Po tomto videu už nebudeš chcieť želatínové cukríky nikdy zjesť. Video, ktoré odhalilo, z čoho sa skladajú

  • Základ obľúbených želatínových cukríkov nie je až tak chutný
  • Svojimi vlastnosťami je špecifická a skrýva množstvo tajomstiev, pri ktorých sa ti môže obrátiť žalúdok.
  • Takto vzniká želatína
  • Základ obľúbených želatínových cukríkov nie je až tak chutný
  • Svojimi vlastnosťami je špecifická a skrýva množstvo tajomstiev, pri ktorých sa ti môže obrátiť žalúdok.
  • Takto vzniká želatína

Farebná, sladká či kyslá, konzistenčne ojedinelá, na jazyku príjemná. Taká je želatína, ktorú nám sľubujú rôzne spoločnosti. V skutočnosti je táto látka bezfarebná, bez chuti a vône. Chemicky sa jedná o proteínový polymér s prírodným, respektíve organickým pôvodom, ktorý v slovenských domácnostiach s obľubou voláme aj huspenina. To, že želatína vzniká zo zvyškov zvieracích častí, už, pravdepodobne, vieš. Belgičanka Alina Kneepkens vo svojom krátkom filme však pridala k holému faktu aj obraz, po ktorom sa gumených medvedíkov možno navždy vzdáš.

Želatína, ako ju nepoznáš

V skutočnosti vzniká želatína zo zbytkov zvierat, ktoré boli spracované na mäso prichádzajúce na pulty našich obchodov. Z pohľadu tvorby odpadu je produkcia želatíny a využívanie týchto častí nielen ekonomické, ale aj ekologickejšie, ako ich spaľovanie. Kože, väzy, v niektorých prípadoch aj kosti, kopytá, uši, skrátka, všetok odpad, ktorý sa na veľkých jatkách vyprodukuje, putuje do mraziarenského prívesu, ktorým je prepravený do spoločností na výrobu želatíny.

Najčastejšie sa na jej výrobu používajú bravčové a hovädzie ostatky, ktorých kvalita je veterinárne aj technologicky neustále kontrolovaná, aby nedošlo k poškodeniu kolagénu. Hovädzie kože bývajú nasolené, alebo povápnené, záležiac od typu želé, informuje portál Hages.

želatinové cukríky
zdroj: Jonathan J. Castellon

Elixír mladosti pre oba priemysly

V skratke je želatína kolagén vytvorený z čiastočne hydrolizovaných zvieracích ostatkov. Okrem toho, že nemá zápach, farbu, ani chuť, je to ľahko stráviteľná bielkovina zložená z 18 aminokyselín. Tie sú zreťazené stavebnými látkami pre rôzne druhy proteínov. Ľudský organizmus si dokáže z proteínov vytvoriť množstvo aminokyselín potrebných pre život, pričom počet najdôležitejších aminokyselín je 10 a s výnimkou tryptophanu obsahuje želatína všetky.

Tieto fakty ju robia výnimočnou v potravinárskom, ale aj kozmetickom priemysle. Naše telo je schopné produkovať kolagén. Za ideálnych okolností prevláda rovnováha medzi tvorbou a jeho odbúravaním proteolytickými enzýmami (kolagenázy), kedy dochádza k reparácii tkanív a kostí.

Za určitých okolností, ako je stres, nedostatok vitamínu C a starnutie, sa však aktivita kolagenáz zvyšuje, prípadne klesá produkcia vlastného kolagénu, čo má za následok vznik zdravotných a estetických komplikácií ako vrásky, zvýšená krehkosť cievnych stien, spomalené hojenie rán, kĺbové ochorenia a ľahšie opotrebovanie kĺbov, zvýšená priepustnosť čriev pre rôzne antigény, zvýšená krehkosť kostí (osteoporóza) a ďalšie, informuje portál Tvoj Lekárnik.

aminokyseliny v želatine
zdroj: Hages/katalogy/zelatina

V potravinárskom aj kozmetickom priemysle teda poznáme želatínu, ktorá je nielen chutná, ale lieči to, z čoho pochádza – kosti, chrupavky, väzy, nechty. Nakoľko sa jedná o hydrolizovaný kolagén, ktorý neväzbí, nemá klasickú želatínovú konzistenciu.

Stojí nám to za to?

Skvelý prínos kologénu, respektíve želatíny pre naše telo je nesporný, no stojí nám jej konzumácia a používanie za tento pohľad? Režisérka Alina Kneepkens vo svojom krátkom filme zdokumentovala, ako vyzerá výroba želatíny z ostatkov zvierat. Po zhliadnutí videa si možno vytvoríš iný pohľad na chutné cukríky a iné sladkosti. Ak si slabšej povahy, pamätaj, že môže byť lepšie, ak si nasledujúce video nepozrieš a ostaneš len pri čítaní faktov.

Toto video rozpráva príbeh o tom, ako sa želatínové cukríky v skutočnosti vyrábajú. Video je zobrazené odzadu, počínajúc vložením cukríka do úst až po živé prasiatko. Už len tým, že ukazuje sériu obrátených obrázkov, odhaľuje podrobný a pravdivý príbeh o každodenných jedlách a ich pôvode. Toto video s názvom „Želatína“ je jedným zo série reverzných príbehov o cukre, lupienkoch, čiernom pudingu, králičom guláši, jahňacím hamburgeri, pečive a mozzarelle, hovorí Alina o videu, informuje Capital Planet.

Utrpenie zvierat pre potešenie ľudí

Zvieratá sa nám nezachcelo len jesť. Ich chov prerástol z lokálnych do národných a nadnárodných rozmerov, malé farmy boli vytlačené veľkými spoločnosťami, týranie zvierat a kruté zaobchádzanie stúplo, dopyt po mäsových výrobkov sme doposiaľ neuspokojili. Okrem našej stravy sa na zvieratách postavil aj iný – kozmetický priemysel.

Napriek tomu, že v roku 1998 zakázala Veľká Británia testovanie na zvieratách, v iných krajinách sme stále pozadu. Kozmetika, pracie prostriedky, aviváže, šampóny, parfumy, krémy, oleje, maskary, rúže, lesky, laky na vlasy, masky na vlasy, výživové doplnky a mnoho ďalších produktov je stále testovaných na zvieratách. V októbri minulého roka bol celý svet svedkom krutého zaobchádzania v Laboratóriu farmakológie a toxikológie (LPT) neďaleko Hamburgu, z ktorého záznam zverejnili Cruelty Free International a Soko Tierschutz. Na zázname figuruje množstvo týraných opíc, krvácajúcich psov a iné zvieratá, ktoré vďaka testovaniu rôznych látok dožívali v bolestiach v malých klietkach.

opica
zdroj: Richard Saunders

Vieme, ako sa tomu vyhnúť!

Našťastie, rozdiel medzi cukrárenským želé a želatínou nemožno poprieť. Hlavným rozdielom týchto dvoch látok je ich zloženie. Zatiaľ čo želatína je živočíšnym produktom, v želé sa používa takzvaný karagenan, respektíve agar z výťažku z morských rias. Vďaka tomu želé dokáže nadobudnúť hustejšiu konzistenciu a jednotný tvar po stuhnutí. Preto stačí, ak si svoju obľúbenú pochúťku nájdeš v tom správnom zložení.

Ďalší rozdiel spočíva v ich príprave. Aby sme získali požadovaný výsledok, želé musí prejsť varom. Naopak, želatína vám nesmie zovrieť, tá sa iba mierne prihrieva. Slúži skôr ako zahusťovadlo do rôznych krémov, sladkých náplní či aspikov, informuje portál Kam za krásou.

V kozmetickom priemysle sa vďaka značeniu na obale v podobe preškrtnutého zajaca s nápisom cruelty free a kvetu či lístka s nápisom vegan môžeš vyhnúť produktom testovaným na zvieratách a aj takto prispieť k zlepšeniu zaobchádzania so zvieratami.

Článok bol pôvodne vydaný  3. októbra 2020.

Zdroje: Tvoj Lekárnik, Hages, Quora, Kam za krásou, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá