Pôjdeš do pekla, lebo si gay, šikanovali dvanásťročného chlapca. Neuniesol to

  • Chlapec spáchal samovraždu po tom, čo ho jeho spolužiaci mali šikanovať
  • Aj napriek tomu, že bol ateista, ho posielali do pekla kvôli tomu, že bol gay
  • Rodina sa po jeho smrti rozhodla založiť zbierku na pomoc šikanovaným
as
šikana, Youtube/https://youtu.be/cVury_Ryuho, Pixabay/satyaprem
  • Chlapec spáchal samovraždu po tom, čo ho jeho spolužiaci mali šikanovať
  • Aj napriek tomu, že bol ateista, ho posielali do pekla kvôli tomu, že bol gay
  • Rodina sa po jeho smrti rozhodla založiť zbierku na pomoc šikanovaným

Nenávisť voči iným sexuálnym orientáciám je niečo, s čím sa stretávame aj na Slovensku. Podobný problém však majú aj v Spojených štátoch, hlavne v štátoch takzvaného Biblického pásu na juhu USA.

Práve juhom USA otriasla nevídaná tragédia, ktorá pripravila o život žiaka základnej školy v Shelbyville južne od Nashvillu (Tennessee). Eli Fritchley si prešiel psychickým týraním, ktoré ako dvanásťročný nevedel zniesť. Východisko videl v tom najhoršom možnom riešení, v samovražde. 

Žiak siedmej triedy žil bezstarostným životom, až kým nezasiahli spolužiaci, ktorí ho ničili. Podľa rodičov bol chlapec mierumilovná duša a neskrýval svoje pravé ja. Rodičia neriešili problém s posmievaním.

„Nezáležalo mu na tom, alebo sme si aspoň mysleli, že mu na tom nezáleží. To je na tom najhoršie,“ povedala jeho mama Debbey v televíznom vysielaní WKRN

Mikina so SpongeBobom zbraňou

Eli bol chlapec, ktorý hral v školskej kapele na trombón, mal rád ružovú farbu, lakoval si nechty a nosil rovnaké oblečenie každý deň, mikinu SpongeBob, píše Independent

Tá bolo aj jednou z príčin šikany. Jeho mama však tvrdila, že Eli rád pral a robil domáce práce a vždy si svoju obľúbenú mikinu opral. 

„Myslím, že jeho oblečenie bola zbraň pre všetkých, ktorí ho šikanovali. Hovorili mu, aj napriek tomu, že nebol veriaci, že pôjde do pekla kvôli svojej sexuálnej orientácii,“ povedala pani Fritchleyová.

Rodičia v lokálnej televízii opísali Eliho ako niekoho, kto neprejavil hnev ani nezvaľoval vinu na niekoho iného, namiesto toho ukázal súcit. Našli ho 28. novembra v jeho detskej izbe. Eli mal ešte piatich ďalších súrodencov, bratov. 

Nešlo o fyzické ubližovanie

Jeho otec uviedol, že šikana nikdy nebola fyzická. Boli to len slová, ktoré chlapca boleli. 

„Sme touto správou absolútne šokovaní a zničení. Kedykoľvek si niekto vezme život, najmä dieťa, je to tragédia. Naše srdcia sú s jeho rodinou,“ vyhlásil hovorca riaditeľa školy, ktorú Eli navštevoval. Do školy zavolal psychológov a poradcov, aby pomohli študentom a zamestnancom vyrovnať sa s tragédiou. 

zdroj: Unsplash/Julia Kadel

Po smrti svojho syna sa rodina Fritchleyovcov začala venovať boju proti šikanovaniu detí. S pomocou Penalties Sports Bar & Grill vytvorili kampaň na GoFundMe.

Cieľom fundraisingovej kampane je pomáhať deťom a rodinám, ktoré môžu byť v podobnej situácii ako Fritchleyovci. S iniciatívou plánuje spolupracovať aj škola. „Výchova starostlivých, láskavých a odolných detí je naša práca a rodičia v tom nie sú sami,“ povedal riaditeľ. 

Internetový magazín Sportskeeda priniesol informáciu, že sa zatiaľ vyzbieralo viac ako 29-tisíc dolárov, teda takmer 26-tisíc eur. Anonymný darca prispel najvyššou čiastkou, 7-tisíc dolárov. 

Zdroje: Independent, WKRN, Sportskeeda

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá