Pod zemou máme spojenca, ktorý nám má pomôcť s klimatickou krízou. Prvýkrát ideme zmapovať neprebádanú podzemnú sieť

  • Na Zemi existujú bilióny kilometrov podzemných sietí húb, ktoré nesú spoločný názov: mycelium
  • Sú dôležité a dnes výrazne ohrozené, ideme ich mapovať
sfl
Unsplash/TIE
  • Na Zemi existujú bilióny kilometrov podzemných sietí húb, ktoré nesú spoločný názov: mycelium
  • Sú dôležité a dnes výrazne ohrozené, ideme ich mapovať

Po prvýkrát v histórii sa majú zmapovať siete podzemných húb, informuje The Guardian. Ide o skutočne rozsiahle siete, o ktorých nevieme veľa, a to aj napriek tomu, že sú pre našu pôdu životne dôležité. Dokument Fantastic Fungi však upozorňuje, že tieto huby nesú informácie svojou sieťou, taktiež výživu pre mnohé rastliny. Okrem toho vie vegetácia, napríklad stromy, s ich použitím efektívne komunikovať.

Zmapovaním ich chcú ochrániť pred poškodením a zároveň zlepšiť ich schopnosť absorbovať a ukladať oxid uhličitý.

Bilióny kilometrov podzemných sietí

Huby sú pre našu prírodu nesmierne dôležité, pomocou uhlíka si v pôde vytvárajú siete, ktoré sa spájajú s koreňmi rastlín. Siete potom fungujú ako „živé diaľnice“, píše The Guardian, uhlík z koreňov rastlín vymieňajú za živiny. Niektoré huby dodávajú svojim rastlinám až 80 % fosforu.

Podzemné siete húb sú ohromne dlhé, no ľudia im zriedka venujú pozornosť. Predpokladá sa, že na svete existujú bilióny kilometrov týchto sietí.

Vedci sa obávajú, že mykorhízne huby sú v súčasnosti ohrozené. Rozmáha sa poľnohospodárstvo aj urbanizácia, životné prostredie je každým dňom viac znečistené, v mnohých častiach sveta je nedostatok vody a rizikom sú aj klimatické zmeny.

Portál Záhradkár vysvetľuje, že mykorhízne huby majú schopnosť napojiť sa na korene rastlín a neustále tak rásť.

Dochádza vďaka tomu k mnohonásobnému zväčšeniu koreňového systému a rastlina tak môže prijímať živiny a vodu aj zo vzdialenejších miest, ako by dočiahol pôvodný koreň rastliny. Rastlina je tak až 700-krát lepšie vyživovaná.

„Mykorhízne huby sú živý organizmus, teda pokiaľ žije ošetrená rastlina, žijú aj mykorhízne huby, čo znamená, že rastlina je ošetrená na celý jej život,“ píše portál.

Vedci z celého sveta sa spojili a rozbehli projekt

Práve kvôli týmto hrozbám vznikol nový projekt od Spoločnosti pre ochranu podzemných sietí (SPUN). Chcú zozbierať 10-tisíc vzoriek z celého sveta, ktoré identifikujú umelou inteligenciou.

V projekte sa spojili vedci z Holandska, Kanady, Spojených štátov, Francúzska, Nemecka aj Británie.

Jane Goodallová je ochrankyňa prírody a zároveň aj poradkyňou projektu. Vidí v ňom obrovský zmysel: „Náš život závisí od pôdy. Ak ju chceme ochrániť, je nevyhnutné, aby sme pochopili podzemné siete húb. Preto tak musíme urobiť skôr, než bude neskoro.“

Prvé vzorky chcú odobrať v roku 2022 v Patagónii. Zbierať ich chcú približne 18 mesiacov a neskôr vytvoriť mapy potenciálnych podzemných mykorhíznych húb a tie použiť na ďalší výskum.

Vedci dúfajú, že pomocou máp určia podzemné ekosystémy, ktoré čelia najnaliehavejším hrozbám. Neskôr chcú spolupracovať s miestnymi organizáciami, aby pre dané ekosystémy vytvorili ochranu.  

huby
zdroj: Unsplash/ Jesse Dodds

Pod zemou sa skrýva obrovský spojenec

Klimatická veda sa zameriava primárne na nadzemné ekosystémy. Vieme však, že huby sú pre našu pôdnu štruktúru, úrodu pôdy či globálny uhlíkový cyklus nevyhnutné.

Ukázalo sa, že ekosystémy s prosperujúcimi sieťami mykorhíznych húb ukladajú osemkrát viac uhlíka, ako ekosystémy bez spomínaných sietí. Veľká časť úlohy húb v cykle pôdnych živín však nateraz zostáva záhadou, píše The Guardian.

Projekt zafinancoval miliardár Jeremy Grantham viac než troma miliónmi eur: „Hneď pod našimi nohami leží spojenec, ktorý by nám mohol neskutočne pomôcť pri zmierňovaní klimatických zmien.“

„Z rastlín do sietí húb prúdia ročne miliardy ton oxidu uhličitého. Ide o ohrozený, no životne dôležitý zdroj pre život na Zemi a v súčasnosti je zle pochopený. SPUN je priekopníkom novej kapitoly globálnej ochrany prírody,“ dopĺňa Grantham.

Zdroje: The Guardian, Záhradkár, Fantastic Fungi

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá