Podvodníci lákajú Slovákov na falošné QR kódy a očkovacie certifikáty. Pribudlo 7 nakazených

  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 318 050, za predchádzajúci deň pribudlo 2 118 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 092 485 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 901 ľudí
covid pass
TASR/Martin Baumann
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 318 050, za predchádzajúci deň pribudlo 2 118 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 092 485 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 901 ľudí

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 7 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 18 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 1 309 RT-PCR vyšetrení a 3 650 antigénnych testov. Informuje MZSR.

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 178 vzoriek z celkového počtu 183 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 97,3 % zastúpenie.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (3), nasleduje Nitriansky (2), Košický (1), a Žilinský (1). Je sú medzi nimi 4 muži a 3 ženy. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 907 a žien 205 629.

V nemocniciach je hospitalizovaných 52 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 31 ľudí. Na JIS sú 3 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 5 osoby.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 0 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 544 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 457.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 228 921 pričom takto bolo pozitívne testovaných 393 536 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 575 764 z čoho bolo pozitívne testovaných 384 113 osôb.

💉 Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 318 050 za predchádzajúci deň pribudlo 2 118 očkovaných….

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Monday, August 16, 2021

Celkový počet neaktívnych prípadov je 718 092. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Čierny trh s očkovacími certifikátmi

Odborníci z kyberbezpečnostnej spoločnosti Kaspersky už identifikovali viac než 5 000 phishingových webových stránok súvisiacich s pandémiou nového koronavírusu. Phishingové webstránky či e-maily sa snažia o odcudzenie prihlasovacích údajov používateľov.

„Medzi najbežnejšie techniky využívané kyberzločincami patria rôzne falošné ponuky, napríklad na zľavnené testy na ochorenie COVID-19, z ktorých vedú odkazy na falošné platobné stránky,“ špecifikovali experti. V poslednej dobe sú populárne i reklamy na falošné QR kódy a očkovacie certifikáty, ktoré používatelia potrebujú pri návšteve reštaurácií či verejných podujatí.

covid pas
zdroj: Screenshot Youtube/ Airrang, TASR, AP Photo/Darko Vojinovic

Podvodné aktivity na témy súvisiace s pandémiou nového koronavírusu podľa expertov vyvrcholili v marci tohto roka. Potom zaznamenali pokles, neskôr však kyberzločinci opäť zintenzívnili svoje úsilie.

Pri väčšine podvodov spojených s pandémiou sa kyberútočníci zameriavajú na získanie údajov používateľa. „Na tento účel sa často využíva phishing: používateľ klikne na odkaz z reklamy alebo e-mailu a dostane sa na stránku, kde sa od neho požaduje zadanie osobných údajov, ako aj údajov o platobnej karte. Hneď ako útočníci informácie získajú, môžu ich použiť na odcudzenie peňazí z účtu oklamanej obete,“ vysvetlil Alexey Marchenko zo spoločnosti.

Dokázal si si počas pandémie ušetriť peniaze?

Odborník varuje, že ak používateľ dostane správu týkajúcu sa pandémie, mal by vždy skontrolovať, či informácie pochádzajú z oficiálneho zdroja a nikdy nezadávať svoje osobné údaje na podozrivých stránkach.

Okrem toho experti odporúčajú byť skeptickí voči akýmkoľvek neobvykle veľkorysým ponukám a propagačným akciám. „Neklikajte na odkazy podozrivých e-mailov či na odkazy, ktoré ste dostali prostredníctvom komunikačných aplikácií alebo na sociálnych sieťach,“ pokračujú odborníci.

Vždy si tiež treba overiť pravosť akýchkoľvek neznámych webových stránok a dobrým nápadom je aj používať bezpečnostné riešenia.

Zdroje: NCZI, MZSR, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie