Podľa CK Bubo ultralacné zájazdy a ceny zaniknú

  • Koronakríza zatriasla cestovným ruchom po celom svete doposiaľ nevídaným spôsobom
  • Aj keď sa opatrenia súvisiace s novým koronavírusom pomaly uvoľňujú, budúcnosť cestovania je stále neurčitá
  • Situáciu ohľadom cestovania v časoch koronakrízy nám preto priblížili profesionáli, ktorí sa tejto problematike detailne venujú
  • Ide o dlhoročných sprievodcov cestovnej kancelárie Bubo - Jozefa Zelizňáka a Tomáša Hušeka
cestovanie
BUBO
  • Koronakríza zatriasla cestovným ruchom po celom svete doposiaľ nevídaným spôsobom
  • Aj keď sa opatrenia súvisiace s novým koronavírusom pomaly uvoľňujú, budúcnosť cestovania je stále neurčitá
  • Situáciu ohľadom cestovania v časoch koronakrízy nám preto priblížili profesionáli, ktorí sa tejto problematike detailne venujú
  • Ide o dlhoročných sprievodcov cestovnej kancelárie Bubo - Jozefa Zelizňáka a Tomáša Hušeka

Ľudia majú chuť opäť cestovať 

Sprievodcovia v Bubo sú v týchto týždňoch pomerne milo prekvapení. Vravia, že ľudia chcú doslova vypadnúť z domu a cestovať. Podľa Tomáša Hušeka mnohí plánujú cestu na jeseň, keď sa už aj na letiskách, hoteloch ale aj doma zabehnú procesy, s ktorými budeme vedieť krátkodobo žiť a vďaka nim cestovať. 

Cestovná kancelária zaznamenala aj opätovný záujem Slovákov o zájazdy. „Máme už nové objednávky na silvestrovské cesty do Ázie. Inak predpokladáme, že sa záujem začne najprv v Európe a bude sa šíriť cez absolútne bezpečné krajiny ako Thajsko, Seychely, Mauricius, Vietnam a ďalej,“ objasnil pre Startitup sprievodca a manažér CK Bubo Jozef Zelizňák.

foto: Martin Ferenčík – BUBO

Gepostet von BUBO am Donnerstag, 11. Juni 2020

Čistejšie pláže

V posledných rokoch boli niektoré destinácia doslova zaplavené turistami a prejavovalo sa to aj značným znečistením prírody. Skúsení sprievodcovia však veria tomu, že paradoxne vďaka koronakríze možno vo svete napríklad očakávať aj čistejšie pláže. 

„Najmä prvé mesiace budú z cestovateľského hľadiska veľmi zaujímavé a jedinečné. Predpokladám návrat do normálu v roku 2021,“ približuje Jozef. 

Koniec lacným dovolenkám?

Slováci si v posledných rokoch obľúbili all inclusive – last minute dovolenky za veľmi nízke ceny. To, či sa podobné ponuky stanú minulosťou, je však na teraz otázne. 

„Predpokladám, že lacné služby postavené na mase ničiace našu planétu a celé mestá a krajiny (cruisy, švédske stoly v all inclusive) tým utrpia, ale žiaľ, obávam sa, že pôjde len o dočasný pokles,“ hovorí Jozef Zelizňák.

foto: Ľubor Kučera – BUBO

Gepostet von BUBO am Donnerstag, 14. Mai 2020

Podľa Tomáša Hušeka ultralacné zájazdy a ceny zaniknú. 

„Nemali nikdy ani žiadny význam, prínos a devastovali hodnotu cestovania. Každý by mal mať možnosť pozrieť si svet za čestnú cenu t.j nepredávať letenky, ubytovanie, nerobiť zájazdy do mínusu. Trh sa vyčistí a ostanú tu finančne zdravé a zodpovedné firmy. Ale môj tip je, že do konca roka budú ešte aj mnohé staré dumpingové ceny a v priebehu 2021 už pôjdu hore. Opäť ale o tom všetkom rozhodnú klienti. Ak by všetci dostali chuť žiť hneď, tak sme na pôvodných číslach veľmi rýchlo,“ hovorí.

Cestovanie v týchto časoch nie je pre každého

A čo by ostrieľaní sprievodcovia poradili človeku, ktorý momentálne uvažuje nad kúpou letenky, no kvôli COVID-19 je na pochybách? Mali by ľudia cestovanie do exotiky odložiť až na budúci rok? 

„Myslím si, že pri vhodnom výbere majú teraz cestovatelia možnosť zažiť svet taký, aký sme ho zažívali my pred 30-timi rokmi, keď sme začínali cestovať do sveta. Korona priniesla svetu veľa zlého, no bola by škoda nevyužiť jedno z mála pozitív. Ak chce však človek lúštiť na pláži sudoku a prejedať sa zo švédskych stolov v all inclusive, pre toto leto radšej odporúčam domácu obývačku, či terasu,“ hovorí Jozef Zelizňák.

Komodo, Indonézia

Gepostet von BUBO am Donnerstag, 9. April 2020

Veci sa síce postupne vracajú do normálu, no cestovné kancelárie sa budú zrejme ešte dlho spamätávať z následkov koronakrízy. Ako je na tom Bubo?

„Otrasene, ale v pohode. Ako zvykneme, napočítali sme do jeden a postavili sme sa na nohy. Nastavenie máme výborné, z tohto roka vznikne mŕtvy rok a ďalší už bude opäť OK. Bubo je jedna z mála cestoviek v dobrej finančnej kondícii, stačí si pozrieť finstat a preto sme na tieto kritické mesiace pripravení. Rozšírili sme našu ponuku a nové hotely z našej edície Najlepšie hotely sveta a pribudlo viacero nových zájazdov. Je na čo sa tešiť. Nezúfali sme, ale tvrdo pracovali,“ hovorí Tomáš.

 

foto: Stanislav Cigánek – BUBO

Gepostet von BUBO am Donnerstag, 26. März 2020

Hovorilo sa aj o pomerne ostrých konfrontáciách medzi cestovkami a klientmi. Aký bol najväčší konflikt, ktorý ste v Bubo museli riešiť kvôli koronakríze? 

„Otázka nároku na okamžité vrátenie peňazí, ktoré máme my blokované u aeroliniek či hotelov. Nový zákon dal za pravdu cestovným kanceláriám bez toho, aby klient prišiel čo len o cent uhradenej sumy,“ hovorí Jozef Zelizňák..

Podľa Tomáša Hušeka, klient, ktorý nechce cestovať, napokon peniaze dostane, len cestovné kancelárie mu nevedia povedať kedy.

„Vraj žijeme z peňazí klientov lebo ich nevraciame. To nie je pravda. Ten istý pocit, aký majú klienti, t.j že nás úverujú, máme aj my voči ďalším partnerom. Ako som už spomenul všetko sa zastavilo, zamrzlo a tieto dva mŕtve mesiace narobili veľa zla. Napokon sa to ale aj tak všetko vyrieši,“ dodáva.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech