Pohreb či závet si vďaka nevšednému startupu vybavíš aj online, službu môžu využiť aj Slováci

  • Startup Goodbye modernizuje nielen spôsob organizácie pohrebov, ale aj prístup ku smrti
  • To, čo by si hodiny riešil v pohrebníctve či u notára, môžeš vybaviť za pár minút online
Goodbye Presskit, TASR/Radovan Stoklasa
  • Startup Goodbye modernizuje nielen spôsob organizácie pohrebov, ale aj prístup ku smrti
  • To, čo by si hodiny riešil v pohrebníctve či u notára, môžeš vybaviť za pár minút online

Na Slovensku je smrť stále veľké tabu. Ak to nie je potrebné, ľudia sa o nej nerozprávajú ani o nej nepremýšľajú. Keď príde chvíľa, kedy musia riešiť smrť niekoho blízkeho, len málokto vie, ako na to. Pohrebníctvo ako remeslo funguje posledných 150 rokov takmer rovnako, zatiaľ čo svet okolo nás a naše potreby sa rapídne vyvíjajú a menia.

Mimo finančnej náročnosti je tento proces pre mnohých značne stresujúci, nejasný a vyčerpávajúci. Aj preto vznikol startup a pohrebná služba Goodbye, ktorá zaužívané procesy prekopáva celkom od podlahy.

Prepojením nových technológií a zákazníckej podpory vytvoril tím inovátorov platformu, ktorá pomáha ľuďom riešiť jednu z najťažších situácií v živote. Tvrdia, že robia veci jednoduchšie, lacnejšie a hlavne tak, ako si ľudia želajú.

zdroj: CEO Goodbye/ Jiří Štěpánek

Všetky služby Goodbye si môžu klienti objednať a vyriešiť 100 % online. Ty ako zákazník máš tak možnosť tráviť oveľa menej času v kancelárii pohrebnej služby. Startup momentálne pôsobí v Prahe a Brne. CEO startupu Jiří Štěpánek pre Startitup potvrdil, že do budúcna je pre nich Slovensko veľmi zaujímavým trhom, takže s expanziou možno rátať, môže to však byť záležitosť aj niekoľkých rokov.

Využil by si online pohrebnú službu?

„Goodbye som založil, pretože pohrebníctvo u nás v Českej republike má veľké medzery a digitalizácie sa takmer nedočkalo. Keď si má človek objednať pohreb, málokedy sa mu chce ísť do ponurej miestnosti a vyberať si z katalógu. Dávame ľuďom možnosť si v kľude vybrať. Objednať si, keď sa na to zrovna cítia a mať viac času na rozmyslenie, alebo napríklad na konzultáciu s rodinou,“ hovorí zakladateľ Goodbye Jiří Štěpánek, ktorý s biznis myšlienkou prišiel v lete 2020, potom čo videl, ako covidové opatrenia komplikujú fungovanie v segmente pohrebníctva.

zdroj: Goodbye Presskit

Nevšedný startup rozšíril spôsoby, ako sa človek môže so zosnulým rozlúčiť. Jedným z kľúčových prvkov, na ktorom si rodinný projekt zakladá, je pevne stanovená, transparentné a nemenná cena. Ty ako klient ju vopred poznáš a môžeš s ňou počítať. 

Závet za pár minút 

CEO spoločnosti pripomína, že ďalšou vecou, ktorú ľudia často odkladajú, je písanie závetu. Odrádza ich zložitosť procesu, hodiny strávené u notára a vysoká suma, ktorú by museli zaplatiť.

Na druhú stranu, pri spísaní závetu doma rukou si človek nikdy nemôže byť istý, či je dokument právne v poriadku. Jednou zo služieb Goodbye je preto spísanie závetu online, ktoré je tzv. zlatou strednou cestou.

Webová aplikácia ťa postupne sprevádza všetkými oblasťami, ktoré závet môže zahŕňať. Každý si už podľa seba vyplní časti, ktoré sa ho týkajú a keď má hotovo, odošle závet na finálnu kontrolu.

zdroj: Goodbye Presskit

V tomto momente prichádzajú na rad experti startupu, ktorí sa individuálne venujú každému dokumentu, overujú, či je právne v poriadku a či v ňom nie sú žiadne chyby, ktoré by v budúcnosti mohli spôsobiť ťažkosti.

„Platnosť u nás vytvorených závetov je rovnaká, ako keby bola vyhotovená s notárom, ale cenovo vychádza až päťkrát lacnejšie. Závet okrem iného fungujú aj ako skvelý nástroj na zbierku pre neziskové organizácie. V súčasnej chvíli spolupracujeme s niekoľkými nadáciami, ktorým ľudia môžu cez našu aplikáciu odkázať časť svojho majetku.“

zdroj: Tím Goodbye

Rovnako ako sa o platforme Uber nedá povedať, že ide o taxi firmu, je aj Goodbye skôr technologický startup, než tradičná pohrebná služba. CEO firmy na záver konštatuje, že podľa jeho pozorovania začali zrazu o smrti premýšľať oveľa viac ako predtým.

Goodbye je síce stále mladou firmou, no jej ambíciou je dosiahnuť revolúcia a modernizácia odboru, ktorý sa za posledné storočie takmer nezmenil a inovácie si vyslovene žiadal.

Zdroj: Goodbye.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech