Po pripojení na verejnú Wi-Fi sieť môžeš prísť o peniaze. Takto sa ochrániš pred únikom osobných údajov

  • Leto je ideálnym obdobím pre podvodníkov na internete
  • Pri pripojení na Wi-Fi môžeš prísť o peniaze
  • Prinášame tipy, ako sa pred únikom údajov chrániť
únik údajov wifi
Ilustračné foto Canva/Proxima Studio, Canva/boggy22
  • Leto je ideálnym obdobím pre podvodníkov na internete
  • Pri pripojení na Wi-Fi môžeš prísť o peniaze
  • Prinášame tipy, ako sa pred únikom údajov chrániť

Cestovanie bez prístupu na internet je už v súčasnosti nepredstaviteľné. Ľudia pridávajú fotografie na sociálne siete, chcú sa pochváliť rodine či zostať v kontakte. Zíde sa aj v prípade potreby navigácie, rezervácie ubytovania na poslednú chvíľu alebo pri hľadaní tých najlepších reštaurácií.

Ako sme ťa už informovali, pokiaľ cestuješ v rámci Európskej únie (EÚ), nemusíš za používanie telefónu platiť žiadne dodatočné poplatky. Volania, textové správy a využívanie dát totiž stoja rovnako ako doma. Aj napriek tomu si však niektorí ľudia chcú ušetriť množstvo dát, ktoré majú u svojho operátora k dispozícii, a tak sa pripoja na verejnú Wi-Fi sieť.

Čím viac ľudí používa internet, tým sa objavuje viac podvodníkov, ktorí chcú zneužiť citlivé údaje používateľov. Nedávno sme sa totiž stali svedkami najväčšieho úniku hesiel v histórii. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) koncom júna na tlačovej konferencii upozornil aj na nástrahy, ktoré ťa môžu zaskočiť pri používaní verejného Wi-Fi pripojenia. Pokiaľ sa totiž pripojíš na podvodnú Wi-Fi, môžeš rýchlo prísť o citlivé údaje, a dokonca aj o peniaze z účtu.

Dávaj pozor už na letisku

Ideálne je byť na letisku už dve hodiny pred samotným odletom. Poznáš to, prídeš, sadneš si, okamžite otvoríš sociálne siete a krátiš si čas pozeraním videí. Podvodníci to môžu veľmi ľahko zneužiť. Hekeri sa totiž môžu dostať do tvojho zariadenia a sledovať všetko, čo robíš. Môžu dokonca vidieť obsah konverzácií či prihlasovacie a iné citlivé údaje. 

Podľa prieskumu portálu Forbes využíva najviac ľudí verejné Wi-Fi pripojenie v kaviarňach alebo reštauráciách a hoteloch (38 %), na druhom mieste je knižnica (33 %), nasleduje letisko (32 %). Na letisku pritom môžu ľudia prísť o veľké množstvo citlivých údajov, ako sú napríklad aj čísla cestovných dokladov.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: Archív Startitup, TASR, Cloudwards, Forbes, PCWorld, Surfshark

Najnovšie videá

Trendové videá