Podvod storočia vrcholí. Zakladateľka startupu Theranos, ktorý diagnostikoval rakovinu zdravým, sa dočkala rozsudku

  • Podľa kalifornského súdu je vinná v štyroch z jedenástich bodov obžaloby
  • Oklamala investorov a nabalila si miliardy, no podvod odhalili novinári
APTOPIX_Theranos_Founder_Fraud_Trial077111833595
TASR/AP Photo/Nic Coury
  • Podľa kalifornského súdu je vinná v štyroch z jedenástich bodov obžaloby
  • Oklamala investorov a nabalila si miliardy, no podvod odhalili novinári

Kauza, pri ktorej sa hovorilo o podvode storočia, má už svoj rozsudok. Elizabeth Holmesová bola uznaná vinnou z trestného činu podvodu. „Geniálny startup“ z jej dielne si získal pozornosť celého sveta. Prišla s Theranosom, nápadom, ktorý mal navždy zmeniť medicínu.

Holmes je vinná zo štyroch z jedenástich obvinení z podvodu. Rozhodol o tom kalifornský súd v San Jose, informuje Bloomberg.

Klamstvom získala miliardy

Porotcovia rozhodli, že je vinná v štyroch bodoch obžaloby súvisiacich s podvodmi voči investorom. Práve vďaka nim dosiahla hodnota jej spoločnosti v roku 2014 až deväť miliárd dolárov.

Za každý z bodov obžaloby jej hrozí trest do 20 rokov odňatia slobody a pokuta 250 000 dolárov (221 350 eur), ako aj povinnosť odškodniť obete. Predpokladá sa však, že dostane omnoho nižší trest, píše Bloomberg.

Tridsaťsedemročná Holmesová založila Theranos v roku 2003, keď mala 19 rokov. Následne sebavedomo a predčasne ukončila svoje štúdium na Stanfordskej univerzite a Theranosu sa začala venovať na plný úväzok.

Desať rokov na to začala Holmesová vyhlasovať cez rôzne médiá, že jej spoločnosť vynašla technológiu, ktorá dokáže presne a spoľahlivo vykonať celú sériu diagnostických testov, a to len z niekoľkých kvapiek krvi.

Návštevy doktora by boli príjemnejšie a presnú diagnózu by každý vedel už o malú chvíľu po odbere krvi, navyše bez desivých ihiel. Miliardový nápad bol rýchlejší, efektívnejší a lacnejší než čokoľvek, čo ponúkala konkurencia.

Črtala sa jej nádherná budúcnosť

Forbes ju v roku 2016 tituloval za najmladšiu miliardárku sveta, ktorá si peniaze sama zarobila. Hodnotu jej majetku vtedy odhadovali na takmer 4 miliardy eur a Glamour ju v roku 2015 vyhlásil sa ženu roka. Na Forbese však dnes vedľa jej mena svieti nula. 

Theranos aj vďaka značnej publicite svetových médií oznámil v roku 2013 spoluprácu s Walgreens, druhou najväčšou sieťou lekární v USA, približuje CNN. Medzi najväčších investorov Theranosu patrili napríklad mediálny magnát Rupert Murdoch či miliardárska rodina bývalej americkej ministerky školstva Betsy DeVosovej.

V predstavenstve spoločnosti pôsobili aj bývalý šéf americkej diplomacie Henry Kissinger a exminister obrany James Mattis, pripomína webový portál Business Insider.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by STARTITUP (@startitup_sk)

Podvod odhalili novinári

Keď sa v projekte začal šprtať v roku 2015 The Wallstreet Journal, novinári zistili, že z toho, čo si o nádejnom startupe myslí verejnosť a investori, je pravda len zlomok. Holmesová oklamala celý svet.

Nádejný projekt Theranosu, ktorý mal do niekoľkých sekúnd určiť diagnózu, bol absolútne nespoľahlivý, no aj napriek tomu sa používal niekoľko rokov. Všetci sa kolektívne tvárili, že funguje a zdraví ľudia chodili domov presvedčení o tom, že umierajú. Zdravým ľuďom niekedy diagnostikoval napríklad rakovinu.

Denník The Wall Street Journal však informoval, že spoločnosť svojim „revolučným“ prístrojom vyhodnocovala len približne desiatku zo stoviek diagnostických testov, ktoré mala v ponuke, pričom ich výsledky boli podľa vtedajších zamestnancov nespoľahlivé. Zvyšok krvných testov vyhodnocovali zamestnanci Theranosu pomocou tradičných, existujúcich technológií od iných firiem.

Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) a Theranos v roku 2018 dospeli k mimosúdnej dohode v súvislosti s obvineniami z „masívneho podvodu“. Spoločnosť krátko po tom ukončila činnosť.

Zdroje: Bloomberg, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá