Poklepkanie penisom po čele je tu požehnaním. Objav krajinu, ktorú nazývajú najšťastnejším miestom na svete

  • Miestnym svätcom je sukničkár, ktorý svojím penisom vybil démonovi zuby
  • Penisom po čele tu požehnajú aj tebe
  • Bhután je prvou krajinou sveta, ktorá vyprodukuje viac kyslíka, než ho minie
  • Skoro 300 dolárov denne tu zaplatíš za to, že tu vôbec môžeš byť
Bhután Startitup
Pinterest.com a The Culture Trip
  • Miestnym svätcom je sukničkár, ktorý svojím penisom vybil démonovi zuby
  • Penisom po čele tu požehnajú aj tebe
  • Bhután je prvou krajinou sveta, ktorá vyprodukuje viac kyslíka, než ho minie
  • Skoro 300 dolárov denne tu zaplatíš za to, že tu vôbec môžeš byť

Otroctvo tu oficiálne skončilo až v polovici 20. storočia a zahraničná televízia tu bola ešte v 90. rokoch zakázaná – ako aj internet, ktorý bol v krajine sprístupnený až po príchode nového tisícročia.

Nie je to príliš dávno, čo sa o Bhutáne písalo ako o jednej z najzaostalejších a najchudobnejších krajín sveta, kde sú ešte stále prítomné prvky stredovekého, feudálneho systému – ľudia pracujú na pôde, ktorá patrí nejakému pánovi.

Dnes je takýchto správ o tejto krajine nielenže oveľa menej (ak ešte vôbec), ale nahradili ich úplne iné, ktoré znejú až protikladne s vyššie menovaným. Bhután je už niekoľko rokov označovaný za „najšťastnejšiu“ a „najzelenšiu“ či „najekologickejšiu“ krajinu sveta.

Pozrieme sa, prečo to tak je, a taktiež na to, čo toto malé kráľovstvo v Himalájach ponúka turistom, od ktorých pýta peniaze trochu neštandardným štýlom.

zdroj: Unsplash/ Prateek Katyal. Cestou po Bhutáne

Návšteva Bhutánu a ako sa sem vôbec dostať

Toto himalájske kráľovstvo takzvaného „hrmiaceho draka“, menšie než Slovensko, bolo ešte pred niekoľkými desaťročiami cudzincom doslova zavreté a vstup doň bol zakázaný. Cestovný ruch sa tu v podstate rozbieha až v posledných rokoch a aj v tomto smere je Bhután naozaj špecifický.

Ak plánuješ nejakú low-cost cestu s letenkami v hodnote maximálne pár priemerných obedov v Bratislave, Bhután asi nebude pre teba. Už samotná cesta do Himalájí ťa nepochybne vyjde zopár stoviek eur.

Krajina má len jedno medzinárodné letisko v meste Paro, kde priame lety z Európy zoženieš asi len veľmi ťažko (aktuálne nie sú), takže sa najskôr budeš musieť dostať trebárs do susednej Indie či nepálskeho Káthmandu. Odtiaľ už lety do Paro zoženieš.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Dobrodruh.sk, Tomáš Kubuš zo Street Food Hunters, Interez.sk, Bubo, Yes Theory

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie