Pohánka a kondómy; päť vecí, ktoré Rusi kupujú pri pandémii

  • Vysoký dopyt je tiež po všetkých druhoch spodnej bielizne a oblečenia prebúdzajúcich fantáziu.
  • Predaje chladničiek a mrazničiek prudko stúpajú - Ozon zaznamenal v marci štvornásobný nárast.
Sexi rusko 2
Zdroj: Unsplash,
  • Vysoký dopyt je tiež po všetkých druhoch spodnej bielizne a oblečenia prebúdzajúcich fantáziu.
  • Predaje chladničiek a mrazničiek prudko stúpajú - Ozon zaznamenal v marci štvornásobný nárast.

Rusi sú už dlho zvyknutí na finančnú a politickú krízu. Teraz reagujú na pandémiu choroby COVID-19 nákupom zásob všetkých základných vecí pre život v izolácii – vrátane pohánky či kondómov, napísala agentúra AFP, ktorá pripravila prehľad piatich hlavných položiek na ruských nákupných zoznamoch.

POHÁNKA

Pohánka je v tejto krajine základnou potravinou a konzumuje sa jednak ako príloha, ale aj ako hlavné jedlo. Táto obilnina podobná krúpom je tiež barometrom ruských ekonomických obáv a je obzvlášť vyhľadávaná v časoch krízy. Rozšírenie koronavírusu a vyhlásenie preventívnych opatrení v Moskve vyvolali nájazdy obyvateľov na obchody s potravinami i online supermarkety. Rusi skupujú pohánku a soľ napriek varovaniam úradov pred panickým nakupovaním. Od deviateho do 15. marca stúpol predaj pohánky o 66 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, ako uviedla firma pre prieskum trhu Nielsen Russia.

SEXUÁLNE HRAČKY

V Rusku tiež stúpol predaj kondómov a sexuálnych hračiek úmerne tomu, koľko ľudí sa uzavrelo do izolácie, alebo sa na ňu chystá. Ozon, jeden z najväčších ruských online obchodov, ohlásil v marci 300 percentný nárast predaja sexuálnych hračiek a kondómov. Dopyt vyvrcholil 14.-17. marca, kedy mnoho spoločností nariadilo zamestnancom, aby sa pripravili na prácu z domova. Predaj kondómov a lubrikantov vyskočil o 147, respektíve 124 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Vysoký dopyt je tiež po všetkých druhoch spodnej bielizne a oblečenia prebúdzajúcich fantáziu, pričom predaj sexy kostýmu zdravotníčky sa oproti minulému roku viac než zdvojnásobil.

ELEKTRONIKA

Prudko vzrástol tiež predaj spotrebiteľskej elektroniky, predovšetkým kvôli prepadajúcemu sa rubľu, ktorý v tomto roku kvôli koronavírusu stratil pätinu svojej hodnoty, a tiež kvôli klesajúcim cenám ropy. Znehodnocovanie rubľa povedie v nasledujúcich mesiacoch k vyššej inflácii, a preto Rusi skupujú dovážanou elektroniku, ako sú mobilné telefóny a laptopy, kým je za terajšie ceny. Ďalším faktorom pre posilnenie predaja elektroniky je potreba sa izolovať – ​​a v mnohých prípadoch si tiež vytvoriť domácu kanceláriu. Celková neistota prekvapivo zvýšila tiež predaj bejzbalových pálok, ktorý v marci stúpol takmer o 30 percent. Baseball sa v Rusku nijako masovo nehrá, takže ide zrejme o prostriedok na vlastnú obranu.

MRAZNIČKY

Mnoho Rusov tiež investuje do zvýšenia mraziacej kapacity, aby si mohli počas pandémie zaobstarať väčšie zásoby. Predaje chladničiek a mrazničiek prudko stúpajú – Ozon zaznamenal v marci štvornásobný nárast.

CESNAK

Mnoho ľudí v Rusku verí v antivírusový potenciál cesnaku – a v dôsledku toho po ňom tiež v poslednej dobe stúpol dopyt. Cena cesnaku, z ktorého väčšina pochádza z Číny, sa vo februári zvýšila o 11 percent. Tiež čečenský vodca Ramzan Kadyrov radí ľuďom, aby žuvali strúčiky cesnaku a posilnili tak svoj imunitný systém. Doslova povedal: „Jedzte cesnak a budete mať čistú krv.“ V skutočnosti ale cesnak pred infekciou nechráni, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). „Cesnak je zdravá potravina, ktorá môže mať isté antimikrobiálne vlastnosti. Neexistujú ale žiadne dôkazy z terajšej epidémie, že by konzumácia cesnaku ľudí chránila pred novým koronavírusom,“ dodala WHO.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech