odhaliť. Za rodinou sa vybrali aj reportéri z Rádia Slobodná Európa, ktorí výstup absolvovali.

Trval vtedy viac ako 8 hodín. „Ak hrozí akútne lavínové nebezpečenstvo, tak sa lavína spustí pri zásahu palicou. Ak nie, tak môžeme ísť ďalej. Ak je zima, tak sa lavína pohybuje veľmi rýchlo. Keď sa sneh topí, tak sa pohybuje pomaly ako had. Je to krásne,“ hovoria.

Stojí to za tie peniaze?

Na videu uvidíš, akú cestu musia každý deň absolvovať.

Najstarší Magomedov takto pracuje už 40 rokov. Povolanie zdedil po svojom otcovi. Každé tri hodiny nahráva a odosiela údaje, ktoré meteorologická stanica zachytí. Ešte za socializmu na stanici pracovalo dvanásť ľudí, dnes sú už len štyria.

Za svoju náročnú prácu pritom nedostávajú veľmi dobrý plat, zarobia si len niečo pod 200 dolárov mesačne. „Napísali sme do Moskvy, že ak nemajú peniaze, aby sa mohli o stanicu dobre starať, tak nech ju radšej presunú, alebo zavrú. Oni nám odpovedali: toto je výnimočná stanica. Budú vylepšenia. Majte s nami trpezlivosť. Nepracujeme tu len kvôli peniazom, ale tiež pre Dagestan a pre celé Rusko. Údaje, ktoré sú zhromaždené v tejto nadmorskej výške, sú veľmi cenné.“

Zdroje: seznamspravy.cz, Youtube, Rádio Slobodná Európa

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech