Po zrúcanine kasární niet ani stopy. Nová škôlka pod Zoborom je progresívna a závidieť nám ju môžu aj vo svete

  • Práce na novej materskej škole pod Zoborom skončili, svoje brány otvorí už v septembri
  • Za jej moderné prevedenie spojené s historickými prvkami by sa nemuseli hanbiť ani vo svete
  • Na podrobnosti o projekte sme sa spýtali hovorcu mesta
Roman Oravec
  • Práce na novej materskej škole pod Zoborom skončili, svoje brány otvorí už v septembri
  • Za jej moderné prevedenie spojené s historickými prvkami by sa nemuseli hanbiť ani vo svete
  • Na podrobnosti o projekte sme sa spýtali hovorcu mesta

Mesto o prestavbe starých kasární informovalo v januári 2019. Práce pred pár týždňami skončili, na mieste stojí nový mestský objekt materskej školy.

Pri výstavbe Nitra spolupracovala s Krajským pamiatkovým úradom, k historickej budove pribudla moderná novostavba, ktorá dokonale splýva s priestorom aj okolitými pamiatkovými stavbami. 

S kapacitou 144 detí bude piatou najväčšou škôlkou v Nitre a dá prácu 20 zamestnancom. Svoje brány otvorí už v septembri. Je pôžitkom pre oči každého milovníka architektúry, zachovala si svoju historickú podstatu, no napriek tomu pôsobí moderne. Nová Zoborská škôlka je svetová.

zdroj: Roman Oravec

V číslach

Zobor sa rozrastá a aj dopyt po materských školách je od rodičov väčší. V súčastnosti v lokalite stoja tri ďalšie. MŠ Platanova s kapacitou 58 detí, MŠ Hospodárska s 29 deťmi a MŠ Vansovej, kam vojde 66 detí. 

MŠ Dobšinského bude mať kapacitu pre 144 detí . Čísla ukazujú, že nová škôlka na Zobore kapacitne bude taká veľká, že by takmer dokázala poňať všetky deti z existujúcich zoborských škôlok,“ povedal nám hovorca Nitry Tomáš Holúbek.

Do každej zo šiestich tried bude umiestnených 24 detí. Obrovský záujem javili rodičia už dávno pred tým, ako boli práce dokončené.

zdroj: Roman Oravec

Prácu dostane 12 pedagogických zamestnancov, 4 upratovačky, 1 kuchárka a 3 pomocnice v kuchyni. Škôlka nebude mať samostatného školníka a ani údržbára. 

Celá škôlka stála 2 612 509 eur. Peniaze mesto získalo cez výzvu Integrovaného regionálneho operačného programu na nenávratný finančný príspevok na zvýšenie kapacít infraštruktúry materských škôl – IROP projekt vo výške 964 800 eur. Spolufinancovanie mesta vrámci IROP je päť %, čiže takmer 50 000 eur.

Prepojenie starého s novým

Do architektonickej súťaže sa prihlásili štyri firmy. Víťazným projektom sa stal ten, ktorý dokázal prepojiť staré s novým. „Zaujal nás spôsob, ako citlivo pristúpil k prerobeniu existujúcej pamiatkovo chránenej budovy a k jej zakomponovaniu do celého komplexu. Projekt museli samozrejme odobriť pamiatkári,“ hovorí Holúbek.

zdroj: Roman Oravec

Škôlka je rozdelené na dve časti. Stará časť, ktorá už existovala, je pamiatkovo chránená budova, ktorá musela byť prestavaná podľa inštrukcii Krajského pamiatkového úradu. Je prepojená presklenou chodbou s novou časťou.

zdroj: Roman Oravec

Pri výstavbe boli použité rôzne materiály. V celom objekte sa nachádza veľa skla, presklenené sú všetky vstupy z tried do átria. Nová budova má titánovo-zinkovú fasádu s veľkými presklenými stenami smerujúcimi do átria. 

Zo zrúcaniny je dnes hviezda

Mesto sa rozhodlo obnoviť budovu bývalých kasární z viacerých dôvodov.  „Objekt je mestský, vhodný pre deti a mesto malo záujem oživiť územie bývalých kasární, z ktorých pred rokmi odišlo vojsko. Okrem toho plánujeme v lokalite vytvoriť Kultúrne centrum so zameraním na kreatívny priemysel. Centrum bude priamo v susedstve novej škôlky, prišlo nám preto veľmi vhodné umiestniť tieto objekty k sebe,“ povedal. 

Ešte v marci minulého roka tu stála zanedbaná stavba a veľké kopy zrúcaniska po kotolni, ktorá stála pri historickej budove. V nej bolo treba vychytať problémy so statikou a praskajúcimi múrmi a na väčších prácach sa pracovalo najmä zvnútra.

zdroj: Roman Oravec

Nová materská škola je úplne iná, než na aké sme na Slovensku zvyknutí. Jej vzhľad neovplyvnil režim, vydala sa svojou vlastnou cestou. Odrazil sa na nej podpis architekta a história, ktoré spolu dokonale ladia.

Vyniká kvalitným architektonickým prevedením. Boli si ju už obzrieť viacerí architekti z iných miest a skonštatovali, že koncept tejto škôlky na Zobore im pripomína školské budovy v škandinávskych krajinách, hlavne v Dánsku,“ dodal Holúbek.

zdroj: Roman Oravec

Okrem krásneho átria a úžasného výhľadu na Pyramídu a susedný Zobor má objekt niekoľko obrovských plusov. Obsahuje všetko, čo materská škola potrebuje a ešte o kúsok viac.  Je tu podlahové kúrenie aj klimatizácia, zariadenie pre imobilné osoby. Spálne sa nachádzajú na poschodí.

Vonkajšie priestory tvorí drevené posedenie, hracie prvky pre deti, šmýkačky, hojdačky, novo vysadený trávnik aj dreviny sú odrazom otvoreného myslenia a budúcnosti, ktorým by sa  mohli inšpirovať ďalšie projekty.

zdroj: Roman Oravec

Vyučovanie, ktoré začína v septembri sa bude riadiť štátnym školským systémom. Škôlka je však zameraná kreatívne, deti získajú základy tradičných ľudových remesiel, viac času ako v bežných predškolských zariadeniach sa bude venovať dramatickému, hudobnému a výtvarnému umeniu. Okrem toho tu budú tu zakomponované aj prvky nových učebných smerov, napríklad Montessori.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá