Pocit ako pri mori nájdeš aj u nás. Toto slovenské mesto prirovnávajú k prímorským letoviskám

  • Windsurfing alebo plavba loďou na ostrov tu nie sú žiadny problém
  • Ak hľadáš náhradu za zahraničnú letnú dovolenku, riešením môže byť Orava
Oravská priehrada
Henrich Mišovič a Unsplash/ Brett Jordan
  • Windsurfing alebo plavba loďou na ostrov tu nie sú žiadny problém
  • Ak hľadáš náhradu za zahraničnú letnú dovolenku, riešením môže byť Orava

Kedysi malá osada založená pastiermi oviec, dnes slovenské okresné mesto, ktoré prirovnávajú k prímorským letoviskám. Aj takto by sa dal v skratke opísať príbeh Námestova, mesta ležiaceho na brehoch Oravskej priehrady.

Práve tá spravila z tohto regiónu obľúbené miesto na dovolenkovanie pri vode, ktoré si v letných mesiacoch obľúbilo množstvo Slovákov. Rôzne možnosti ubytovania, vrátane romantických chatiek či autokempingov, plavby loďou, pláže, bazény priamo pri priehrade, a keď korona dovoľuje, tak aj koncerty a diskotéky… to všetko sa tu dá nájsť a vďaka tomu sa v prípade Námestova naozaj dá hovoriť o akomsi slovenskom „prímorskom“ letovisku.

Posted by Námestovo INFO on Tuesday, September 11, 2018

Voda na kúpanie je počas celého leta príjemne teplá, na viacerých miestach nájdete aj mierne vstupy, ktoré sú vhodné pre deti a menej zdatných plavcov. Počas dovolenky môžete vyskúšať rôzne vodné športy ako windsurfing, paddleboarding, člnkovanie alebo jazdu na vodných bicykloch. Pomôcky na všetky tieto aktivity si môžete zapožičať pri každej väčšej pláži,“ opisuje letnú dovolenku na Orave cestovateľský portál Dromedar.sk.

Okrem toho vyzdvihuje aj možnosť rôznych zaujímavých výletov v okolí, z ktorých môžeme spomenúť Oravský hrad, jeden z najkrajších hradov Slovenska, popod ktorý sa dá rieka Orava splaviť aj na tradičných pltiach.

Ďalším tipom na výlet je skanzen Zuberec, ktorý si môžeš spojiť s návštevou Brestovskej jaskyne. Následne sa ísť previesť starou lesnou oravskou železnicou, ktorá vie potešiť hlavne deti.

A pre tých aktívnejších, neďaleko odtiaľto začínajú aj Západné Tatry (Roháče), ktoré sú viacerými turistami považované za jedno z najkrajších miest na turistiku nie len v rámci Tatier, ale v rámci celého Slovenska.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely)

Cestovanie do zahraničia stále nie je úplne jednoduché, obzvlášť pre nezaočkovaných, čo mnohých odrádza. Človek musí monitorovať podmienky daných krajín, ktoré sa zvyknú meniť, niekedy pred cestou vybavovať tlačivá, potvrdenia o prekonaní korony či riešiť testovanie, a netreba zabúdať ani na Slovensko, ktoré už za pár dní plánuje posielať nezaočkovaných po príchode zo zahraničia do karantény.

Strávil by si niekoľko dní na Oravskej priehrade?

Niektorí si určite povedia, že radšej strávia dovolenku doma – na Slovensku, ako vlastne odporúčajú aj naši politici. Práva Oravská priehrada by mohla byť jedným z vhodných adeptov, kde by si človek mohol aspoň čiastočne vykompenzovať letnú dovolenku pri vode.

covid cestovanie letisko reštrikcie lietanie dovolenka
zdroj: Pexels/Anna Shevts

Orava mala dlhodobo problém so svojimi riekami (Biela a Čierna Orava), ktoré najmä na jar, po roztopení snehu, vedeli naberať na sile a spôsobovať pôvodne. Tie si viackrát so sebou odnášali aj ľudské životy, napríklad potopa v roku 1813 pripravila podľa kroník o život až 180 ľudí.

Už z 18. storočia existujú plány na vybudovanie priehrady na Orave, ktorá by mala takýmto udalostiam zabrániť, no s jej výstavbou sa tu reálne začalo až počas druhej svetovej vojny.

zdroj: TASR/ Henrich Mišovič

Stavba priehrady si vyžiadala vysťahovanie tisícok ľudí a následne zatopenie niekoľkých obcí, najznámejšou je zrejme Slanica, z ktorej vyššie položená časť obce ostala nad vodnou hladinou a vznikol tu tak Slanický ostrov, na ktorý chodia výletné loďky. No za obeť priehrady padol aj kus Námestova.

Preto tam namiesto historického centra majú pláž,“ tak opísali toto mesto na Orave Aktuality.sk, ktoré ho taktiež prirovnali k prímorským letoviskám, ktoré dokáže v tebe vzbudiť pocity, ako keby si bol niekde na dovolenke v Chorvátsku.

Zdroje: Youtube kanál Na Orave dobre, Aktuality, Dromedar

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech