Podvody so sťahovaním sú čoraz častejšie: S týmito situáciami sa Slováci pravidelne stretávajú

  • Sťahovanie je nevyhnutná činnosť, ktorej musí občas čeliť každý. Treba si však dať pozor na množstvo nástrah
  • Vždy je jednoduchšie sťahovať byt ako firmu – ani v takomto prípade sa však sťahovanie nesmie brať na ľahkú váhu
  • Osobitou kapitolou je medzinárodné sťahovanie, ktoré zahŕňa množstvo potenciálnych komplikácií
lobo
Startitup
  • Sťahovanie je nevyhnutná činnosť, ktorej musí občas čeliť každý. Treba si však dať pozor na množstvo nástrah
  • Vždy je jednoduchšie sťahovať byt ako firmu – ani v takomto prípade sa však sťahovanie nesmie brať na ľahkú váhu
  • Osobitou kapitolou je medzinárodné sťahovanie, ktoré zahŕňa množstvo potenciálnych komplikácií

Absurdné poplatky, vyloženie pred vchodom či odmietnutie vynosenia nábytku až do bytu. Aj s takýmito nepríjemnými situáciami sa Slováci stretávajú, keď si sťahovacie služby dohadujú po známosti či cez pochybné inzeráty.

Či už sa niekto sťahuje kvôli škole, práci alebo dokonca novému biznisu v zahraničí, vždy sa môžu vyskytnúť situácie, ktoré nikto vopred neočakáva. Zapríčinené sú zvyčajne vlastnou nepozornosťou alebo nedbalosťou nekvalitných sťahovacích firiem, ktoré sú na Slovensku čoraz populárnejšie.

Niekto sa zo dňa na deň rozhodne podnikať, kúpi si dodávku a je hneď z neho „profesionálna“ sťahovacia firma. Pritom nedbá na žiadne poistenia, žiadne nadštandardné služby. Sťahovaný nábytok balia na ložnej ploche auta, aby sa nepoškodil, majú minimálne alebo žiadne skúsenosti, nepoužívajú sťahovacie gurtne a techniku. Nasľubujú nízke ceny, ktoré však počas sťahovania zvýšia, keďže zistia, že sa im to neoplatí,“ vysvetľuje pofidérne praktiky Ján Kondela, šéf overenej sťahovacej firmy LOBO Group.

Množstvo vecí, ktoré sa musia precízne zabaliť

Drvivá väčšina sťahovacích služieb ponúka aj balenie nábytku a ďalších predmetov. Častokrát je však realita odlišná – pofidérne firmy nie sú pri balení krehkých predmetov dostatočne opatrné a počas transportu sa takéto predmety môžu rozbiť či znehodnotiť.

Preto odporúčame vyhľadať takú sťahovaciu firmu, ktorá ponúka poistenie zodpovednosti za prípadné škody spôsobené sťahovaním, manipuláciou, či prepravou na Slovensku, ale aj za hranicami v rámci Európy.

“Každá kvalitná sťahovacia firma ponúka v rámci štandardnej ceny sťahovania aj poistenie zodpovednosti za škody. Pri dlhších vzdialenostiach odporúčame tiež zabalenie sťahovaných zvrškov. V rámci jedného mesta je jednoduchšie, rýchlejšie a ekonomicky výhodnejšie nechať si zabaliť sťahované zvršky do sťahovacích prikrývok,“ odporúča Ján Kondela z LOBO Group.

zdroj: pexels

Reálne sú aj žeriavy či helikoptéry

Pri novovzniknutých alebo ilegálnych sťahovacích službách nie je výnimočné, ak pracovníci odmietajú sťahovať ťažké predmety z najvyšších podlaží alebo túto prácu nechajú na samotných klientov – doslova ich s krabicami vysadia pred vchodom.

Práve preto je dôležité si nájsť overenú sťahovaciu službu, ktorá disponuje nielen skúsenými pracovníkmi, ale aj kvalitným vybavením, do ktorého takýto ťažký náklad naložia. 

Vynášanie jednotlivých vecí je fyzicky náročné, zdĺhavé a dokonca sa môžu vyskytnúť aj zranenia. Seknuté kríže či pruh sú pri sťahovaní bez kvalifikovanej sťahovacej služby na bežnom poriadku. Aj na to však existuje riešenie – napríklad externé výťahy ktoré dokážu vyniesť nábytok do vysokých podlaží. Tie robia celý proces násobne jednoduchším, nemá ho však každý.

Sťahovanie LOBO je jediná firma na Slovensku, ktorá ponúka služby sťahovacieho výťahu. Náš sťahovací výťah dokáže vyniesť veci až do výšky 25m, čo je výška približne ôsmeho poschodia,“ dopĺňa Ján Kondela.

Nereálny pre nich nie je ani helikoptéra, na ťažko prístupné miesta sa mnohokrát inak ani nedá dostať – príkladom sú horské chaty či strechy.

LOBO Group
zdroj: LOBO Group

Sťahovanie firiem je zdĺhavé, no musí byť vyriešené v čo najkratšom čase

Na prvý pohľad sa môže zdať, že sťahovanie firiem je jednoduchšie ako sťahovanie bytov. Firmy sa však sťahujú aj so všetkými stoličkami, stolmi, nábytkami, skrinkami, papiermi aj dokumentmi – a to zvyčajne v extrémne krátkom čase. Neraz vzniká situácia, kedy v jeden deň nájom v starom priestore končí a v druhom hneď na to začína.

Situácie, kedy príde sťahovacia služba o niekoľko hodín neskôr alebo si pomýli adresu – či rovno dokonca neprídu – sú podľa skúseností niektorých zákazníkov čoraz častejšie. Pri sťahovaní firiem je tak mimoriadne dôležité využiť skúsenú sťahovaciu firmu s dobrými recenziami. V takomto prípade totiž nejde len o čas, ale aj o ústretový prístup a prepravu citlivých dokumentov a drahého kancelárskeho vybavenia.

Ján Kondela upozorňuje aj na riziko „jednododávkových firiem“. V prípade dopravnej nehody či poruchy auta v takejto firme sťahovanie automaticky padá, solídne sťahovacie firmy ako LOBO však majú celú flotilu prepravných vozidiel.

Preprava do inej krajiny? Pre mnohých nereálne

Sťahovanie v rámci Slovenska je relatívne jednoduché. Pravidelne sa však vyskytujú situácie, kedy je potrebné sa presťahovať aj niekoľko kilometrov za hranice, napríklad do Rakúska či Maďarska. Vtedy sa sťahovacie služby buď zdráhajú, že to nie je v ich kompetenciách alebo si účtujú nezmyselne veľké poplatky, ktoré sú ďaleko za hranicou súdnosti.

My sa medzinárodným sťahovaním zaoberáme už skoro 15 rokov. Odkedy patríme do EÚ, sa sťahovanie medzi členskými krajinami výrazne zjednodušilo. Neodradí nás však ani sťahovanie do tretích krajín, kde máme zahraničných partnerov a využívame dlhoročné skúsenosti,“ vysvetľuje Ján Kondela skúsenosti overenej sťahovacej firmy LOBO Group.

LOBO tiež ráta s nepresne odhadnutou veľkosťou nákladu a na miesto radšej posiela väčšie auto s rezervou. Vysvetľuje, že je to najmä kvôli nekvalitným firmám, ktoré prichádzali s menšími autami a teraz po nich musí „hasiť ohne“.

Sťahovanie LOBO
zdroj: LOBO Group

Riešiť sťahovanie na vlastnú päsť je zbytočné riziko

Aj keď na internete existuje množstvo odporúčaní a rád, ako sa efektívne presťahovať, po pár škatuliach sa celý premyslený systém pravdepodobne pokazí. Alebo sa jednotlivé škatule premiešajú, predmety či nábytok sa rozbijú alebo sa vyskytne nedostatok miesta pri preprave.

Práve preto sa čoraz viac Slovákov spolieha na kvalitnú sťahovaciu službu. LOBO Group ponúka komplexné služby od precízneho zabalenia, prepravy a vynášky bez zbytočných poplatkov. Dôraz kladú na presnosť, ochotu a profesionalitu, čo potvrdzujú aj desiatky pozitívnych recenzií.

Sťahovanie LOBO
zdroj: LOBO Group

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK