Podľa ministerstva sa skráti odborné štúdium lekárov. Fico hovorí o spoplatnení

  • Podľa MZ SR táto zmena nedegraduje úroveň vzdelania lekára a prináša konkrétne riešenia
  • V praxi by sa skrátila dĺžka štúdia v odboroch psychiatria a detská psychiatria
  • Riešenia predstavil aj Smer-SD, stretol sa však s kritikou verejnosti
BeFunky-collage-6
TASR
  • Podľa MZ SR táto zmena nedegraduje úroveň vzdelania lekára a prináša konkrétne riešenia
  • V praxi by sa skrátila dĺžka štúdia v odboroch psychiatria a detská psychiatria
  • Riešenia predstavil aj Smer-SD, stretol sa však s kritikou verejnosti

Odborné štúdium lekárov v niektorých oblastiach sa skráti, dôvodom je rýchlejší nástup do praxe, informuje Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, ktoré sa tak snaží riešiť nedostatok lekárov – špecialistov. Jedným z dôležitých krokov je podľa rezortu aj skrátenie dĺžky štúdia o jeden rok.

Ako uviedlo ministerstvo na sociálnej sieti, táto zmena nedegraduje úroveň vzdelania lekára a prináša konkrétne riešenia. Cieľom novely výnosu je skrátenie dĺžky špecializačného štúdia v povolaní lekár v špecializačných odboroch psychiatria a detská psychiatria z piatich na štyri roky odbornej prípravy.

Taktiež sa ustanovujú minimálne štandardy pre špecializované a certifikačné študijné programy a študijné programy sústavného vzdelávania a ich štruktúra, a to s účinnosťou od 1. januára tohto roka.

Ako pre agentúru SITA uviedla predsedníčka odbornej sekcie psychiatrie Slovenskej lekárskej komory Kornélia Fabišíková, skrátenie dĺžky práve v odboroch psychiatria a detská psychiatria pomôže dostať sa rýchlejšie do praxe tým absolventom, ktorí majú úprimný záujem o tento špecializačný odbor.

Ako by vyzeralo skrátené štúdium?

Je to však podľa nej nesystémové riešenie, nakoľko na Slovensku je tento odbor dlhodobo podfinancovaný, a tým pádom pre mladých, začínajúcich lekárov neatraktívny. „Platby zo strany zdravotných poisťovní v psychiatrických ambulanciách sa totiž pohybujú na úrovni jednej tretiny v porovnaní s inými špecializačnými odbormi,“ konštatovala.

Skrátenie dĺžky špecializačného štúdia v odboroch psychiatria a detská psychiatria však Fabišíková považuje za rozumnú vec. „Keďže pred vstupom SR do EÚ bola dĺžka špecializačného štúdia v týchto odboroch, ale aj v iných, tri roky a bola postačujúca,“ dodala. Táto zmena podľa nej v žiadnom prípade nemôže negatívne ovplyvniť úroveň vzdelania lekára.

zdroj: TASR

„Tu ide o kvalitu a nie o kvantitu. Lekári sa musia podľa platných zákonov vzdelávať počas celého aktívneho výkonu svojej praxe. Sú pravidelne kontrolovaní Slovenskou lekárskou komorou,“ uviedla.

Inovácie boli zrealizované aj v špecializačných odboroch pediatria, infektológia a klinická imunológia a alergiológia. „A to z dôvodu efektívnejšieho získavania špecializovanej spôsobilosti lekárov v uvedených špecializačných odboroch,“ uzavrela hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Čítaj viac TU>>Zarobí takmer 7-tisíc eur mesačne: Naše platy sú úbohé, ale Slovensko má často oproti Švédsku navrch

Ficove riešenie pramení v spoplatnení štúdia

Situáciou sa zaoberal aj predseda strany Smer-SD na víkendovej konferencii strany. Podľa neho je však riešením, ktoré chce strana presadiť v roku 2020 to, aby lekári po skončení vysokej školy zostali pracovať na Slovensku. V prípade, ak by sa rozhodli odísť do zahraničia, štátu by museli zaplatiť 55-tisíc eur alebo odpracovať minimálne 10 rokov na Slovensku.

Takýto návrh však odsúdilo hneď viacero lídrov politických strán či široká verejnosť. Predseda strany Za ľudí Andrej Kiska hovorí napríklad o diskriminácii a svoj nesúhlas s predsedom Smeru vyjadrili aj samotní študenti, ktorí Ficovi zaslali otvorený list.

Zdroje: MZ/SR, Facebook/RobertFico, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá