Pod Tatrami vyrastá prvá ekologická dedina, kde ľudia žijú moderne, no v súžití s prírodou

  • Krásne Sady sú projekt, na ktorý Slovensko dlho čakalo.
ks
facebook.com/KrasneSady
  • Krásne Sady sú projekt, na ktorý Slovensko dlho čakalo.

Väčšinou o tom počúvame len v súvislosti so zahraničím. V Holandsku, či v Dánsku majú postaviť takú a onakú eko štvrť, v ktorej by rád býval nejeden milovník prírody.

Spod Tatier však prichádzajú dobré správy, ktoré hovoria o novej obytnej zóne. Ide o jedinečný stavebný projekt Krásne Sady. Svojou filozofiou a zároveň rozsahom je zatiaľ jediný svojho druhu na Slovensku a v jeho širokom okolí.

Filozofiou projektu je spojiť v bývaní tri aspekty – túžbu človeka po udržateľnom domove, život v harmónii s prírodou a potrebu ľudí po zdravých a kvalitných potravinách. V neposlednom rade je tu aj jeden praktický dôvod – nízke náklady na bývanie.

Nič také ako obrovské vily, oplotené 5 metrov vysokými betónovými plotmi tu nenájdeš. Podmienkou pri stavbách v Krásnych Sadoch bude použitie iba prírodných materiálov a pri prevádzke domov úsporných ekologických technológií.

Dôležitou súčasťou územia bude aj takzvaná komerčná zóna, v ktorej si obyvatelia budú môcť vymieňať nadbytočnú úrodu. Tú nebude problém vypestovať, keďže každý pozemok má rozlohu 1 hektár, aby tu bolo miesto na paradajky, bylinky, či jazierko.

Tí z obyvateľov, ktorí sa časť svojej nadprodukcie rozhodnú ponúknuť na predaj, tak budú môcť urobiť pod ochrannou značkou Krásne Sady. Táto ochranná známka združí ľudí s podnikateľskými zámermi a bude garantovať kvalitu produktov. Krásne Sady tak majú veľký potenciál na vytvorenie silnej komunity, kde nebudú susedia len rivalmi, ako to zväčša býva.

Dôležitým prvkom celého projektu bude aj areál lesnej pedagogiky, kde sa budú môcť vzdelávať mladí aj starí. Pestovanie a súžitie s prírodou tak nebude tabu ani pre generáciu, u ktorej by ste v ruke čakali skôr smartfón, než lopatu a hrabličky.

Celý projekt je zasadený v dokonalej lokalite odkiaľ je zo všetkých strán výhľad na okolité končiare Tatier. Krásne Sady Mlynica sa nachádzajú aj v tesnej blízkosti mesta Poprad, len 5 km od jeho centra. Do administratívneho centra Vysokých Tatier, Starého Smokovca, je to len 10-15 minút na bicykloch.


Otázna však zatiaľ zostáva cena pozemkov, či domov, ktoré tu majú vyrásť. Cenník je dostupný len na vyžiadania daného klienta.

Viac o projekte Krásne Sady nájdeš TU.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK