Počet obetí extrémnych búrok sa zvyšuje. V Rakúsku živel zabil dve deti, hlásia aj zranených

  • Približne desiatka ďalších ľudí utrpela zranenia počas búrky v spolkovej krajine Korutánsko
  • Deti boli pravdepodobne vo veku 5 až 8 rokov
dáždnik, blesk
Unsplash/Erik Witsoe, Brandon Morgan
  • Približne desiatka ďalších ľudí utrpela zranenia počas búrky v spolkovej krajine Korutánsko
  • Deti boli pravdepodobne vo veku 5 až 8 rokov

Dve deti vo štvrtok zahynuli a približne desiatka ďalších ľudí utrpela zranenia počas búrky v spolkovej krajine Korutánsko na juhu Rakúska. Deti boli pravdepodobne vo veku 5 až 8 rokov. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov.

Búrka vyvrátila niekoľko stromov a zranené osoby sa pri jej príchode nachádzali pri malom jazere, uviedla hovorkyňa Červeného kríža Melanie Reiterová.

Na ďalších miestach v Korutánsku búrka strhávala strechy a spôsobila ďalšie škody, dodala hovorkyňa.   

„Silné búrky v Korutánsku dnes stáli životy dvoch detí a ďalším ľuďom spôsobili vážne zranenia,“ napísal na Twitteri rakúsky kancelár Karl Nehammer s tým, že jeho myšlienky sú s rodičmi a príbuznými obetí.

V Rakúsku v posledných dňoch panovali výnimočné horúčavy a úrady varovali pred príchodom búrok.

Ako v dopoludňajších hodinách informovala agentúra SITA, búrka si na Korzike vyžiadala tri ľudské životy a zranila ďalších 12 osôb.

búrka, blesk,
zdroj: Unsplash/Noaa

Korzická prefektúra informovala, že 13-ročné dievča prišlo o život v meste Sagone, keď strom spadol na táborisko. V Coggii južne od Sagone zomrela 72-ročná žena po tom, ako sa zrútila strecha reštaurácie na pláži. Treťou obeťou je 46-ročný muž, ktorý prišiel o život v kempe v meste Calvi. Zo spomenutých zranených je jeden hospitalizovaný v kritickom stave.

Okrem toho si podľa iMeteo búrky vyžiadali ďalšie dva životy v Toskánsku. Prírodné živly pripravili o život muža v meste Lucca a ženu v Carrare. Oboch privalili padajúce stromy, informovali miestne médiá. Podľa agentúry TASR muselo byť ďalších 100 osôb evakuovaných. 

Búrky mieria na Slovensko

Portál iMeteo informuje o tom, že v najbližších hodinách búrky udrú v Česku a v Rakúsku. Na Slovensko sa však počas dnešného dňa ešte nedostanú. 

Počas zajtrajšieho dňa môžeme očakávať vysoké teploty, pričom na niektorých miestach sa vyšplhajú až k 39 stupňom Celzia. Prvé búrky sa začnú tvoriť tiež počas zajtrajška, ich vznik sa očakáva na západnom a severnom Slovensku.

V prípade severného Slovenska sa búrky týkajú predovšetkým horských oblastí. Na západe budú búrky pravdepodobne intenzívnejšie, a to najmä v popoludňajších hodinách. 

Tie najnebezpečnejšie búrky sa ukážu po 16. hodine takmer na celom západnom Slovensku. Počas piatkovej noci možno očakávať ďalšiu vlnu nočných búrok. V sobotu sa búrky budú vyskytovať na viacerých miestach krajiny. 

Podľa odborníkov intenzitu a častý výskyt extrémnych prejavov počasia zhoršuje klimatická zmena vyvolaná ľudskou činnosťou. K extrémom patria napríklad vlny horúčav, obdobia sucha a lesné požiare.

Zdroje: TASR, SITA, iMeteo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá