Po psích hoteloch sú tu najnovšie aj škôlky. Potešia majiteľov, ich susedov aj havkáčov

  • Okrem hotela pre psov už môžeš využiť aj škôlku
  • Záujem Slovákov o túto službu sa zvyšuje
  • V zahraničí je to bežná prax
psia skolka
Archív: Zuzana Hučková
  • Okrem hotela pre psov už môžeš využiť aj škôlku
  • Záujem Slovákov o túto službu sa zvyšuje
  • V zahraničí je to bežná prax

Denné škôlky pre psov sa na Slovensku objavili spolu so psími hotelmi. Majiteľ tu môže svojho miláčika nechávať pravidelne každý deň. On zatiaľ môže ísť do práce alebo riešiť iné dôležité úlohy, pri ktorých by sa štvornohý priateľ iba nudil.

Oficiálne sa tieto zariadenia nazývajú denné stacionáre pre psov a svojho miláčika tu môžeš zvyčajne nechať od rána až do 19 hodiny. Asi ťa neprekvapí, že v zahraničí takéto škôlky patria k bežnému občianskemu vybaveniu. Na Slovensku sa o nich viac počujeme posledné dva roky a záujem o ne neustále rastie. Svedčí o tom aj fakt, že v Bratislave ich už máme niekoľko. 

Na psoch im mimoriadne záleží

Ako prvá na Slovensku otvorila psiu škôlku Zuzana Hučková – Haf park denná škôlka. Už niekoľko rokov totiž vedieme s priateľom mimobratislavský hotel. Tu sme otvorili aj dennú škôlku. Chceli sme však byť bližšie ku klientom a to kvôli každodennému dochádzaniu. A tak sme v Bratislave otvorili prvú psiu škôlku na Slovensku svojho druhu. Havkáči majú k dispozícii hraciu a spaciu časť, pravidelne ich venčníme, trénujeme s nimi základy poslušnosti a v neposlednom rade ich socializáciu,” hovorí Z. Hučková.

zdroj: Zuzana Hučková

Prednedávnom pribudla v hlavnom meste ďalšia psia škôlka – Dogy. „Odmalička som túžila mať psíka, ale keďže som chodila do školy, nemohla som sa o štvornohého priateľa strať. Uvedomujeme si, že v dnešnej dobe nie je ľahké mať psíka, keďže väčšina ľudí pracuje od pondelka do piatku a nemôže sa mu naplno venovať,“ vysvetľuje dôvody na rozbehnutie tohto biznisu Nikola Gazdová z psej škôlky Dogy. 

Rozbehnúť tento biznis nie je ľahké

Ak si si práve povedal, že toto je skvelý nápad pre tvoje podnikanie, mal by si vedieť, že v tomto biznise zohrávajú mimoriadnu úlohu skúsenosti. Aby ti klienti svojho havkáča zverili musíš mať pozitívny vzťah k zvieratám. Ak si s nimi pracoval už predtým, určite budeš mať navrch. No a ak si predtým pracoval napríklad v psom hoteli máš dvere ku klientom otvorené do korán. Vieš totiž odhadnúť, ako sa budú psi správať a dokážeš predvídať rôzne situácie.

Aby si si vybudoval stálu klientelu, budeš musieť popracovať na pozitívnych referenciách, ktoré sa ale v komunite psíčkarov šíria rýchlo. Netreba však zabúdať, že negatívne ešte rýchlejšie. Preto je nevyhnutné  ku každému škôlkarovi pristupovať individuálne.

zdroj: Zuzana Hučková

Psík sa nenudí a doma nič nezničí

Ak chceš naopak psiu škôlku využívať, mal by si vedieť, že sa iba minimálne líši od tej pre deti. Ráno pred odchodom do práce tam svojho štvornohého miláčika odvediete,  popoludní si ho zase vyzdvihnete. O tvojho psíka je dobre postarané a nemusíš ho už nechávať doma samého a báť sa, či sa nebude doma nudiť a niečo ti nezničí. Navyše nebude celý deň hlasným štekaním otravovať susedov. Je to výborné aj na socializáciu tvojho miláčika.  

Niektoré škôlky poskytujú už aj rôzne doplnkové služby ako napríklad ozónoterapiu, ktorá pôsobí na celkové zdravie a kondíciu psa, predovšetkým však na imunitný systém kože. 

zdroj: Zuzana Hučková

Škôlka nie je lacná záležitosť

Každá škôlka má samozrejme svoje pravidlá, ktoré musia “psí škôlkári” a ich majitelia dodržiavať. Tými základnými sú, že havkáči musia byť zdraví, mať všetky povinné očkovania plus to proti kotercovému kašľu. Samozrejmosťou je odblšenie a odčervenie. Po splnení týchto podmienok sa môžu veselo zahrať v škôlke so svojimi kamarátmi. Počas dňa vám vášho psa niekoľkokrát  vyvenčia a zahrajú sa s ním. V niektorých škôlkach s nimi dokonca precvičujú aj povely základnej poslušnosti. Skrátka vaši štvornohí miláčikovia sa tam určite nudiť nebudú. 

zdroj: Zuzana Hučková

O tom, že záujem o tieto škôlky naozaj je, potvrdzuje aj fakt, že niektoré z nich už musia psov odmietnuť pre nedostatok miesta. Kapacita je totiž obmedzená. Zvyčajne zoberú len 10-tich škôlkárov. Na prvom mieste je totiž bezpečnosť a pohodlie klientov.  

Nie je to lacná záležitosť

Ak chceš umiestniť svojho štvornohého miláčika do škôlky, nebude to lacná záležitosť, preto prinášame porovnanie cien bratislavských škôlok: 

Haf park 20 eur / 12 hodín
Dogy 15 eur / 12 hodín

Cena je bez stravy, ktorú musíte psíkovi na pobyt v skôlke priniesť. Dobrá správa ale je, že niektoré zariadenia ponúkajú aj permanentky a po ich uplatnení sú pre vás vstupy lacnejšie. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech