Pobaltie sa pripravuje na ruské útoky. Odpája sa od energetického uzla spojeného s Moskvou a Minskom
- Štáty sa odpoja od ruskej energetickej siete BRELL a pripoja sa k európskej sústave
- Lídri varujú pred ruskými kybernetickými útokmi a sabotážami

- Štáty sa odpoja od ruskej energetickej siete BRELL a pripoja sa k európskej sústave
- Lídri varujú pred ruskými kybernetickými útokmi a sabotážami
Pobaltské štáty boli viac ako päť desaťročí satelitnými štátmi bývalého Sovietskeho zväzu. Historickou anomáliou z týchto čias je spoločná elektrická sieť s názvom BRELL. Elektrická prenosová sieť spája elektrizačné sústavy Ruska – vrátane jeho Kaliningradskej exklávy – Bieloruska a troch pobaltských krajín Estónska, Lotyšska a Litvy.
Toto prepojenie bude čoskoro minulosťou. Pobaltské štáty sú už plne pripravené na odpojenie, ku ktorému dôjde v noci zo soboty na nedeľu. Informujú o tom tamojšie médiá. Pobaltskí predstavitelia medzitým varovali pred ruskými sabotážami, hackerskými útokmi alebo novou dezinformačnou kampaňou.
Obavy z kybernetických útokov a sabotáží
„Nemôžeme vylúčiť akékoľvek provokácie. Preto sú lotyšské a zahraničné bezpečnostné orgány v stave vysokej pohotovosti, rovnako tak sú vo zvýšenej pohotovosti úrady, ktoré majú zodpovednosť za dodávku elektriny,“ uviedol podľa lotyšskej televízie LSM prezident krajiny Edgars Rinkēvičs.
Pobaltie sa pripravuje okrem iného aj na možné útoky na energetickú infraštruktúru. Podľa litovského ministra energetiky Žygimantasa Vaičiūnasa Litva zriadila nové „systémy proti dronom a fyzickej ochrannej bariéry“ okolo kľúčovej energetickej infraštruktúry, uviedol denník Politico.
Ruské hackerské skupiny napojené na štát zintenzívnili kybernetické útoky proti ukrajinskému energetickému systému od rozsiahlej invázie Moskvy v roku 2022, no nedávno túto kampaň rozšírili aj do zvyšku Európy, najmä do východných a pobaltských krajín, ako uviedli kybernetickí výskumníci. Informuje Politico.
Moskva dokonca nasadila na túto úlohu jednu zo svojich najelitnejších hackerských skupín, známu ako Sandworm. „Hackeri ako Sandworm, ktorí zlikvidovali rozvodnú sieť na Ukrajine, tiež už roky skúmajú zvyšok východnej Európy… Nemali by sme ich brať na ľahkú váhu, najmä teraz,“ povedal pre Politico John Hultquist, hlavný analytik spoločnosti Mandiant, spoločnosti Google pre kybernetickú obranu a spravodajstvo o hrozbách.
The Baltic states will sever last major energy link to Russia & become part of the EU’s electricity network on Sunday.
God speed.
Estonia, Latvia & Lithuania will switch away from the Brell system connecting them to Russia & Belarus since end of Second World War.
Source: FT pic.twitter.com/bCN9V2RzQx
— Zagonel (@Zagonel85) February 7, 2025
Pripojenie na kontinentálnu Európu
Kalle Kilk, predseda predstavenstva estónskeho prevádzkovateľa prenosovej sústavy Elering, podľa tamojšej televízie ERR vlani uviedol, že pripojenie ku kontinentálnej sieti je lepšie pre bezpečnosť Pobaltia a zároveň pre obchod s elektrinou.
Na posilnenie svojich elektrických systémov sa pobaltské krajiny pomaly pripájajú k spoločnej synchrónnej sústave kontinentálnej Európy, ktorá je po Číne druhou najväčšou synchronizovanou sieťou na svete. Píše Deutche Welle.
Existujúce prepojenia, poľská pomoc a sabotáž
Hlavné spojenie Baltského mora so synchrónnou sieťou EÚ v kontinentálnej Európe bude cez nadzemné prenosové vedenie LitPol Link, spájajúce Poľsko a Litvu, ktoré majú spoločnú hranicu.
Okrem toho sú tieto tri krajiny napojené na škandinávsky trh s elektrickou energiou, ktorý je samostatným trhom. Litva má podmorské spojenie so Švédskom s názvom NordBalt, zatiaľ čo Estónsko má dve priame podmorské spojenia s Fínskom – Estlink 1 a Estlink 2 – pričom tretie spojenie by malo byť dokončené do roku 2035.
Kábel Estlink 2 bol však poškodený v decembri minulého roka, čím sa drasticky znížila kapacita medzi Estónskom a Fínskom. Deň po incidente vydala Európska komisia vyhlásenie, v ktorom uviedla, že dotknutá loď bola súčasťou ruskej tieňovej flotily plavidiel.
EÚ investuje do energetickej nezávislosti Pobaltia
Pred ruskou inváziou na Ukrajinu boli ľudia k odpojeniu od ruského systému skeptickí. Kristine Berzinová, výkonná riaditeľka projektu Geostrategy North nemeckého Marshallovho fondu, hovorí, že otázkou bolo, či by to „stálo za to“.
„Občania neradi doplácajú za energetickú infraštruktúru a politici majú problém vysvetliť, prečo sú potrebné zmeny, ak sa zdá, že veci fungujú,“ povedala pre Deutche Welle.
Ale ruská bojovnosť prinútila Pobaltie prijať opatrenia na zabezpečenie neprerušovaného toku elektriny. „Byť v spojení znamená byť zviazaný s protivníkom, ktorý tvrdí, že pobaltské štáty by nemali existovať,“ povedala Berzinová a dodala, že „zostať v spojení je zraniteľnosť.“
O odpojení sa jednalo dlhých desať rokov, Pobaltie sa s EÚ nakoniec dohodlo v roku 2018 na tom, že k nemu dôjde najneskôr v roku 2025. Európska únia na napojenie pobaltských štátov vynaloží asi 1,2 miliardy eur, uviedla už skôr agentúra Reuters.
Šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová v piatok označila nadchádzajúce odpojenie pobaltských štátov od ruskej energetickej siete za „víťazstvo slobody“. Informovala o tom agentúra TASR s odvolaním sa na správu AFP. „Rusko už nemôže používať energiu ako nástroj vydierania,“ vyhlásila Kallasová, bývalá estónska premiérka. „Je to víťazstvo pre slobodu a európsku jednotu,“ zdôraznila.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Deutche Welle, LSM, Politico, Reuters, TASR