Po svetovom megaúspechu pád. Reštauračné impérium Jamieho Olivera krachuje

  • Zrejem najslávnejšia kuchárska hviezda teraz šokuje svet
  • Napriek sláve sa reštauračný biznis Jamieho Olivera rozpadá
feature-header8
Jamie Oliver
  • Zrejem najslávnejšia kuchárska hviezda teraz šokuje svet
  • Napriek sláve sa reštauračný biznis Jamieho Olivera rozpadá

Dnes preslávený celebritný šéfkuchár z anglického Essexu debutoval v roku 1999 v televíznej show The Naked Chef, ktorá odštartovala jeho úspešnú kuchársku kariéru. Dovtedy si vyskúšal prácu pastry chefa a sous chefa, kým ho neobjavila televízia. Verejnosť zaujal svojím moderným a dovtedy nevídaným prevedením anglickej aj svetovej kuchyne, energickosťou, s akou varil, no nepochybne aj svojím chlapčenským šarmom a britským prízvukom.

Odvtedy jeho hviezda mierila raketovou rýchlosťou nahor a nasledovalo účinkovanie v reláciách, ako Jamie’s Kitchen, Jamie Oliver’s Food Revolution, Jamie’s 15 Minute Meals, Jamie at Home a ďalšie. Britského šéfkuchára zrazu poznal celý svet. K tomu sa Jamie pustil do mnohých kampaní a rozbehol napríklad iniciatívu Feed Me Better, v ktorej sa pokúsil zmeniť stravovanie na britských školách. Napísal tiež nespočet kuchárok a rozbehol vlastné značku potravín.

Netrvalo dlho, kým sa vrhol na vlastné podnikanie a v roku 2008 otvoril v Oxforde svoju prvú reštauráciu s názvom Jamie’s Italian. Po prvých úspechoch sa otvárali ďalšie, vďaka frandchisingu ich bolo napokon až 42, a to okrem Británie aj v Austrálii, Kanade, Islande, Spojených arabských emirátoch či na Cypre. K nim sa pridali ďalšie koncepty, ako Barbecoa, Fifteen či Jamie Oliver’s Diner.

Na začiatku sa možno reštauráciám darilo, veď niesli meno zrejme najslávnejšieho kuchára 21. storočia, takže večerať „u Jamieho“ bolo spočiatku cool. Pred pár rokmi však prišla studená sprcha v podobe pomalých krachov pobočiek v Austrálii a Jamieho sieť sa začala rozpadať.

V roku 2017 oznámila spoločnosť, že zatvorí šesť reštaurácií v Británii, o rok neskôr nasledovalo ďalších 12 reštaurácií. Jamieho impérium zostalo v dlhu, ktorý sa pohybuje v desiatkach miliónov libier, nedávno ho vyčíslili na viac ako 70 miliónov libier (takmer 80 miliónov eur). Jamie Oliver dlží bankám, dodávateľom, veriteľom aj zamestnancom.

Zatiaľ posledným klincom do rakvy je pád ďalších šiestich reštaurácií Jamieho vlajkovej značky Jamie’s Italian, a to v Austrálii. Päť z nich kvôli obrovským dlhom prešlo pod dobrovoľnú správu štátu. Podniky napokon zachránila austrálska spoločnosť Hallmark, ktorá ich odkúpila. Dnes má Oliverova spoločnosť pod svojou hlavičkou stále  niečo vyše 30 reštaurácií v Británii aj vo svete.

Problémy slávneho kuchára mnohých šokujú, veď to nie je dávno, čo mala jeho značka zvuk a jeho tvár predávala. Dnes zo všetkých strán zaznieva kritika. Zlé, no zrejme veľmi realistické, hlasy tvrdia, že získať si priazeň divákov za televíznymi prijímačmi a zaujať kuchárskym umením v televízii nie je to isté, ako viesť fungujúci gastro biznis. Niektorí tvrdia, že Oliverove impérium zaspalo na vavrínoch a nechalo sa ukolísať prvými úspechmi. Iní trochu naivne vinia Brexit a problémy na trhu.

Napriek biznisovým problémom sa Jamiemu za tie roky podarilo nazhromaždiť slušné imanie, ktoré si aj patrične užíva so svojou rodinou vo svojom krásnom dome. V roku 2017 jeho majetok odhadli na 240 miliónov libier (viac ako 273 miliónov eur). Jedno je však jasné. Jamieho hviezda pomaly ale isto padá ku dnu a bude ho stáť veľa práce pokúsiť sa získať kúsok zo svojej niekdajšej slávy späť. 

River 💙

Príspevok, ktorý zdieľa Jools Oliver (@joolsoliver),

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá