Po prvýkrát môžeš nahliadnuť do kuchyne Porsche: Unikátne modely, ktoré nikto predtým nevidel

  • Boli vytvorené v rokoch v rozmedzí rokov 2005-2019 a doteraz ich nik nevidel
  • Nastal však čas, kedy sa Porsche rozhodla ukázať ich svetu
  • Prezri si prototypy, koncepty a dizajnové štúdie z garáže Porsche
Porsche
Porsche
  • Boli vytvorené v rokoch v rozmedzí rokov 2005-2019 a doteraz ich nik nevidel
  • Nastal však čas, kedy sa Porsche rozhodla ukázať ich svetu
  • Prezri si prototypy, koncepty a dizajnové štúdie z garáže Porsche

Porsche vo svojej novej publikácii nazvanej „Porsche Unseen“ vôbec prvýkrát zverejnilo návrhárske štúdie z rokov 2005 až 2019. Tie značka až doposiaľ poctivo schovávala pod zámkom. 

Porsche v doposiaľ nevídanej publikácii prezentuje vízie celkom 15 rôznych vozidiel zo štyroch kategórií: „Spin-offs“ (Vedľajšie produkty), „Little rebels“ (Malí rebeli), „Hyper cars“ (Hypervozidlá) a „What ‚s next?“ (Čo bude nasledovať?).

Porsche ti touto cestou umožňuje  nahliadnuť do návrhárskych procesov značky, a to od prvej skice až po hotový model pripravený na sériovú výrobu.

zdroj: Porsche

zdroj: Porsche

Dizajnový jazyk budúcich modelov sa odvíja od dlhodobej vízie Porsche. Cieľom je vždy skombinovanie dizajnérskej DNA značky s tými najmodernejšími technológiami. Tu je niekoľko príkladov:

Porsche 919 Street

Toto vozidlo bolo vyvinuté na základe technických riešení použitých v Porsche 919 Hybrid. Ak by sa takéto vozidlo dostalo na cesty, dalo by to amatérskym vodičom príležitosť zažiť vzrušujúci jazdný zážitok zo závodného stroja LMP1. 

Porsche 919 Street
zdroj: Porsche 919 Street

Pod vonkajšou škrupinou je karbónový monokok a silný hybridný pohon s výkonom 900 koní , ktorý pomohol Porsche 919 Hybrid dosiahnuť početné víťazstvá v Le Mans. 

Porsche Vision Spyder

Kompaktné Porsche Vision Spyder  svojim sparťanským, puristickým kokpitom, výraznými mriežkami chladiča nad motorom uprostred, červenou grafikou a štylizovanými „plutvami“ v zadnej časti jasne pripomína Porsche 550-1500 RS 1954 Spyder.

Vision Spyder
zdroj: Vision Spyder

Cieľom tejto štúdie bolo zároveň ďalej rozvíjať dizajnovú identitu Porsche a poskytnúť súbor nápadov pre ďalšie podrobnosti. Príklad – ultramoderný ochranný rám.

Porsche Renndienst

Vízia„Renndienst“ je interpretáciou „konceptu vhodného pre rodinu“ a to pre maximálne šesť osôb. Tím dizajnérov navrhol futuristický „raketoplán“ s mimoriadnymi proporciami.

Renndienst
zdroj: Renndienst

Štúdia ukazuje, ako by sa DNA dizajnu značky Porsche mohla uplatniť v segmente neznámom pre športovú značku. Na cestujúcich čaká pohodlná modulárna kabína. Vodič sedí na netypicky centrálne umiestnenom sedadle a keďže je elektrický pohon integrovaný do podvozka, je v ňom mimoriadne veľa miesta pre cestujúcich.

Krok za krokom

Proces návrhu každého Porsche začína skicou. Tá sa v ďalšom kroku vizualizuje do podoby 3D modelu. Keď nastane čas nápad rozvinúť, vyrobia sa malé modely v mierke 1:3, po ktorých nasledujú takzvané tvrdé modely v mierke 1:1.

zdroj: Porsche

„Prvým krokom je virtuálny svet. Ale aby sme pochopili, či je auto malé, veľké alebo či má prekvapivé proporcie, neobvyklé modely treba vidieť v skutočnosti,“ priblížil proces návrhu Michael Mauer, viceprezident spoločnosti Style Porsche. 

Koncepty, na ktorých tím Porsche pracuje, nie sú o tom, aby každé auto dostali na cestu. Podľa Mauera ide skôr o vytvorenie kreatívneho priestoru a vzťahu s budúcnosťou.

Z pohľadu značky existujú dve možnosti ďalšieho vývoja: buď vylepšujete svoje výrobky od súčasného stavu – teda krok za krokom. Je však ťažké byť v tomto procese skutočne inovatívny. A je tu aj druhá možnosť: necháte svojej kreativitu voľný priebeh. Ide o to, nechať svoje myšlienky preskočiť na pozajtra a potom sa odtiaľ vrátiť späť do zajtra,“ dodal.

Zdroj: Porsche

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK