Pohľad, aký sa ti nenaskytne len tak: Bratislavou sa preháňal monopost F1 s hviezdou pretekov za volantom

  • Ohlušujúco burácajúci monopost v piatok Bratislave jazdil hneď dvakrát
  • Vidieť si ho mohol okolo Autobusovej stanice a na Starom moste
  • Nešlo však o auto, s ktorým Red Bull zbiera body v tejto sezóne
David Igaz / Fontech.sk
  • Ohlušujúco burácajúci monopost v piatok Bratislave jazdil hneď dvakrát
  • Vidieť si ho mohol okolo Autobusovej stanice a na Starom moste
  • Nešlo však o auto, s ktorým Red Bull zbiera body v tejto sezóne

Red Bull dnes extrémne potešil všetkých fanúšikov Formuly 1 na Slovensku. Po Bratislave sa totiž preháňal so skutočným monopostom, aký zvykne bojovať na okruhoch nedeľných Veľkých cien po celom svete. 

Obyvatelia hlavného mesta ho mohli krátko po 10:00 hod. vidieť na novom bulvári Mlynské nivy okolo Autobusovej stanice. Zrekonštruovaná ulica je v prevádzke len niekoľko mesiacov, pravdepodobne teda ide o úsek s jedným z najhladších povrchov u nás. Okolité výškové budovy „nového downtownu“ tiež ponúkajú pomerne zaujímavú panorámu. 

Medzi 15:45 až 18:00 by sa mali motory F1 mali Bratislavou ozývať ešte raz, tentokrát na Starom moste a v jeho okolí.  

Išlo o nakrúcanie propagačných materiálov Red Bullu

Podobné jazdy Formuly 1 v centrách veľkých miest nie sú ničím neobvyklým, tím Red Bullu ich navyše podniká najčastejšie zo všetkých stajní. 

Obvykle ide o snahu upútať na blížiace sa preteky, prípade hlavne spropagovať samotnú značku výrobcu energetických nápojov na kľúčových trhoch. V minulosti sa takto Red Bull preháňal napríklad v Turecku po moste v Istanbule. 

Pred tromi rokmi zas podobné jazdy organizovala priamo Formula 1 v Londýne (VIDEO), takže sa ich zúčastnili všetky tímy v poli. 

Bratislava v tajnosti

Jazdy v Bratislave boli odlišné, Red Bull ich takmer nijako nepropagoval a podľa všetkého sa snažil, aby o nich do poslednej chvíle vedelo čo najmenej ľudí. 

Jediným kľúčom bolo pre fanúšikov krátke video na instagramovom profile slovenského Red Bullu, ktoré ukazovalo mechanikov pripravujúcich sa „na utajovanom mieste“ v Malackách. 

Slováci si ho spojili s rovnakou jazdou z Prahy po Karlovom moste, ktorú značka organizovala len 24 hodín predtým, a informáciou bratislavského dopravného podniku, ktorý informoval o plánovanom zdržaní premávky MHD kvôli „nakrúcaniu krátkometrážneho filmu“.

Dôvody zatiaľ nie sú úplne jasné. Veľké promo akcie vďaka súčasným koronavírusovým opatreniam ani organizovať nemožno, Startitup teda odhaduje, že cieľom filmárov bolo mať na mieste čo najmenej ľudí, kvôli čistote záberov a naplánovanému scenáru. 

Organizátori akcie v Bratislave sa snažili ľudí vyháňať za ploty a na miesta, kde by ich nebolo vidieť. Nakrátko museli preč aj robotníci z lešenia na objektoch v okolí Nivy Tower. 

„Diváci“ tiež celú akciu nesmeli fotografovať a nakrúcať na mobilné telefóny, pár záberov sa však, samozrejme, na internete a sociálnych sieťach v najbližších hodinách predsa len objaví. 

Nešlo o aktuálny monopost pre rok 2021

Hoci monopost preháňajúci sa v centre Bratislavy niesol typické lakovanie Red Bullu, nebol to stroj, s ktorým Max Verstappen a Checo Perez tento rok súťažia v seriáli Formuly 1. 

Z ekonomického hľadiska by to nebolo rozumné, Red Bull by zbytočne riskoval poškodenie a odhalenie citlivých častí aerodynamiky pred súpermi a hlavne, pravidlá Formuly 1 to výslovne zakazujú.

S aktuálnymi monopostami je možné okrem súťažných víkendov absolvovať len oficiálne predsezónne testy počas jedného víkendu a prísne obmedzený filmovací deň, ktorý je zvyčajne využitý pre sponzorské účely už na začiatku roka. 

Na promo jazdy a filmovanie sa teda využívajú výhradne niekoľko rokov staré monoposty. Najväčší fanúšik si rozdiel môže všimnúť, ale v Bratislave ho mohol najmä počuť. V útrobách auta totiž pracoval starší osemvalec, kým dnes F1-tku poháňajú malé šesťvalce s turbom a hybridným ústrojenstvom. Zvukový zážitok z nich, je, paradoxne, výrazne menej lákavý. 

Za volantom v Prahe a dnes v Bratislave sedel bývalý pilot Red Bullu David Coulthard. Oficiálna dvojica z A-tímu, ako aj sesterského AlphaTauri je, pochopiteľne, pracovne vyťažená a podobné akcie pre nich obvykle nemajú zmysel. 

Nie je to však prvýkrát, čo Bratislavu Coulthard s Red Bullom navštívil. V roku 2007 tu otváral diaľničný tunel Sitina, ako informuje dobový článok HN alebo ukazuje staré video.

zdroj: Dan Vojtěch / Red Bull Media House

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech