Počet pracovných ponúk na Slovensku rastie. Tieto odvetvia sú na tom lepšie ako pred koronakrízou

  • Od marca sa zvýšili ponuky práce takmer o polovicu
  • Prinášame ti prehľadné grafy, ako to na Slovensku práve na pracovnom trhu je
job offer
Unsplash.com/Razvan Chisu
  • Od marca sa zvýšili ponuky práce takmer o polovicu
  • Prinášame ti prehľadné grafy, ako to na Slovensku práve na pracovnom trhu je

Čísla portálu Profesia.sk sú každý týždeň pozitívnejšie. Od kritického 15. kalendárneho týždňa sa situácia v počte pracovných ponúk neustále zlepšuje. Posledné obdobie počet nových inzerátov za týždeň presahuje hranicu 3 000. Aktuálne čísla z trhu práce zverejňuje portál na Covid.profesia.sk.

Hlásia pozitívny vývoj v počtoch pracovných ponúk.

zdroj: Profesia.sk

Viac ako 3 000 ponúk za posledný týždeň

Zatiaľ najvyššie číslo bolo zaznamenané v poslednom 26. kalendárnom týždni. Od 22. do 28. júna 2020 zamestnávatelia uverejnili 3 268 nových pracovných ponúk.

Keď však porovnáme počet ponúk v poslednom týždni s rovnakým obdobím minulého roka, stále ide o prepad o 35 percent. V 26. kalendárnom týždni 2019 bolo na portáli 5 032 nových pracovných ponúk.

zdroj: Profesia.sk

Pohľad na vývoj v posledných týždňoch však jasne naznačuje, že situácia na trhu práce smeruje postupne do pozitívnejších čísel.

Odvetviami, pri ktorých pracovný portál eviduje najvýraznejší medziročný pokles počtu inzerátov, sú najmä pomocné práce, automobilový priemysel a strojárstvo.

zdroj: Profesia.sk

Pracovný portál eviduje nižší počet ponúk vo všetkých sektoroch. Ani v jednom prípade tak nejde o lepšie čísla ako tomu bolo v roku 2019. Najmenší prepad možno registrovať v stavebníctve, kde medziročne klesol počet inzerátov o zhruba 11 percent.

zdroj: Profesia.sk

Analýza tiež ukazuje veľké prebudenie cestovného ruchu, gastra a hotelierstva. Odvetvie, ktoré bolo v marci a apríli ovplyvnené vírusom Covid-19 najviac, je v rebríčku najnižších poklesov po stavebníctve a manažmente na treťom mieste.

Pozície, ktoré evidujú viac ponúk ako pred rokom

Napriek tomu, že v medziročnom porovnaní eviduje Profesia pokles pri všetkých sektoroch, nájdu sa aj pozície, kde je aktuálne viac pracovných ponúk, ako tomu bolo pred rokom.

Ide najmä o pozície sestry, farmaceuta, zástupcu vedúceho predajne, finančného manažéra či vedúceho predajne.

zdroj: Profesia.sk
Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech