„Podivný milionár“ či guvernér na podpätkoch. Republikáni, ktorí chcú bojovať o post prezidenta USA

  • Americké voľby sa blížia
  • Republikáni si čoskoro budú vyberať nominanta na prezidenta
  • Prieskumy ukazujú, že rivalom Bidena môže byť Donald Trump
Republikánska debata
Republikánska debata, TASR/AP Photo/Rebecca Blackwell
  • Americké voľby sa blížia
  • Republikáni si čoskoro budú vyberať nominanta na prezidenta
  • Prieskumy ukazujú, že rivalom Bidena môže byť Donald Trump

Americké voľby sa nezadržateľne blížia, americkí voliči si vyberú budúceho prezidenta už v novembri budúceho roka. Demokratickú stranu bude s veľkou pravdepodobnosťou zastupovať súčasný prezident Joe Biden, ktorý sa pokúsi obhájiť kreslo v Oválnej pracovni. Boj o republikánsku nomináciu, teda výber súpera, ktorý sa postaví Bidenovi, sa však zintenzívňuje. 

Republikánske primárky sa oficiálne začnú 15. januára v Iowe, nemilosrdná predvolebná kampaň ale už trvá mesiace. O túto prestížnu pozíciu bojujú superhviezdy americkej konzervatívnej politiky. Vysoké šance má aj neslávne známy bývalý prezident Donald Trump, ktorého podporovatelia napadli budovu amerického Kongresu, potom ako ich obľúbenec prehral voľby v roku 2020.

Za Trumpom nasleduje súčasný guvernér štátu Florida Ron DeSantis, „guvernér v podpätkoch“, ktorý sa za posledné roky preslávil svojím bojom voči spoločnosti Disney a presadzovaním konzervatívnych zákonov s cieľom útočiť na se*uálne menšiny a práva žien.

Do zoznamu kandidátov sa dostala aj bývalá guvernérka Južnej Karolíny Nikki Haleyová, ktorá, ako uviedol americký portál The Hill, zo súčasnej ponuky kandidátov predstavuje viac tradičnú republikánsku politiku. Jej rétorika je oproti vyššie spomenutým kandidátom oveľa miernejšia, čím predstavuje alternatívu voči takzvaným „novým Trumpovým republikánom“.

Posledným relevantným kandidátom na nomináciu je floridský podnikateľ Vivek Ramaswamy, ktorý je ako 38-ročný najmladším kandidátom zo súčasnej ponuky. To mu môže teoretický pomôcť, ale zatiaľ sa mu nepodarilo predstaviť politickú víziu, ktorá môže ponúkať alternatívu voči Donaldovi Trumpovi alebo DeSantisovi.

Bývalý prezident s kontroverznou minulosťou

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: The Hill, CNN, Politico, FiveThirtyEight, Politico

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá