Počasie sa zbláznilo: Slovensku hrozí v tom istom čase neuveriteľná horúčava aj enormné búrky

  • Výstrahy pre silné búrky, horúčavy a povodne sa pomaly stávajú súčasťou každodenného života Slovákov
  • V niektorých oblastiach presiahnu teploty 35 stupňov Celzia, iné môžu zasiahnuť krúpy
počasie, Slovensko
Unsplash/Tom Barrett, Meteoalarm
  • Výstrahy pre silné búrky, horúčavy a povodne sa pomaly stávajú súčasťou každodenného života Slovákov
  • V niektorých oblastiach presiahnu teploty 35 stupňov Celzia, iné môžu zasiahnuť krúpy

V predošlom článku sme ťa informovali, že zopár okresov Slovenska môže zažiť výrazné horúčavy. V ďalších 14 sú však avizované silné búrky. Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pred vysokými teplotami pre okresy Košice mesto, Košice okolie, Trebišov, Michalovce a Sobrance. V utorok sa riziko vysokých teplôt rozšíri na celú južnú časť Slovenska, informuje SHMÚ.

Naopak, v okresoch Senica, Trnava, Myjava, Piešťany, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Ilava, Bánovce nad Bebravou, Prievidza, Púchov, Bytča, Žilina, Martin a Turčianske Teplice hrozia silné búrky, vyskytnúť sa môžu aj krúpy. Platí v nich výstraha 2. stupňa. Druhý stupeň výstrah pred prívalovou povodňou platí pre okres Trnava. Prvý stupeň pre okresy Myjava, Piešťany, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín a Ilava, dopĺňajú TV Noviny.

Meteorológovia varujú aj pred prívalovými zrážkami v objeme 40-50 mm a vetrom s rýchlosťou 70 až 110 km/h. Varovanie platí pre celé západné a stredné Slovensko.

„Nad západnú Európu sa v najbližších dňoch presunie tlaková níž, ktorá v oblasti zotrvá, resp. sa obnoví aj v priebehu budúceho týždňa. Do našej oblasti sa tak po jej prednej strane od juhozápadu dostane teplý a vlhký vzduch. V dôsledku prílevu vlhkého vzduchu bude postupne na väčšine územia dusno, na juhozápade už od nedele, na severovýchode od pondelka, pričom v priebehu týždňa dusno ešte zosilnie.“

„Zároveň sa bude v strednej Európe vlniť studený front, ktorý vo vlhkom vzduchu podporí vznik prehánok a búrok. Vzhľadom na vysokú vlhkosť a silné výškové prúdenie búrky môžu byť sprevádzané krúpami (aj väčšími), intenzívnymi zrážkami, ale aj silným vetrom,“ informuje SHMÚ.

Konkrétne výstrahy si okrem stránky ústavu môžeš pozrieť aj na meteoalarm.org.

Zdroje: TV Noviny, SHMÚ, Meteoalarm

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech