Počasie na Slovensku sa prudko mení: Popoludní prídu silné búrky, varovanie pred veľkými krúpami

  • Silné búrky začnú na Slovensku od 15. hodiny
  • Meteorológovia nevylučujú ani krúpy
Blesky v noci a muž kráčajúci v daždi.
Ilustračná fotografia TASR/František Iván, Unsplash/Max Saeling
  • Silné búrky začnú na Slovensku od 15. hodiny
  • Meteorológovia nevylučujú ani krúpy

Dnes (17. mája) popoludní hrozia na území Slovenska silné búrky. Počas včerajšieho dňa vyčíňali aj v Taliansku, kde spôsobili rozsiahle problémy. Zrážkové pole sa však presúva smerom k nášmu územiu. Meteorológovia preto upozorňujú na zmenu, ktorá nastane od dnešného dňa a odštartuje sériu veľmi búrlivého počasia. 

„V priebehu nočných hodín sa toto zrážkové pole s vnorenými búrkami začalo presúvať cez Slovinsko a Maďarsko smerom k nášmu územiu a zrážky začínajú ovplyvňovať počasie na západnom Slovensku a v priebehu dopoludnia aj na strednom a východnom Slovensku,“ informuje portál iMeteo.sk

Predzvesť búrlivejšieho počasia 

Ako ďalej informuje iMeteo.sk, dážď, ktorý momentálne prechádza naším regiónom, je len predzvesťou búrlivejšieho počasia, ktoré nás čaká neskôr. Na západe sa síce dopoludnia môže lokálne vyjasniť, ale to je len pokoj pred búrkou. Vzduch sa totiž stáva nestabilným a vytvára sa tak ideálne prostredie pre popoludňajšie búrky.

„Po daždi zostáva v našej oblasti veľmi vlhký vzduch, ktorý sa počas dnešného dňa bude labilizovať. Zároveň sa tu nachádza frontálna vlna, na ktorej začne počas dnešného popoludnia vznikať v rakúsko-slovensko-maďarskom pohraničí niekoľko intenzívnych búrok.

Dnešné podmienky sú veľmi vhodné pre tvorbu silných multicelárnych až supercelárnych búrok, ktoré by mohli produkovať 2 až 4 cm krúpy. S prvými búrkami by sme sa na východe Rakúska a na západe Maďarska mali stretnúť už popoludní,“ informuje portál. 

Vylúčené nie je ani tornádo v Maďarsku 

Zároveň dodáva, že pred dnešnou nebezpečnou situáciou varuje aj meteorologická služba Estrofex. Tá vydala varovanie predovšetkým pred pás siahajúci z východného Rakúska, tesne okolo našich hraníc, naprieč Maďarskom až do Srbska. 

„V tomto regióne budú vznikať búrky, ktoré budú produkovať aj väčšie krúpy a silné poryvy vetra. Vplyvom priaznivých podmienok strihu vetra predovšetkým na západe Maďarska nie je vylúčený ani vznik možného tornáda,“ informuje iMeteo.sk. 

Spresňuje tiež, že do 15:00 by sa búrky na našom území nemali vyskytnúť a sústredené budú najmä na úpätie rakúskych Álp a na Maďarsko.

„Následne by sa mali sformovať do kompaktnejšieho búrkového systému a budú postupovať smerom z Rakúska do Maďarska a okrajovo cez naše juhozápadné okresy.“

Predpoveď na piatok (17. mája)

Na západnom Slovensku: prevažne zamračené a občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 12 až 9 a najvyššie denné 15 až 18 stupňov C.
Na strednom Slovensku: prevažne zamračené a občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 11 až 6 a najvyššie denné 13 až 17 stupňov C.
Na východnom Slovensku: prevažne zamračené a občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 11 až 7 a najvyššie denné 13 až 17 stupňov C.

V rovnakom duchu ako v piatok sa budú niesť aj nasledujúce víkendové dni. Aj v sobotu aj v nedeľu majú byť podľa SHMÚ na našom území búrky. V sobotu sa má denná teplota pohybovať od 15 do 23 stupňov. Má byť oblačno až zamračené, miestami prehánky alebo búrky. 

V nedeľu má byť na niektorých územiach o niečo teplejšie, denná teplota sa bude pohybovať od 18 do 25 stupňov. Má byť veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach búrky, ojedinele aj intenzívne.

Zdroje: TASR, iMeteo, SHMÚ

Najnovšie videá

Trendové videá