Po raňajky si chodia do koša. Najväčším pokladom sú ale vratné plechovky, hovoria dumpster diverky

  • Nemusíš byť človek bez domova, aby si prehrabával kontajnery
  • V kontajneroch denne skončí množstvo potravín zo supermarketov, ktorým nič nie je
  • Plytvanie jedlom sa snaží riešiť fenomén dumpster diving
dumpster diving
Zuzana Ďurčeková
  • Nemusíš byť človek bez domova, aby si prehrabával kontajnery
  • V kontajneroch denne skončí množstvo potravín zo supermarketov, ktorým nič nie je
  • Plytvanie jedlom sa snaží riešiť fenomén dumpster diving

Raňajky či večeru môžeš mať zadarmo. Stačia rukavice, trochu času a môžeš mať hody. Dumpster diving doslova znamená ponáranie sa do kontajnerov s odpadkami.

Nenechaj sa ale zmiasť, kontajneroví potápači nejedia žiadne pokazené a zhnité zvyšky. Pri supermarketoch nachádzajú úplne perfektné jedlo, ktoré má možno pár chybičiek krásy. Nie sú pokazené, no obchody ich museli z ponuky vyradiť.

V praxi to teda znamená, že sa vyberieš k supermarketu po jeho záverečnej hodine a začneš kontrolovať jeho kontajnery. Z tých následne vyberáš jedlá, ktoré sa daný obchod rozhodol vyhodiť. Stále však môžu mať pôvodný obal a vlastne im nič nemusí byť. Nejdeš priamo do obchodu, nič nekradneš, nič neplatíš, nič nekupuješ, ani svojou aktivitou nepodporuješ daný obchodný reťazec. Len si zoberieš to, čo už bolo vyhodené.

Išiel by si potraviny do kontajnerov?

Môže ísť o základné potraviny, ktorým vypršal dátum minimálnej spotreby. Takéto jogurty, mlieko a vajcia sú zamestnanci nútení vyradiť z pultov. V mnohých prípadoch ide o celé debničky ovocia a zeleniny, v ktorých má jeden či dva kusy nejakú chybičku krásy, alebo rovno celé trsy banánov, z ktorých jeden je obitý, prípadne má tmavšiu šupku. Štatistiky uvádzajú, že takmer polovica všetkého ovocia a zeleniny predávaného na celom svete každoročne skončí v odpade. 

zdroj: the-ipf.com

Nejde však len jeden druh potravín. Vyhodené sú tiež rôzne druhy pečiva, ktoré sa upieklo v daný deň, no už sa nestihlo predať. V kontajneroch nájdeš aj krabice s džúsom či konzervy s fazuľami, ktoré majú ešte relatívne dlhú záruku čerstvosti, avšak ich obal je nejakým spôsobom poškodený.

Freegáni 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá