Podnikateľ, investor, herec aj politik. Zomrel milionár Bernard Tapie, muž, ktorý prežil tisíc životov

  • Vo veku 78 rokov zomrel v nedeľu ráno na rakovinu kontroverzný francúzsky podnikateľ a manažér Bernard Tapie
  • Jeho rodina to oznámila denníku La Provence vychádzajúcom v Marseille
tapie
Twitter/Allo Trends, Facebook/Bernard Tapie
  • Vo veku 78 rokov zomrel v nedeľu ráno na rakovinu kontroverzný francúzsky podnikateľ a manažér Bernard Tapie
  • Jeho rodina to oznámila denníku La Provence vychádzajúcom v Marseille

„S veľkým žiaľom oznamujeme, že nás dnes navždy opustil náš bývalý prezident. Bernard Tapie navždy zostane v našich srdciach, zaradil sa medzi klubové legendy, napísal provensálsky klub Olympique Marseille na svojom webe. Francúzske médiá o ňom hovoria, že prežil tisíc životov. Vo svojej kariére si vyskúšal naozaj všetko.

Tapie sa narodil ako syn inštalatéra v drsnej štvrti Paríža v roku 1943. Stal sa jedným z najúspešnejších a najznámejších francúzskych podnikateľov. The Guardian uvádza, že nakupoval a oživoval desiatky bankrotujúcich spoločností a vychutnával si svoje bohatstvo s nádychom amerického štýlu.

Vo Francúzsku bol známy svojimi veľkými a rizikovými investíciami, politickými ambíciami a diskutabilnými praktikami, ktoré ho posadili za mreže.

Klub dostal na výslnie i na dno

Spočiatku mal ambície stať sa profesionálnym vodičom závodných automobilov a spevákom, píše France24. Tapie si napokon získal uznanie za prevzatie a zachraňovanie zlyhávajúcich francúzskych spoločností. Jeho stratégia zahŕňala opätovné vyjednávanie dlhov a diverzifikáciu podnikania, ale najmä a kontroverznejšie zníženie počtu pracovných miest.

V 80. rokoch patril k najbohatším Francúzom a v roku 1986 kúpil Olympique de Marseille (OM), jeden z najstarších a najlepších francúzskych futbalových klubov, ktorý vyviedol z dlhoročnej krízy a získal štyri majstrovské tituly. V roku 1993 ako doteraz jediný francúzsky klub vyhral aj Ligu majstrov.

Po zisku piateho ligového titulu v rade v roku 1993 sa však ukázalo, že funkcionári OM pred zápasom s Valenciennes podplatili hráčov súpera. Nasledoval trest. Piaty ligový titul v rade bol Olympique odobratý a klub bol preradený do druhej ligy.

Tapie šiel na osem mesiacov do väzenia a päť rokov nesmel vykonávať žiadnu činnosť vo futbale. V jednej z najväčších afér v histórii futbale utratil Tapie za úplatky niekoľko desiatok miliónov frankov, uvádza český Šport.

Herec i mediálny magnát

Po prepustení z väzenia v roku 1997 Tapie k svojim aktivitám pridal aj šoubiznis, vyskúšal si herectvo, spev a moderovanie rozhlasových a televíznych programov. Tapie sa objavil vo filme 1996 „Hommes, femmes, mode’emploi“ (Muži, ženy: Príručka) a bol predmetom dokumentu z roku 2001 „Kto je Bernard Tapie?“

V roku 2012 sa stal tiež mediálnym magnátom, keď prevzal juhofrancúzsky denník La Provence a ďalšie noviny, informovala v apríli TASR.

Do povedomia širšej verejnosti sa Tapie dostal aj vďaka svojmu účinkovaniu v televíznych reláciách, vlastnil aj cyklistickú spoločnosť La Vie Claire, ktorá pod jeho vedením dvakrát vyhrala Tour de France.

Adidas a justičná sága

Jeho obchodné záujmy zahŕňali aj veľký podiel v nemeckej značke športového oblečenia Adidas získanej v roku 1990. V roku 1993 Adidas predal, ale ocitol sa na začiatku najdlhšej a najkomplexnejšej justičnej ságy, do ktorej bol zapojený.

Podiel spoločnosti Adidas predal banke Credit Lyonnais, ktorej vlastníkom bol v tom čase vtedy štát. Netrvalo dlho a banka tento podiel predala s oveľa väčším ziskom, sa Tapie obrátil na súd a sťažoval sa, že ho banka oklamala, píšu Plus jeden deň.

Tapie potom v arbitráži získal odškodné 400 miliónov eur. Viacerí kritici označili túto kompenzáciu za príliš štedrú. V súvislosti s touto kauzou čelila obvineniu zo zneužitia právomocí a sprenevery verejných peňazí aj medzičasom už bývalá generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová. V čase súdneho sporu bola francúzskou ministerkou financií.

Súdy sa dlhé roky zaoberali predajom Tapieho akcií vo firme Adidas. V júli 2019 bol v tejto kauze oslobodený spod obvinenia z podvodu a krátenia verejných financií.

Obchodný magnát bol tiež členom ľavicovo-liberálneho Hnutia ľavicových radikálov (MRG). Zároveň bol poslancom Francúzskeho národného zhromaždenia (1989 – 1992 a 1993 – 1996), ministrom pre miestny rozvoj (1992 – 1993) za socialistického prezidenta Françoisa Mitterranda a poslancom Európskeho parlamentu (1994 – 1997).

Vlamači ich prekvapili v spánku

V apríli 2021 médiami otriasla správa o tom, že neznámi páchatelia vykradli dom bývalého francúzskeho ministra a škandálmi opradeného magnáta Bernarda Tapieho, uvádza Teraz.

K incidentu došlo v meste Combs-la-ville v departemente Seine-et-Marne. Tapieho i jeho manželku vlamači prekvapili v spánku, zbili ich a zviazali a následne z domu ušli aj s korisťou, informovala AFP. Dominique Tapieovej sa podarilo z pút vyslobodiť a od susedy zalarmovať políciu.

Podľa vnuka manželského páru, podnikateľa Rodolpha Tapieho, vlamači boli štyria, boli maskovaní a oblečení v čiernom. Uviedol, že jeho starým rodičom ukradli šperky, hodinky a mobilné telefóny.

Zdroje: TASR, teraz.sk, 1.pluska.sk, sport.cz, france24.com, theguardian.com, Forbes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie