Počasie sa zbláznilo. Perinbaba práši svoju perinu, cez víkend však príde skutočná jar

  • Apríl je ochutnávkou letného aj zimného počasia
  • Otepľovať sa začne až koncom týždňa. Zatiaľ musíme vydržať chladné dni a mrazivé noci
pocasie__
TASR/František Iván, screen imeteo
  • Apríl je ochutnávkou letného aj zimného počasia
  • Otepľovať sa začne až koncom týždňa. Zatiaľ musíme vydržať chladné dni a mrazivé noci

Šialený apríl na nás zaútočil vo veľkom. Včera nás na celom Slovensko hriali teplé lúče a dnes sa ľudia v mnohých krajoch Slovenska prebudili do zasneženého rána. V najbližších dňoch nás čakajú mrazivé dni.

Za všetko môže studený front, ktorý ovplyvňuje nielen nás, ale aj viaceré okolité krajiny. Podľa informácií imeto.sk nás čakajú mrazivé dni. Arktický vzduch prenikol až do Chorvátska, kde ohrozí úrodu. V južnej Európe už v taktom čase začína všetko kvitnúť, chladné počasie môže narobiť na plodinách veľké škody. V ohrození sú ovocné stromy, viniči aj mnohé rastliny.

zdroj: TASR/František Iván

Nočné mrazy

Studený vzduch k nám zavítal až z Grónska. „Začne prúdiť za studeným frontom, ktorý už v týchto chvíľach začína postupovať cez Európu a dostane sa až do Álp a nad Balkán,“ píše sa na imeteo.sk

Nasledujúce dni budú chladné. Už v ranných hodinách v niektorých častiach severného a východného Slovenska napadlo 5 cm snehu a viac. Zima sa v našej krajine zdrží niekoľko dní a rátať by sme mali s nočnými mrazmi a snežením. V horských oblastiach nie je vylúčená ani tvorba snehových jazykov.

Jar príde cez víkend

Príjemné jarné počasie nás čaká až cez víkend. Perinbaba sa akosi pozabudla a prášiť perinu bude s najväčšou pravdepodobnosťou do štvrtka. Počasie by sa malo umúdriť až v piatok. Podľa predpovede imeteo by sme sa z nuly mali dosť až na +17 °C.

V stredu sa nočné mínusové teploty budú pohybovať na celom území Slovenska, vo štvrtok sa to začne zlepšovať najmä na západe krajiny. Počas nasledujúcich troch dní nás teda čaká premenlivá oblačnosť a miestami snehové prehánky. Cez víkend po snehu nebude ani náznak. V nedeľu teplota môže vystúpiť až na +19 °C.

zdroj: TASR/František Iván

Slovenský hydrometeorologický ústav vraví, že v apríli dokonca nie je vylúčený ani tropický deň, teda deň s teplotou 30,0 °C. Vyskytol sal napríklad koncom apríla roku 2012. V Gabčíkove bolo nameraných 31,8 °C, čo je v apríli najvyššia teplota nameraná na Slovensku.

Zatiaľ to však nie je tento rok isté. Nie nadarmo sa však hovorí, že apríl je šialený. Možno sa už koncom mesiaca budeme aj opaľovať.

Zdroje: imeteo.sk, Slovenský hydrometeorologický ústav

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK