Podvodníci z kariet sťahujú miliardy eur. Vieš, ako chrániť tú svoju?

  • Najväčšie riziko zneužitia karty hrozí pri online nákupoch
  • Pár tipov, ako môžeš ochrániť svoju kartu
credit-card-1730085_960_720
pixabay.com
  • Najväčšie riziko zneužitia karty hrozí pri online nákupoch
  • Pár tipov, ako môžeš ochrániť svoju kartu

Európska centrálna banka (ECB) koncom septembra vydala piatu správu o dohľade nad platobnými kartami a o podvodoch páchaných s kartami. Analyzované bolo obdobie od roku 2012 až 2016.

Celková hodnota podvodných transakcií z celého sveta uskutočnených pomocou kariet vydaných v rámci SEPA dosiahla v roku 2016 hodnotu 1,8 miliardy eur. Oproti roku 2015 je to pokles o 0,4%, avšak v porovnaní s rokom 2012 je to stále veľmi veľké číslo. Podvody spôsobom CNP však rástli aj v poslednom sledovanom roku.

Množstvo a podiel jednotlivých foriem podvodov pri transakciách platobnou kartou

Rozličné farby v grafe poukazujú na rozličné spôsoby, akými boli peniaze odcudzené. V roku 2016 až 73% ukradnutých peňazí získali podvodníci spôsobom CNP (card-not-present), čo sa stáva vtedy, keď platca nepoužije samotnú kartu, ale poskytovateľovi služieb odovzdá len informácie o nej. Spadajú sem všetky on-line nákupy a tiež nákupy cez telefón. Ďalších 19% financií bolo odcudzených spôsobom POS – teda z terminálov a 8% z transakcií v bankomatoch.

Domáce transakcie tvorili 90% zo všetkých transakcií dokopy – z toho na 35% z nich zaútočili podvodníci. Cezhraničné transakcie v rámci SEPA tvorili 8% všetkých transakcií – ale až 43% z nich zneužili zlodeji. Z 2% všetkých transakcií, ktoré sa uskutočnili mimo SEPA, bolo zneužitých 22%.

Na Slovensku môžeme byť celkom pokojní. Podvody u nás naposledy tvorili len 0,007 % zo všetkých platobných transakcií, čo je pomerne malé číslo. Podobne priaznivá situácia je vo všetkých krajinách V4. Priemer v ostatných krajinách SEPA je oproti tomu 0,041%. Najviac podvodov sa deje v Dánsku, Veľkej Británii či Francúzsku.

Podiel podvodov na všetkých transakciách v jednotlivých krajinách

Medzi rokmi 2015 a 2016 malo Slovensko dobré obdobie, kedy počet kartových podvodov klesol o 13 %. Pre porovnanie, napr. v Bulharsku množstvo podvodov stúplo o 79% a v susednom Maďarsku o 52%.

Keď sa však pozrieme na údaje z dlhodobejšieho hľadiska od roku 2012 až 2016 bola miera podvodov v SR jednou z tých vyšších.

Pomer podvodov v rámci všetkých transakcií v jednotlivých krajinách medzi rokmi 2012 a 2016

zdroj: Pixabay

Ako si ochrániť kartu

Bez kontaktné platby kartou sú veľmi pohodlné, avšak bohužiaľ poskytujú ľahkú korisť pre podvodníkov. Existuje množstvo dostupných aplikácii s čítačkou kariet, a „bez kontaktnému“ zlodejovi stačí len priložiť jeho mobil k vašej peňaženke (vo vačku, či na stole v reštarácii) a prečítať z nej všetky údaje.

Voči takýmto špekulantom je ale možné sa chrániť rôznymi rušičkami signálov. Jednou z možností je napríklad PS karta, ktorá zabráni prečítaniu údajov, keď ju vložíš do peňaženky v tesnej blízkosti s platobnou kartou. Mala by ju kompletne prekrývať, pričom nežáleží na tom, či sa nachádza z prednej alebo zadnej strany karty. Ochrániť dokáže dokonca aj dve karty naraz a na 98% ruší signál aj profesionálnych čítačiek. Na trhu sú už dostupné aj peňaženky so zabudovanou rušičkou a sú pomerne lacné.

Ešte spoľahlivejším ale menej skladným riešením je kovové púzdro, ktoré funguje na technológii RFID. Medzi dva hliníkové pliešky je možné vložiť viaceré karty, pričom všetky budú v bezpečí. Pri online nákupoch môžete svoje údaje chrániť použitím služby Paypal.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá