Podľa Billa Gatesa by si mal mizerný rok 2020 ukončiť týmito knihami, sú podľa neho geniálne

  • Bill Gates vybral 5 kníh, ktoré odporúča každému prečítať
  • Rôzne obdobia a témy, no vo všeobecnosti sa knihy zameriavajú na vedu, rasizmus a na to, ako história súvisí s tým, kam naša populácia mieri
bill gates knihy vianoce
Bill Gates, gatesnotes.com
  • Bill Gates vybral 5 kníh, ktoré odporúča každému prečítať
  • Rôzne obdobia a témy, no vo všeobecnosti sa knihy zameriavajú na vedu, rasizmus a na to, ako história súvisí s tým, kam naša populácia mieri

Rok 2020 sa pomaly chýli ku koncu. Bill Gates na svojom blogu uverejnil zoznam piatich kníh, ktoré odporúča na prečítanie. Verí, že práve jedna z týchto kníh môže pomôcť čitateľovi preniesť sa do nového roka s nádejou a dobrým záverom. 

„Tento rok som sa niekedy rozhodol ísť hlbšie. Inokedy som potreboval zmenu tempa, niečo ľahšie na konci dňa,“ hovorí filantrop a dopĺňa, že vďaka tomu prečítal širokú škálu kníh a veľa vynikajúcich.

Bill Gates uverejnil 5 kníh o rôznych témach. Ako sám na svojom blogu píše, v ťažkých časoch – a niet pochýb o tom, že rok 2020 sa považuje za ťažký – sa tí z nás, ktorí radi čítajú, obrátia na rôzne žánre kníh.

Knihy, ktoré odporúča, môžeme považovať za literatúru faktu. Možno neprekvapivo, zameriavajú sa na vedu, rasizmus a na to, ako história súvisí s tým, kam naša populácia mieri.

1.The New Jim Crow: Mass Incarceration in the Age of Colorblindness

Autorkou knihy je Michelle Alexander, spisovateľka a obhajkyňa občianskych práv. „Ako mnoho bielych ľudí, aj ja som sa v posledných mesiacoch snažil prehĺbiť svoje chápanie systémového rasizmu,“ píše Gates na svojom blogu.

Kniha ponúka do očí bijúci pohľad na to, ako sa systém trestného súdnictva nespravodlivo zameriava na rôzne etnické komunity, najmä na ľudí čiernej pleti.

Ako Gates píše, vďaka knihe pochopíš rôzne súvislosti, ktoré sa týkajú etnických skupín. „Knihu som dočítal viac ako kedykoľvek predtým, presvedčený, že potrebujeme spravodlivejší prístup k ukladaniu trestov a viac investícií do etnických komunít,“ uzatvára predstavenie prvej knihy.

2. Range: Why Generalists Triumph in a Specialized World

Prečo triumfujú generáli v špecializovanom svete je kniha Davida Epsteina z roku 2019. „Epsteinovu prácu som začal sledovať po tom, čo som sledoval jeho fantastický rozhovor TED z roku 2014 o športovom výkone,“ píše Gates.

Občas sa nám môže zdať, že svet si vyžaduje čoraz viac špecializácie. Avšak to, čo v skutočnosti potrebujeme, je viac ľudí, ktorí začínajú široko a počas svojho vývoja prijímajú rôzne skúsenosti a perspektívy. Presne o tom táto kniha hovorí.

Ako Gates píše, táto kniha je ideálna pre ľudí, ktorí pracujú vo všeobecnom odbore. Títo ľudia totižto občas môžu mať pocit, že sú v tieni svojich kolegov, špecialistov.

„Myslím si, že myšlienky v knihe dokonca pomáhajú vysvetliť niektoré z úspechov spoločnosti Microsoft, pretože sme najali ľudí, ktorí mali skutočnú šírku vo svojom odbore a naprieč doménami,“ dodáva filantrop.

3. The Splendid and the Vile

Sága o Churchillovi, rodine a vzdoru počas bombardovania. Historická kniha, ktorá je relevantným zdrojom informácii. „Brilantný záznam z rokov 1940 a 1941. Bolo to obdobie, keď anglickí občania trávili takmer každú noc schúlení v suterénoch a staniciach metra, pretože sa ich Nemecko pokúšalo bombardovať,“ opisuje knihu Gates.

Ako na svojom blogu píše, strach a úzkosť, ktoré cítili, vyznievajú povedome. Aj napriek tomu, že boli oveľa závažnejšie ako to, čo prežívame s COVID-19 a pandémiou.

Rozsah knihy je príliš úzky na to, aby si pochopil celú druhú svetovú vojnu. Avšak je to vynikajúci doplnok k literatúre zameranej na tieto tragické časy. Vďaka knihe uvidíš živý obraz o tom, aký bol život priemerných občanov počas tohto obdobia. Kniha sa tiež venuje profilovaniu niektorých britských vodcov, vrátane Winstona Churchilla a jeho blízkych poradcov.

4. The Spy and the Traitors

Najväčší špionážny príbeh studenej vojny od Bena Macintyra, ktorý sa zameriava na Olega Gordievského. Bol synom príslušníkov KGB a produktom najprestížnejších sovietskych inštitúcií. Zároveň ho kniha opisuje ako inteligentného a kultivovaného muža.

V roku 1968 bol Oleg vyslaný do cudziny a postupne sa stal najvyšším sovietskym agentom v Londýne. „Macintyreho prerozprávanie ich príbehov pochádza nielen zo západných pohľadov, ale aj z ruskej perspektívy. Je to rovnako vzrušujúce ako moje obľúbené špionážne romány,“ približuje knihu Gates.

Autor knihy, Ben Macintyre, rozohráva medzi Amerikou, Britániou a Sovietskym zväzom sofistikovanú a napínavú špionážnu hru. V knihe prenikneš do utajeného sveta, v ktorom vládnu iné pravidlá.

5. Breath from Salt

Kniha o smrteľnej genetickej chorobe, novej éry vedy a pacientoch s rodinami, ktorí zmenili medicínu, je skutočne povznášajúca. Aspoň tak ju opisuje Bill Gates, pre ktorého je tento príbeh obzvlášť zmysluplný.

„Poznám rodiny, ktoré profitovali z nových liekov opísaných v tejto knihe,“  píše Gates. Kniha, ktorej autorom je Bijal P. Trivedi, dokumentuje príbeh pozoruhodnej vedeckej inovácie. Tiež opisuje, ako táto inovácia zlepšila život takmer všetkým pacientom s cystickou fibrózou.

Ako filantrop píše, kniha mu dala novú perspektívu na chorobu, ktorú sleduje už dve dekády. „Mám podozrenie, že v najbližších rokoch uvidíme oveľa viac takýchto kníh, pretože laboratóriá budú vychádzať z medicínskych zázrakov čoraz väčším tempom,“ tvrdí Gates.

Zdroj: gatesnotes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech