Počet dolárových miliardárov klesá. Rebríčku najbohatších stále vládne Bezos

  • Podľa čínskeho portálu Hurun je najbohatším mužom sveta druhýkrát po sebe Jeff Bezos
  • Zatiaľ čo v roku 2015 nefiguroval ani v prvej dvadsiatke, v roku 2017 už obsadil tretiu priečku
AP Photo/J. Scott Applewhite
  • Podľa čínskeho portálu Hurun je najbohatším mužom sveta druhýkrát po sebe Jeff Bezos
  • Zatiaľ čo v roku 2015 nefiguroval ani v prvej dvadsiatke, v roku 2017 už obsadil tretiu priečku

Za dva roky sa hodnota jeho majetku takmer zdvojnásobila a v súčasnosti predstavuje 147 mld. USD. Šéf Amazonu si s náskokom takmer 50 mld. USD drží nedotknuteľné prvé miesto pred Billom Gatesom. Jeho majetok predstavuje 96 mld. USD. Tretím najbohatším mužom sveta je investičný guru Warren Buffett.

Počet miliardárov klesol

Celkový počet svetových miliardárov klesol o 224 osôb na 2 470. Pred rokom pritom rebríček najbohatších ľudí zahŕňal rekordných 2 694 osôb. „Dôvodom poklesu sú najmä minuloročné straty na akciových trhoch. Vyše sto rokov nenastala situácia, kedy sa dalo zarobiť tak ťažko ako v uplynulom roku. Až 93 % zo 70 sledovaných tried aktív doručilo v amerických dolároch záporné výnosy. Paradoxne sa nedarilo ani bezpečne vnímaným aktívam,“ vysvetľuje Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Najviac miliardárov je podľa portálu Hurun v Číne a v USA. Na území oboch krajín žije takmer polovica najmajetnejších ľudí sveta. Viac než stovka miliardárov obýva územie Nemecka, Veľkej Británie a Indie. Hoci v rebríčku figurujú predovšetkým mužské mená, takmer 16-percentné zastúpenie má aj nežnejšie pohlavie. Najbohatšou ženou sveta je Francoise Bettencourt-Meyers (65) zo spoločnosti L´oreal. Disponuje majetkom 49 mld. USD.

Poradie Krajina Počet miliardárov
1 Čína 658
2 USA 584
3 Namecko 117
4 Veľká Británia 109
5 India 104
6 Švajčiarsko 77
7 Rusko 59
8 Brazília 53
9 Thajsko 50
10 Francúzsko 48

Zdroj: Hurun Global Rich List 2019

V prvej stovke najmajetnejších ľudí sa objavil aj jeden Čech – majiteľ investičnej skupiny PPF Petr Kellner. Podľa servera stúpol jeho majetok o 17 % a aktuálne predstavuje 14 mld. USD. Kellner sa v rebríčku nachádza na 88. mieste, o ktoré sa delí s ďalšími jedenástimi miliardármi. Medzi stovkou najbohatších sa neobjavil žiadny Slovák.

Vek nie je prekážkou

Najmladším miliardárom súčasnosti je 28-ročný Američan John Collison zo spoločnosti Stripe. Ide o technologickú firmu, ktorá sa venuje spracovaniu finančných transakcií cez internet. Založil ju s bratom Patrickom Collisonom, ktorý taktiež figuruje v rebríčku. Dvojročný rozdiel medzi bratmi posunul Patricka na štvrté miesto najmladších miliardárov sveta. Majetok oboch bratov vyčíslil portál Hurun na 5,2 mld. USD.

Naopak, najstarším miliardárom sveta je podľa servera 102-ročný Chee Chen Tung zo spoločnosti Johnson Electric. Priemerný vek v aktuálnom rebríčku je 64 rokov.

Server Hurun vyhodnotil aj bohatstvo rodín. Najmajetnejšou rodinou na svete sú Waltonovci, ktorí vlastnia spoločnosť Walmart. Kumulatívna čistá hodnota ich majetku predstavuje 173 mld. USD.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech