Vedci našli skupinu slov, ktorá je pre ľudský mozog ako facka

  • Tím holandských vedcov zrealizoval výskum ohľadom reakcie ľudského mozgu na hanlivé slová
  • Mozgová aktivita sa po ich započutí automaticky zvýšila
vpravo nahnevaný muž, vľavo žena brániaca sa verbálnym útokom
Pexels/Anete Lusina Pexels/Andrea Piacquadio
  • Tím holandských vedcov zrealizoval výskum ohľadom reakcie ľudského mozgu na hanlivé slová
  • Mozgová aktivita sa po ich započutí automaticky zvýšila

Slovné urážky naplnené zlomyseľnosťou môžu byť v niektorých prípadoch horšie než fyzická bolesť. Fyzická bolesť po chvíli odznie, avšak vnútorná bolesť s nami zostáva väčšinou dlhšie. Sú slová, ktoré sa nám zaryjú do pamäti na dlhší čas a dokážu ovplyvniť naše zmýšľanie, i keď nie vždy poskytujú pravdivé zrkadlo.

Portál Science Alert informuje o novom výskume, ktorý sa zapodieva problematikou viscerálnych šokov pri hovorených urážkach. Zistil, že zlomyseľné slová spôsobujú dlhšiu trvácnosť viscerálnych šokov než pri slovách chvály alebo komplimentoch.

Výskum zrealizoval tím holandských vedcov. Ich primárny cieľ pozostával zo skúmania emocionálnych reakcií ľudí na hanu. K výsledkom dospeli zaznamenávaním mozgovej aktivity zúčastnených počas toho, ako počuli zraňujúce slová, ktoré boli adresované im alebo iným ľuďom.

Holandskí vedci ďalej informujú, že môžu získať lepší prehľad o tom, prečo nás niektoré veci neustále posúvajú, kým iné nie.

Opakované urážky nikdy nestrácajú žihadlo

Síce v mnohých prípadoch ľudia zvyknú odmietať komplimenty a zdá sa to byť pomerne jednoduché, posmešná poznámka alebo zraňujúca nadávka však môže trápiť ľudský mozog celý deň a aj dlhšie. Z toho vyplýva, že aj opakované urážky pravdepodobne nikdy nestrácajú žihadlo.

Ľudský mozog musí po počutí urážky spracovať množstvo informácií. Nielenže si musí v zlomku sekundy spomenúť na význam vyslovených slov, zároveň musí čo najrýchlejšie interpretovať spoločenskú situáciu a zámery rečníka.

Marijn Struiksma sa spolu s kolegami v jazykovom výskume zameral na reakciu našich mozgov na hanlivý jazyk v porovnaní s komplimentmi či neutrálnymi faktami, píše portál Sarkari Exam News. Výskum zrealizovali pomocou elektród, ktoré umiestnili na pokožku hlavy takmer 80 zúčastneným.

dve ženy sa hádajú
zdroj: Pexels/Anna Shvets

Výskum sprevádzali zaujímavé zistenia ako napríklad, že urážky vyslovené fiktívnou osobou spustili poslucháčom krátke výbuchy mozgovej aktivity v prednej časti mozgu, pričom nezáležalo na tom, na koho konkrétne bola daná urážka namierená.

Dané reakcie vedci prirovnali k facke a ani časom sa nezmenšili. Hanlivé slová naďalej priťahovali pozornosť mozgu. Okrem toho generovali odpovede podobného rozsahu bez ohľadu na to, ako často ich bolo počuť.

Skutočnosť, že urážky upútali pozornosť mozgu na 250 milisekúnd, svedčí nielen o ľudskej citlivosti na nežiaduce sociálne správanie, ale aj o tom, že reakcie na urážky sú do určitej miery automatické.

Vedci ďalej uviedli, že akýkoľvek aspekt urážok je schopný upútať mozog až mimoriadnym spôsobom, píše Science Alert.

Reakcia na pozitívne slová

Zistenia prispeli aj k tomu, že ľudské mozgy reagujú na komplimenty rovnako stabilným spôsobom. Síce pozitívne vyjadrenia spustili menšie vlny mozgovej aktivity než hanlivé slová, ani časom sa nezmenšili, ako výskumníci očakávali. Toto zistenie môže naznačovať určitý druh „saturácie“ pochvalou.

To, že sa naše mozgy dokážu skôr fixovať na negatívne udalosti sa nazýva negatívna zaujatosť. Účastníci štúdie uviedli, že byť vystavený 180 urážkam bolo zložité i napriek tomu, že nie všetky boli namierené priamo na nich.

Výskum zahŕňal len ženské pohlavie, pričom urážky boli vyjadrené fiktívnymi mužmi. Vedci však nepredpokladajú, že by mužské pohlavie reagovalo inak na urážky namierené na ich adresu.

nahnevaný muž
zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

Doterajšie výsledky však aj na nutnosť hlbšieho preskúmania problematiky poukazujú na to, že verbálne útoky ľudský mozog upútavajú, a to dokonca viac, ako pochvala. Preto je nevyhnutné sa pri komunikácii pokúsiť vyjadrovať objektívne a s mierou.

Zdroje: ScienceAlert, Sarkari Exam News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá