Podnikanie dvoch Sloveniek spojila náhoda. Dnes ich produkt milujú všetci „leniví“ kuchári

  • Pripomeň si s nami rozhovor s odhodlanými podnikateľkami, ktoré sa pustili do realizácie svojho originálneho nápadu
  • Ich prístroj MioMat ja čiastočný Slovák, ktorý je ako taký vyrobený v Číne, no programy na prípravu jedál Alica, Simona a Zuzana upravili na potreby lokálneho trhu
Unsplash/MioMat
  • Pripomeň si s nami rozhovor s odhodlanými podnikateľkami, ktoré sa pustili do realizácie svojho originálneho nápadu
  • Ich prístroj MioMat ja čiastočný Slovák, ktorý je ako taký vyrobený v Číne, no programy na prípravu jedál Alica, Simona a Zuzana upravili na potreby lokálneho trhu

Dievčatá, naši čitatelia sú určite zvedaví, aké boli vaše začiatky a na to, odkiaľ nápad prišiel?

Cesta nášho MioMatu na Slovensko bola relatívne kľukatá. Úplne pôvodne prišla s nápadom šikovná Slovenka Alica Reháková, ktorá sa presťahovala za svojou láskou do ďalekého Čile. Keď tam prišla, zistila že nevie nájsť produkty, na ktoré bola zvyknutá na Slovensku, jedným z nich bolo aj rastlinné mlieko, ktoré si kedysi doma pripravovala s maminou v hrnci, alebo neskôr v prístroji.

Napadlo jej, že prinesie takýto prístroj do Čile, ale keďže tzv. Sojamat bol vtedy už veľmi zastaralý model a navyše dokázal vyrobiť len sójové mlieko, začala hľadať iné možnosti. No a natrafila na výrobcu, v spolupráci s ktorým vznikol MioMat. O jeho cestu na Slovensko sa potom postaralo stretnutie so Simonou Vargovou, ktorá sa spolu so svoju stredoškolskou spolužiačkou Zuzanou Čačkovou pre nápad nadchla a dnes sa spoločné starajú o jeho chod v našich domácich končinách.

zdroj: MioMat

Prečo ste sa vlastne rozhodli skúsiť to na Slovensku?

Ako to už veľakrát v živote býva k MioMatu nás doviedla v podstate šťastná náhoda. Naše srdcia si získal hneď – keď sme zistili čo všetko dokáže vyrobiť, aké sú polievky, smoothies, kaše, detské výživy či rastlinné mlieka z neho chutné a jednoduché, boli sme presvedčené, že Slováci ho budú milovať.

Máte presne definovanú cieľovú skupinu?

MioMat si obľúbili hlavne mamičky. Je to pre ne veľká pomoc, keď nemusia stáť za hrncami, ale môžu tento čas využiť inak a pritom si byť isté, že ich deti dostanú kvalitné a zdravé jedlo. Samé si ho nazvali „hrnček var“, pretože im pripomína rozprávkové varenie: vložíme suroviny a čakáme čo sa navarí. Spolu s deťmi majú z toho často domáci rituál.

Varenie v prístroji oceňujú aj všetci tí, ktorí sa chcú zdravo stravovať ale nemajú na vymýšľanie v kuchyni veľa času – vyťažené ženy ale napríklad aj single muži, ktorí si pochvaľujú že vďaka MioMatu si zvládnu pripraviť chutnú polievku. Sťažujú sa akurát na to, že sa nedá umyť v umývačke riadu. No a samozrejme, že má svoje miesto aj medzi alergikmi na klasické mlieko. Miesto toho, aby si kupovali rastlinné mlieka, ktoré obsahujú konzervanty a ochucovadlá, vyrobia si ich doma za pár minút – čerstvé a zo surovín, akých chcú a ktorým dôverujú. 

zdroj: MioMat

Ako ste pri začiatku podnikania riešili financie?

Podnikanie sme riešili a aj stále riešime len z vlastných zdrojov. Dali sme dokopy úspory a stavili nato, že produkt sa na Slovensku jednoducho uchytí. Bolo to riziko, ale bez toho by nikdy nič nevzniklo. Keďže financií nebolo nazvyš, robili sme na začiatku v podstate všetko svojpomocne. Nemali sme eshopový systém preto sme objednávky vybavovali manuálne, vystavovali faktúry, odpovedali na emaily, balili objednávky po večeroch doma v obývačke, vybavovali reklamácie, oslovovali média, dohadovali podmienky inzercií a spoluprác, skúšali facebookové kampane, učili sa niečo o google kampaniach a pod.

A to všetko popri inom 8-hodinovom pracovnom úväzku. Bola to náročná, ale veľmi poučná cesta. Dnes sa venujeme už len MioMatom a jednému ďalšiemu produktu, ktorým je FLASKA a spolupracujeme s viacerými externými dodávateľmi, ktorí nám pomáhajú rozvíjať sa.

Má MioMat patent či ochrannú známku?

Áno, MioMat má ochrannú známku registrovanú pre celú Európsku úniu.

Čo vás na podnikaní na Slovensku najviac baví a v čom vidíte priestor na zlepšenie prípadne vám robí vrásky na tvári?

O podnikaní sme nikdy nijak špeciálne nesnívali, mali sme stabilné zamestnania v korporáciách a relatívne istoty. Avšak nahliadnutie do sveta vlastných rozhodnutí, zodpovednosti, možnosti realizovať vlastné plány a „sebamanažovania“ nás časom absolútne nadchli. Aj keď nás občas hnevá pár administratívnych útrap, ktoré sú dané hlavne z moci zákonnej, môžeme povedať, že si žijeme náš sen, pri ktorom stojíme nohami pevne na zemi :)

Kde všade nájdeme váš produkt?

MioMat predávame primárne cez nas eshop, ale máme aj pár predajní kde je dostupný. Sú to najmä predajne venované zdravej výžive v Bratislave, ale aj Nitre, Žiline, Martine, Senci, Trnave aj Vranove nad Topľou.

A ešte posledná otázka. Aké sú vaše plány do budúcnosti, čo najbližšie pripravujete?

V najbližšej budúcnosti by sme rady MioMat viac udomácnili aj u našich českých susedov. Povedomie o ňom je tam ešte relatívne slabé a vidíme tam veľký potenciál.
Časom by sme chceli MioMat rozšíriť aj do ďalších krajín, ale k tomu nás čaká ešte pár brainstormingov a interných nastavení. No a samozrejme pracujeme na tom, aby sme etablovali na trh FLASKU a prípadne ju posunuli ďalej do okolitých krajín, pretože aj v nej vidíme tiež veľký potenciál.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá