Pod africkým kontinentom to poriadne vrie. Magnetické pole Zeme sa začína meniť

  • Nedávne objavy vedcov nasvedčujú tomu, že by sme sa čoskoro mohli dočkať výmeny pólov
  • Nie je isté, ako to môže život na našej planéte ovplyvniť
fee
NASA Goddard Space Flight Center
  • Nedávne objavy vedcov nasvedčujú tomu, že by sme sa čoskoro mohli dočkať výmeny pólov
  • Nie je isté, ako to môže život na našej planéte ovplyvniť

Ťažko povedať, čo tento jav na planéte spôsobí, no vedci zatiaľ neinformovali o potrebe paniky. Padlo im však do oka jedno prapodivné africké územie, ktoré posledných 170 rokov pôsobí, akoby sa išlo zblázniť. V tejto lokalite je magnetické pole Zeme slabšie ako kdekoľvek inde. Hŕstka geológov si myslí, že práve vďaka tejto anomálii sa čoskoro naše póly prehodia. Aby sme však rozumeli súvislostiam musíme sa vrátiť o stovky rokov naspäť.

Južná Afrika, niečo okolo roku 1000. Mladý lovec sa poneviera vyprahnutou zemou a má plné náručie hlinených nádob na vodu, s ktorými sa ponáhľa do blízkej dediny. Spolu s ostatnými členmi kmeňa ich uloží na kôpku neďaleko ich hlinených domov. Všetko podpália a spoločne sa počas tohto očistného rituálu modlia za ukončenie obdobia sucha. Tento rituál by sa mohol zdať ako bezvýznamný, no opak je pravdou. Práve táto lokalita je tým istým miestom, kde je sila magnetického poľa čoraz nižšia.

portrait of a children with his face painted the Surma tribe on the river Kibish

Toto slabnutie magnetického pôsobenia môže mať za následok prehodenie pólov našej planéty. Niečo podobné sa naposledy odohralo pred 780-tisíc rokmi. Takýto proces je nesmierne tiahly, hovoríme o období niekoľko tisíc rokov, no zopár geologických prognóz tvrdí, že čosi podobné by sa mohlo odohrať už v blízkej budúcnosti. Na mierke 780-tisíc rokov samozrejme blízka budúcnosť neznačí budúci týždeň, ani rok.

Či sa však niečo takéto môže čoskoro odohrať alebo nie, sa len veľmi ťažko špecifikuje. Dôvod je jasný. Vedci nemajú tak staré dáta, aby dokázali vytvoriť analýzu, ktorá by mohla predpovedať čo i len čiastočný sled udalostí. Africký očistný rituál samozrejme nie je dôvodom, pre ktorý by sa táto výmena mala udiať, no vďaka jeho pozostatkom sa vedci dozvedeli o rôznych anomáliách. Napríklad juhoatlantická anomália je región, ktorý sa tiahne od Čile v Južnej Amerike až po Zimbabwe v Afrike. Práve v tejto oblasti je magnetické pole výrazne slabšie.

星軌小星球 Star Trail Little Planet

Keďže nás magnetické pole chráni pred slnečným vetrom a predovšetkým slnečnou radiáciou, oblasti nad týmto regiónom sa vyhýbajú aj satelity. Pri údolí africkej rieky Limpopo sídlil aj africký kmeň, ktorý sa pokúšal zbaviť obdobia sucha zmieňovanými očistnými rituálmi. Pálením hliny však nechtiac stabilizovali magnetické materiály. Keď hlina vychladla na tomto mieste sa uzamkla informácia o magnetickom poli. Skúmaním pozostatkov prišli vedci na to, že podobné anomálie sa vyskytovali naprieč históriou bežne.

Zmeny, ktoré sa na tomto území v súčasností dejú, sa diali aj v rokoch 400-450, 700-750 a 1225-1550. Na hranici medzi jadrom Zeme a plášťom Afriky by sa teda malo nachádzať niečo, čo môžeme kategorizovať ako nezvyčajné. Túto myšlienku vyslovil geofyzik John Tarduno. Ako uvádza denník SME, jav môže značiť, že na tomto mieste sa nachádza akýsi rezervoár hustej horniny, starý desiatky miliónov rokov. V hĺbke 2900 kilometrov pod povrchom môže táto oblasť narúšať tekuté železo v jadre Zeme.

 

Či sa teda póly skutočne vymenia je zatiaľ otázne a nemôžeme to s určitosťou potvrdiť ani vyvrátiť. Podstatné je, že taká šanca existuje. Vedci však zatiaľ nevedia ani to, čo môže za týmito prapodivnými javmi skutočne stáť, no je to len ďalší dôkaz o tom, že naša planéta je absolútne úžasná. Viac ako konšpiráciami o mimozemskom živote či plochosti Zeme, by sme sa tak mali zaoberať jej unikátnosťou a tajomstvami, ktoré nám postupne odkrýva.

zdroj: interez.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá