Po Zomri je Matovič najväčším influencerom Slovenského facebooku. Spôsob, akým odpovedá na komentáre, mu ale škodí

  • Predseda vlády je známy nielen svojimi statusmi, ale aj odpoveďami na komentáre
  • Niekedy odpovedá zo žartu, niekedy však zachádza až do urážok
  • Expert na sociálne siete hovorí, že je dobré čítať komentáre a odpovedať na ne, no záleží aj na odpovedi samotnej
Zdroj: Facebook/Igor Matovič
  • Predseda vlády je známy nielen svojimi statusmi, ale aj odpoveďami na komentáre
  • Niekedy odpovedá zo žartu, niekedy však zachádza až do urážok
  • Expert na sociálne siete hovorí, že je dobré čítať komentáre a odpovedať na ne, no záleží aj na odpovedi samotnej

Premiér Igor Matovič je známy tým, že nenechá Facebook na pokoji. Denne nazbiera tisíce reakcií, komentárov a zdieľaní. Pri tomto počte potom vyznieva pozitívne fakt, že na niektoré komentáre aj sám odpovedá. Niekedy sú milé, no nie vždy vyznievajú v priateľskom duchu.

V premiérskom kresle nie je ani dva mesiace a už si stihol na sociálnych sieťach vybudovať slušnú komunitu s viac ako 150 000 fanúšikmi. Igor Matovič si svoje statusy píše sám a nemá ani fanúšikovskú stránku, všetko sa odohráva na jeho vlastnom profile na Facebooku

Každý fanúšik je šťastný, keď mu jeho obľúbený influencer odpovie na komentár. Pri veľkom počte fanúšikov sa to stáva pomerne zriedka, keďže autor účtu nemá čas čítať všetky komentáre. Je možné, že komentujúci ani nečakajú, že si Igor Matovič ich komentár všimne a o to viac sú prekvapení, keď im odpovie. A ešte viac, keď im odpovie svojim typickým štýlom komunikácie, ktorý je niekedy až príliš priamočiary.

Je dobré, keď si premiér nájde čas na podnety občanov. Pôsobí to dôveryhodne. Urážlivé odpovede sú však podľa môjho názoru úplne mimo tone of voice, ktorý by mal premiér voliť. Možno to vzbudí vášne, získa pár lajkov a niektorí ľudia si dokonca povedia, že je frajer. Ale stále si treba uvedomiť, že je to premiér všetkých občanov Slovenska a preto je podľa mňa nešťastné ich urážať,“ hovorí creative director agentúry Hype Marek Didák.

Zaujímavosťou je aj to, že Igor Matovič nepoužíva fanúšikovskú stránku, ale svoj osobný profil na Facebooku. „Na jednej strane to môže pôsobiť autentickejšie, na strane druhej pre účely komunikácie s verejnosťou Facebook vymyslel stránky, ktoré ponúkajú možnosti, aké na súkromných profiloch nenájdeme,“ hovorí Didák.

Súkromný profil znamená v prvom rade to, že k účtu má prístup jedine Igor Matovič. Nemá žiadnych administrátorov, ktorí by zaňho vybavovali správy a komentáre. Príspevky si píše sám a ak odpovedá na komentár, môžeš mať istotu, že sa ti prihovára sám predseda vlády. 

Kde je podľa teba hranica, čo už by na sociálne siete nemalo patriť z pozície premiéra?

 
To je otázka, ktorú môžem asi zodpovedať iba subjektívne, pretože z objektívneho hľadiska Igorovi Matovičovi komunikácia funguje. Podľa mňa by ale premiér mal voličov v prvom rade spájať a nie rozdeľovať na tých, ktorí  s ním súhlasia a potom hejterov, ktorých bez problémov nazve aj múdrosráčmi.
 
Tiež si pozícia premiéra podľa mňa vyžaduje viac racionálnej komunikácie, menej emócií, ktoré pôsobia populisticky. Často u Matoviča totiž vidíme emočne nabité statusy bez informačnej pridanej hodnoty. 
 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech