Pod strechou coworkingu v Trnave sa usídlili úspešné a unikátne startupy

  • Trnava sa stala domovom úšpešných slovenských startupov
  • Predstavíme vám štyri hviezdy trnavského Nádvoria, ktorých mená sa skloňujú aj za hranicami
43101510_535038603632558_3189106585574047744_n
  • Trnava sa stala domovom úšpešných slovenských startupov
  • Predstavíme vám štyri hviezdy trnavského Nádvoria, ktorých mená sa skloňujú aj za hranicami

Plynie už siedmy mesiac, odkedy oficiálne otvorili Nádvorie Coworking v Trnave. Kolektív rozšílili noví ľudia, aj keď ženy stále stvoria menšinu. „Teraz pár mesiacov po otvorení už kladieme väčšiu pozornosť aj na organizovanie podujatí. Na jeseň sa bude u nás konať viacero prednášok a workshopov určených najmä pre marketerov, malých podnikateľov, developerov, ktoré postupne zverejňujeme. Treba sledovať našu stránku,“ informoval nás manažér trnavského coworkingu na Nádvorí Rastislav Petráš.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Coworking Nádvorie/Rastislav Petráš

Ďalším rozšírením služieb je možnosť prenájmu zasadačky s občerstvením. Toto má byť príležitosť najmä pre nečlenov, aby sa na Nádvorie dostali ľudia, ktorým sa viac hodí neviazaná forma užívania si krásnych priestorov Coworkingu. „Mimo podujatí pre verejnosť, organizujeme aj členské stretnutia, aby sa naši členovia mohli navzájom spoznať, nadviazať kontakty a aj spoločne zabaviť. Napríklad taký FIFA turnaj na PS4 sa ukázal ako fajn icebreaker. Aktuálne pre členov pripravujeme aj mentoringový program, ktorý ak sa nám osvedčí, otvoríme budúci rok aj pre verejnosť,“ priblížil Petráš.

Od otvorenia sa v priestoroch Nádvoria zoskupilo množstvo zaujímavých projektov a startupov:

Aviget je startup, ktorý momentálne vyvíja chatbota pre letecké spoločnosti, ktoré uľahčia cestujúcim komunikáciu a dokážu väčšinu úloh zautomatizovať. Aviget je nekonečne trpezlivý chatbot s umelou inteligenciu a zvládne samostatne vybaviť požiadavky aj toho najkomplikovanejšieho zákazníka, pričom pre komunikáciu s zákazníkmi budú letecké spoločnosti využívať niektorú z populárnych chatovacích platforiem, ako napríklad Facebook Messenger, prípadne WhatsApp, Viber, Telegram či WeChat.

Napríklad stačí zadať kam a kedy chceš letieť a Avignet ti nájde let podľa požiadaviek a za čo najvýhodnejšiu cenu. Rovnako sa dá cez Avignet booknuť ubytovanie.

Dvaja českí investori startup podporili sumou 5 miliónov Kč (190 000 eur). Autorovi startupu napadlo založiť Aviget pri práci na rezervačnom oddelení v nízkonákladovej leteckej spoločnosti. Videl, že  v krízových situáciach zlyháva komunikácia v call centrách a mnohé jednoduché veci by sa dali automatizovať .

Spotibo je webová aplikácia, do ktorej zadá užívateľ svoj web a ako výsledok dostane odporúčania, čo má na webe zmeniť, aby bol úspešnejší na Google. Je to užitočné pre kohokoľvek, kto má web a chce viac návštev z Googlu. Využijú ho všetci od majiteľov webov cez programátorov a markeťákov až po skúsených SEO špecialistov.

Zakladateľom úspešného startupu Spotibo je programátor Ján Januška, ktorému sa minulý rok podarilo od Prvej slovenskej investičnej skupiny získať investíciu 220-tisíc eur.

Doučma.sk vzniklo ako platforma, ktorá spája doučovateľov spolu so študentami. V súčasnosti ponúka 22 000 lektorov z 9 EU krajín, s ktorými možno spojiť len pár klikmi. CEO a spo­lu­za­kla­da­te­ľom pro­jektu je Ju­raj Svin­čák, kto­rého k ná­padu in­špi­ro­vala ne­efek­ti­vita kla­sic­kého do­u­čo­va­nia. Doučma.sk má za se­bou aj ak­ce­le­račný prog­ram vo Wa­yra Mní­chov, ktorý zvyšuje jeho kredibilitu. Projekt beží aj v Česku, Ne­mecku a Ra­kúsku pod náz­vom Meet´n´le­arn.

Startup pracuje aktuálne na niekoľkých novikách. „Okolo doučovania budujeme napr. Q&A platformu na bezplatnú pomoc s domácou úlohou, kde jednoducho napíšete svoju otázku, alebo odfotíte príklad a naši lektori zvyčajne odpovedia do pár minút. Do konca roka spustíme tiež marketplace kde budú môcť študenti predať svoje nepotrebné učebnice,“ informoval nás  Ju­raj Svin­čák, ktorý tiež avizoval, že majú pribudnúť aj mobilné aplikácie.

Od ostatných podobných webov sa Doučma.sk líši najmä efektivitou. „Zahraniční konkurenti zväčša fungujú ako agentúrny biznis, kde je potreba mať desiatky až stovky ľudí v support teame a call centre. My to zvládame s veľmi malým tímom,“ vysvetlil Svin­čák.

Bsgapp je aplikácia, ktorá ponúka jednoduchý a prehľadný spôsob riadenia dokumentácie celej stavby v 2D priestore, zahŕňa výkresy, manuály a technologické postupy, certifikáty, odborné skúšky a prehliadky, fotodokumentáciu a iné. Bsgapp svojimi praktickými funkciami, komplexnosťou a predsa jednoduchým prostredím je jedinečným nástrojom, ktorý uľahčuje prácu pri stavebnej výrobe.

Subdodávateľom možno rozposlať informácie o závadách okamžite jediným klikom na výkres. Aplikácia umožňuje aj filtrovanie závad podľa profesie, dodávateľa, termínu, stavu, stavby, atď.  Za praktickou apkou pre stavebný priemysel stojí Ing. Stanislav Šulko.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Coworking Nádvorie/Rastislav Petráš

Coworking má svetlú budúcnosť

„Koncept coworkingu dosahuje celosvetovo obrovský rast už niekoľko rokov a ani sa neočakáva, že by sa na tom v ďalších rokoch malo niečo meniť,“ uviedol Petráš. Najväčší rozmach je v USA. Polovica nových coworkingov vzniká práve tam a podľa odhadov bude už v roku 2022 využívať služby amerických coworkingov viac ako milión pracovníkov. Veľa nových coworkingov ale pribúda celosvetovo, WeWork postupne otvára ďalšie pobočky po viacerých kontinentoch.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Coworking Nádvorie/Rastislav Petráš

Bolo by využívanie coworkingových centier výhodné aj pre firmy?

Firmy už teraz využívajú coworkingy pre svojich zamestnancov. „ Aj u nás postupne pribúdajú ľudia z Trnavy, ktorí pracujú najmä v Bratislave a na home office využívajú coworking. Zároveň máme ale aj viacero freelancerov pracujúcich denne od nás na diaľku pre zahraničné spoločnosti. Nedávno sme mali zahraničnú návštevu, ktorá si prišla pozrieť náš coworking a chce u nás zriadiť mesačné členstvo svojmu slovenskému spolupracovníkovi.

Takýchto prípadov veríme, že bude pribúdať, nakoľko celkovo sa očakáva nárast podielu freelancerov a vyššia miera využívania ich služieb firmami. Aj takouto formou, na diaľku a aj zo zahraničia,“ vysvetlil manažér trnavského coworkingu na Nádvorí, kde to naozaj žije.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech