Počet slovenských firiem, ktoré utekajú do Maďarska, rastie. Čo je na našich južných susedoch také lákavé?

  • Za posledné tri roky narástol počet slovenských firiem v Maďarsku o 1 500.
collage
eurail.com / tadst.com
  • Za posledné tri roky narástol počet slovenských firiem v Maďarsku o 1 500.

Počet Slovenských firiem v Maďarsku rastie. Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode, ktorá počet slovenských spoločností podnikajúcich v Maďarsku vyčíslila na 9 882. Oproti minulému roku je to o 344 firiem viac, za posledné tri roky počet narástol o 1 500.

Nie je to závratné množstvo, no takéto situácie sú vždy dobrou príležitosťou na porovnanie rozdielov medzi krajinami, ktoré by mohli domáce firmy do zahraničia lákať. A tým základným rozdielom sú nižšie dane pre firmy.

foto: eurail.com

Maďarsko malo do začiatku tohto roka dvojstupňový systém daní pre firmy. Veľké firmy so ziskom nad 1,6 milióna eur platili 19 % a malé firmy z nižším ziskom platili 10 %. Už to bolo zlepšenie oproti slovenským 21 %. No začiatkom tohto roka maďarská vláda nastavila daň pre firmy na jednotných 9 %, čo je veľmi významný rozdiel. No aj napriek tomu nenastal až taký veľký odliv spoločností, ako sa čakalo.

„Ekonómovia očakávali vyšší odlev spoločností do Maďarska, ten sa však nekonal. Napriek tomu, že južní susedia majú týmto krokom najnižšiu daň v rámci Európskej únie, čím sa stávajú akýmsi daňovým rajom uprostred únie. Nízke dane nie sú všetko,“ povedala pre TREND analytička Bisnode Petra Štěpánová.

foto: tadst.com

Vidieť to je najmä na zvýšení sumy, ktorú v tamojších firmách investovanú slovenskí podnikatelia. Tá sa oproti minulému roku zvýšila iba nepatrne.

„Základný kapitál slovenských firiem v Maďarsku vlani predstavoval výšku 1,06 miliardy eur, pričom rok predtým to bolo 996 miliónov. Zvýšenie v tomto roku teda zatiaľ nehodnotíme ako príliš významné, uvidíme, ako sa budú vyvíjať dáta na konci tohto roka,“ povedala pre TREND analytička Bisnode Petra Štěpánová.

foto: freedomofresearch.com

Je tu pekne vidieť, že iba nízke dane nie sú jedinou vecou, na základe ktorej sa spoločnosti rozhodujú, kde budú pôsobiť. Pre firmy je dôležité aj byrokratické zaťaženie, vymožiteľnosť práva, celkový stav ekonomiky, korupcia a mnohé ďalšie faktory, v ktorých Maďarsko zrovna nevyniká.

Je tiež treba dodať, že takéto zmeny sa neprejavia „za noc“ a teda chvíľu potrvá, kým budeme môcť zhodnotiť celkový dopad tohto opatrenia. A ak Maďari nezostanú iba pri znižovaní daní, ale zlepšia podnikateľské prostredie viac komplexne, je možné, že uvidíme ešte viac slovenských firiem presúvajúcich sa na juh.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK