Počet úmrtí na rakovinu sa za posledné roky rapídne znížil

  • Nové štatistiky v oblasti prevencie proti rakovine prišli s výsledkom, že liečba rakoviny sa za posledné roky rapídne zlepšila.
imgonline-com-ua-twotoone-j03A4IlaUJrQc
cancer.org
  • Nové štatistiky v oblasti prevencie proti rakovine prišli s výsledkom, že liečba rakoviny sa za posledné roky rapídne zlepšila.

Podľa najnovších údajov z americkej štatistiky, ktorá sa zamerala na úmrtnosť pacientov s rakovinou, je úmrtnosť na historickom minime. Dokonca za posledných 20 rokov sa počet úmrtí spojených s rakovinou znížil až o 25 %.

Ročne v USA ochorie na rakovinu až 455 zo 100 tisíc ľudí. Zo spomínaných 455 ľudí zomrie približne 172 ľudí, no toto číslo sa každý rok znižuje.

Najčastejším typom rakoviny je rakovina pľúc. Úmrtnosť pri tomto type rakoviny sa od roku 1991 znížila o približne 43 %. Pri rakovine prsníka sa počíta, že počet úmrtí sa od roku 1989 znížil o 38 %. Najlepšie je na tom rakovina prostaty, na ktorú zomrie už len menej ako polovica pacientov.

Aj napriek pozitívnym výsledkom štatistík sú rakoviny pľúc, prostaty či prsníka najčistejším typom rakoviny, pri ktorej dochádza k smrti pacientov. Až 46 % pacientov trpiacich vyššie spomenutým typom rakoviny na túto diagnózu aj zomrie, pričom len samotná rakovina pľúc zabije štvrtinu onkologických pacientov.

Za poklesom úmrtí spojených s rakovinou pľúc môže byť spôsobená čoraz častejšia prevencia v oblasti fajčenia. Zo štatistiky prekvapujúco vyplynulo, že počet mužov, ktorí s fajčením prestali je vyšší ako počet žien. Fajčenie sa tak postupne stalo zlozvykom žien.

Prevencia v oblastí rakoviny prostaty a rakoviny hrubého čreva ukazuje, že počet umierajúcich síce klesá, no vzrástol počet ľudí, ktorým je toto ochorenie zistené. Najviac sú na to v súčasnosti náchylní pacienti mladší ako 50 rokov.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: cityofhope.org

Celkový záver štatistiky zobrazuje, že postupný boj proti rakovine má zmysel. Avšak čísla sú stále príliš vysoké a počet onkologických pacientov z roka na rok rastie.

„Klesajúci počet úmrtí spojených s rakovinou naznačuje, že ľudstvo sa pomaly dostáva k bodu, kedy rakovina nebude znamenať smrť. Avšak na to je potrebné ďalšie sledovanie a výskumy spojené s rýchlejším odhalením u pacientov a s tým spojená liečba. Všetky tieto nadobudnuté skúsenosti je potrebné aplikovať do praxe a zamerať sa na najviac postihnuté skupiny.“ vyjadril sa Otis W. Brawley, riaditeľ americkej organizácie v boji proti rakovine.

zdroj: futurism.com / cancer.org

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech