Počas týchto októbrových nocí by si sa mal dívať na oblohu. Čakajú nás posledné nebeské divadlá tohto roka

  • Hoci je jeseň pochmúrnym ročným obdobím, príroda si pre nás pripravila niečo, čo nám zlepší náladu
  • Výhodou je, že tentokrát nemusíš byť hore dlho do noci
pjimage – 2021-09-27T123713.502
Unsplash/Nick Iliasov Unsplash/Tengyart
  • Hoci je jeseň pochmúrnym ročným obdobím, príroda si pre nás pripravila niečo, čo nám zlepší náladu
  • Výhodou je, že tentokrát nemusíš byť hore dlho do noci

Počas tohto roka sme mali možnosť sledovať niekoľko nádherných nebeských divadiel, ktoré nám vyrazili dych. Inak to nebude ani v októbri, pretože nočná obloha má pre nás pripravených niekoľko ďalších predstavení.

V minulých mesiacoch sme svoje zraky upierali na perzeidy, ktoré teraz vystriedajú o niečo menej známe drakonidy. Svoju pozornosť by sme na nich mali upriamiť už 4. októbra, kedy sa začnú objavovať. Ako informuje portál iMeteo, najviditeľnejšie budú v noci z 8. na 9. októbra. V menšom množstve ich uvidíš aj 10. októbra. Zaujímavosťou je fakt, že na tento úkaz nemusíme čakať do neskorej noci, môžeme ho spozorovať už po západe slnka.

zdroj: Unsplash/Kristopher Roller

Tento jav je viditeľný každý rok v októbri. Je to spôsobené tým, že Zem prekročí dráhu jednej z komét. Drakonidy sú teda úlomky tejto kométy, no nám sa javia ako padajúce hviezdy. Koľko drakonidov sa počas vyššie uvedených dátum objaví je otázne, pretože niekedy ich je úplné minimum. Je však šanca, že sa objavia aj v desiatkach. 

V prípade, že drakonidy nestihneš, nezúfaj. Druhá polovica októbra bude patriť Orionidom. Na oblohu by si sa mal pozerať približne 21. októbra. Viditeľné by mali byť až do prvého novembrového týždňa. Šanca toho, že tento úkaz ti neujde, je o niečo vyššia ako v prípade drakonidov, pretože v priebehu hodiny sa ich môže ukázať aj 25. Aby si ich videl, je potrebné si privstať, pretože najviditeľnejšie sú v skorých ranných hodinách.

 

Zdroj: iMeteo.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá