Podeľ sa o lásku. 5 vianočných projektov, s ktorými môžeš urobiť Vianoce naozaj pre každého

 • Neprejde ani celý mesiac a budeme oslavovať najkrajšie sviatky v roku Vianoce
 • Nie každý má šťastie, že ich môže oslavovať v kruhu blízkych alebo sa tešiť z vianočných darčekov
 • Ak hľadáš vhodný darček pre svojich blízkych alebo len chceš pomôcť ľudom, ktorí toľko šťastia nemali, inšpiruj sa týmito vianočnými projektmi
Vianoce
Človek v ohrození/SIU/Koľko lásky
 • Neprejde ani celý mesiac a budeme oslavovať najkrajšie sviatky v roku Vianoce
 • Nie každý má šťastie, že ich môže oslavovať v kruhu blízkych alebo sa tešiť z vianočných darčekov
 • Ak hľadáš vhodný darček pre svojich blízkych alebo len chceš pomôcť ľudom, ktorí toľko šťastia nemali, inšpiruj sa týmito vianočnými projektmi

Neprejde ani celý mesiac a budeme oslavovať najkrajšie sviatky v roku Vianoce. Nie každý má šťastie, že ich môže oslavovať v kruhu blízkych alebo sa tešiť z vianočných darčekov. Ak hľadáš vhodný darček pre svojich blízkych alebo len chceš pomôcť ľudom, ktorí toľko šťastia nemali inšpiruj sa týmito vianočnými projektmi.

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok

Opustených seniorov môžeš potešiť aj ty, jednoduchými maličkosťami, ktoré by naplnili krabicu od topánok. Úspešnému projektu sa doteraz podarilo vyzbierať vyše 22 900 krabíc s maličkosťami, pričom ide o jeho tretí ročník.

zdroj: Koľko lásky

Krabička od topánok je vybratá účelovo, dá sa zabaliť tak aby sa jej obsah dal skontrolovať. Do krabičky môžeš vložiť napríklad po jednom predmete z týchto kategórií:

 • niečo teplé (káva, ovocný čaj, cappuccino, horúca čokoláda, bylinný čaj)
 • niečo voňavé (sprchový gél, telové mlieko, krém na ruky, balzam na pery, parfum)
 • niečo slané (tyčinky, slané keksy, praclíky, kukuričné chrumky, krekry)
 • niečo mäkké (teplé ponožky, papučky, rukavice, čiapka, šál, uteráčik)
 • niečo sladké (keksík, perníčky, cukríky, DIA sladkosti, ovocné detské taštičky)
 • niečo pre potešenie (krížovky, dobrá kniha, kresbičky od detí, pozdrav, medovník, pohľadnica)

zdroj: Koľko lásky

Pred zhotovením krabice je najlepšie kontaktovať kontaktnú osobu, ktorá má informácie, ktorý typ balička alebo pre aké pohlavie je potrebný. Zoznam kontaktných osôb po celom Slovensku, aj s ďalšími informáciami môžeš nájsť na webovej stránke iniciatívy. Keď budeš mať balíček hotový stačí ho potom odovzdať kontaktnej osobe, ktorá ho na Vianoce odovzdá do rúk vďačných seniorov.

zdroj: Koľko lásky

Skutočný darček

Organizácia Človek v ohrození opäť spustila projekt s názvom Skutočný darček. Prostredníctvom neho môžeš kúpiť darček ktorý následne bude odovzdaný tam, kde to ľudia potrebujú.

Za nákup získaš certifikát ktorý môžeš venovať ako originálny darček svojim blízkym. Darčeky sa pohybujú v cenovom rozpätí od 5 eur do 1 000 eur a vybrať si môžeš zo štyroch kategórií, a to zdravie, vzdelanie, obživa alebo Slovenská republika. Kúpiť niekomu môžeš napríklad teplé oblečenie, kozu alebo ovcu. Prispieť môžeš na školské pomôcky alebo tabuľu do školy.

Niektoré darčeky sa už dostali aj na miesto určenia. Napríklad Babičke Sofii a ostatným obyvateľom dediny Piesky na východe Ukrajiny organizácia venovala teplé oblečenie, obuv, deku či spodnú bielizeň.

Obyvatelia dediny prišli o svoje veci kvôli vojnovému konfliktu. „Zobrali mi všetko,“ povedala Sofia Antonovna pracovníkom z Človek v ohrození. „Mala som tam nevypraté oblečenie, proste tam ležalo, a on ho začal brať. Pýtam sa, prečo ho synku berieš, veď je nevypraté. A on hovorí, moja žena vie čo s tým robiť. Vyperie a predá.“

Pomôcť ľudom, ktorí zažívajú ťažké chvíle a zároveň získať originálny darček môžeš tu.

Vianočná pošta

Pohľadnice niekedy neodmysliteľne patrili k sviatkom. Dnes ich už moc nepoužívame, ľudia dávajú prednosť smskám alebo emailom, ktoré sú rýchlejšie aj lacnejšie. Mnohým ale tieto komunikačné prostriedky prídu neosobné a cnie sa im za pohľadnicami. Najviac prirodzene starším ľudom a hlavne osamelým. Preto vznikla výzva, ktorá má za cieľ aby takýto seniori dostali na Vianoce rukou napísané listy či pohľadnice.

zdroj: Unsplash/pure julia

„Je to pre nich ozajstný dar – rukou písané prianie, symbol toho, že na nich niekto myslí,“ uvádza webová stránka občianskeho združenia Pohodovo, ktorá organizuje už 4. ročník tejto výzvy.

Na ich stránke prebieha registrácia, kde sa prostredníctvom jednoduchého formulára môžeš zaregistrovať. Následne ti príde emailom adresa seniora, ktorému list alebo pohľadnicu zašleš. Vo formulároch si môžeš zvoliť počet vianočných želaní, ktoré chceš odoslať. Potom už len stačí odoslať pohľadnicu na pošte, ktorá rozveselí Vianoce niektorému zo seniorov.

Nenechajme nádej vyhasnúť

Kampaň Nenechajme nádej vyhasnúť spustila naša najväčšia charita Slovenská katolícka charita. Prostredníctvom nej môžeš pomôcť vianočné sviatky zmeniť približne 30- tisíc ľudom po celom Slovensku, ktorým nádej na lepší život takmer vyhasla.

Charita zorganizovala vianočnú zbierku, do ktorej sa môžeš zapojiť aj ty. Číslo účtuj aj s detailmi platby nájdeš na ich webovej stránke alebo rovno na stránke, kde sa dá uskutočniť aj platba kartou. Za odmenu dostaneš symbolickú zápalku, symbol nádeje, s tvojím menom a poďakovaním.

Projekty pre zvieratá

Počas Vianoc netreba zabúdať ani na našich štvornohých kamarátov, ktorí skončili v útulkoch po celom Slovensku. Väčšina útulkov si samých organizuje vianočné zbierky, v ktorých môžeš darovať peňažné prostriedky alebo krmivo, prípadne potrebné veci ako staré deky a podobne. Preto neváhaj a kontaktuj blízky útulok, ktorý ti najlepšie poskytne informácie o tom, čo potrebuje.

útulok koterce pes
zdroj: SIU

Prípadne môžeš podporiť organizáciu Sloboda zvierat, ktorej môžeš darovať finančné dary alebo materiálne pomôcky. Novinkou je aj virtuálna adopcia zvieratka.

Prispieť sa dá aj neziskovým organizáciám, ktoré bojujú za záchranu druhov, ktorým hrozí vyhynutie ako napríklad polárni medvedi a ich organizácia Polar Bears International, organizácia na ochranu morského životu v oceánoch Oceana alebo aj príspevkom pre nezvyčajných bojovníkov, ktorí ochraňujú moria Sea Sheperd.

Zdroje: Koľko lásky , Skutočný darček , Pohodovo, Slovenská katolícka charita

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech