Podľa Danka sme zase pozadu. SNS má recept na zvýšenie príjmov v štátnom rozpočte

  • Česká vláda schválila extra daň pre digitálnych gigantov, je najvyššia v Európe
  • Slovensko patrí k štátom s najhorším výberom daní
  • Podľa SNS by sa to mohlo vyriešiť zavedením digitálnej dane
digitálna daň
TASR
  • Česká vláda schválila extra daň pre digitálnych gigantov, je najvyššia v Európe
  • Slovensko patrí k štátom s najhorším výberom daní
  • Podľa SNS by sa to mohlo vyriešiť zavedením digitálnej dane

Slovenská národná strana pozná recept na zvýšenie príjmov v štátnom rozpočte. Dosiahnuť sa to dá prostredníctvom dvoch zákonov. A to zavedením digitálnej dane a taktiež takzvanej plošnej reverse charge, teda zákona, ktorý eliminuje úniky na DPH.

Predseda SNS Andrej Danko avizoval svoju výzvu ministrovi financií a taktiež predsedovi vlády už v utorok a naďalej na nej principiálne trvá. „Dnes sa všetky členské krajiny Európskej únie pripravujú na zavedenie digitálnej dane. Nikto nemôže spochybniť, že by šlo o dobrý krok a Slovensko môže na tom len získať,“ vyhlásil šéf národniarov.

Najväčšia daň bude v Česku

Len pred pár dňami digitálnu daň schválila aj česká vláda. Zavedenie 7-percentnej dane na internetové služby tak predstavuje najvyššiu digitálnu daň v Európe. Napríklad v Rakúsku je digitálna daň stanovená na 5% a vo Francúzsku na 3%. Štátna pokladnica Českej republiky by tak vďaka tomu mohla získať viac než 195 miliónov eur ročne.

Digitálna daň sa vzťahuje na tržby z vybraných služieb, akými je napríklad cielená reklama na webe, spoplatnené služby na sociálnych sieťach či zdieľaná ekonomika, ktorú spostredkúvajú napríklad Airbnb či Uber.

Slabý výber daní na Slovensku

Slovensko patrí k štátom s najhorším výberom daní. Riešenie na túto situáciu je, potrebná je však snaha z ministerstva. Podvody sa podľa šéfa národniarov na daniach robia preto, lebo doterajšia legislatíva má trhliny.

„Daň sa platí po častiach, tovar sa presúva medzi krajinami a kým daňová správa príde na to, že obchodník nezaplatil daň, často ide o nastrčeného bieleho koňa, ktorý je už dávno preč aj s peniazmi.“

Koniec karuselovým podvodom tak môže podľa SNS dať definitívne práve po vzore Česka, takzvaná daň z obratu. Teda daň vyplatí posledná firma v reťazci.

„V Slovenskej národnej strane sme presvedčení, že tento zákon spolu s digitálnou daňou, by boli plnohodnotnou náhradou úbytkov akýchkoľvek príjmov v rozpočte a štát by bol v prebytku v hospodárení, nie v deficite. Vyzývame ministra financií a predsedu vlády, aby tieto dva zákony bezodkladne riešili,“ uzavrel predseda SNS Andrej Danko.

Zdroj: SITA, FonTech

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech