Pokles cien nehnuteľností? V tejto lokalite sa ho netreba báť

Untitled design (100)
FEDORSGROUP

Investícia do bývania je historicky jedným z najvýnosnejších a najspoľahlivejších spôsobov, ako uchovať hodnotu peňazí. Či už vám ide o vlastné bývanie, kvalitnejší život v lepšej lokalite alebo spôsob, ako zhodnotiť financie, výberom správnej nehnuteľnosti nemôžete šliapnuť vedľa. Stačí využiť správnu príležitosť a spoľahnúť sa na kvalitu, ktorá odolá aj chvíľkovým výkyvom trhu.

Pokles cien nehnuteľností nie je celoplošný

Národná banka Slovenska v štvrtom kvartáli roku 2022 prvýkrát od roku 2019 zaznamenala pokles cien nehnuteľností na bývanie. Vysoké úroky hypotekárnych úverov a ich ťažšia dostupnosť znamená, že pokles pravdepodobne pretrvá počas celého roka 2023. Napriek tomu sú na Slovensku lokality, ktorých sa tento jav nedotýka a nehnuteľnosti svoju hodnotu stabilne držia.

V Bratislavskom kraji sa priemerná cena pohybuje na úrovni 3 342 eur na štvorcový meter. Odborníci sa zhodujú, že pokles cien budú poháňať najmä staršie byty v okrajových častiach, do ktorých pri ťažšie dostupných a drahších hypotekárnych úveroch nebudú chcieť kupujúci investovať. O nehnuteľnosti, ktoré ponúkajú niečo výnimočné, však záujem pretrvá.

Ten najdôležitejší atribút, ktorý má najväčší podiel na celkovej cene bytu či domu, je nepochybne lokalita. Možno poznáte známe motto realitných maklérov „Location, location, location.“ Prémiové umiestnenie nehnuteľnosti v rámci vyhľadávanej oblasti dokáže jej cenu zvýšiť o desiatky percent a stabilizovať ju aj v čase ekonomického poklesu či recesie.

Foto link.2
zdroj: FEDORSGROUP

Historicky v časoch najväčších kríz majetní ľudia investovali svoje peniaze a skupovali nehnuteľnosti najmä v centrách európskych hlavných miest a metropol. Aj v ekonomicky najnáročnejších obdobiach im tieto investície ochránili hodnotu peňazí a z dlhodobého hľadiska byty, domy či budovy v centrách významných miest vždy narástli na hodnote.

„Aj v Bratislave sú tradične najvyhľadávanejšie a tým pádom aj najhodnotnejšie nehnuteľnosti v Starom Meste,“ vysvetľuje Patrik Korytko, predajca a spolumajiteľ realitnej kancelárie Fedors Group, ktorá svoje aktivity sústreďuje najmä v Bratislave.

„Bratislava v posledných rokoch ako mesto v mnohých aspektoch výrazne napreduje a každým rokom stúpa na atraktivite. Bytov aj domov je tu nedostatok a priestoru pre výstavbu ďalších je taktiež málo, no záujem o život a investície v tejto lokalite sa drží stabilne na vysokej úrovni. Preto si tu nehnuteľnosti dlhodobo držia hodnotu.“

patrik-korytko foto
zdroj: FEDORSGROUP

Výnimočné atribúty tlačia ceny nahor

Nedostatok nových bytov v Bratislave a ich pomalá výstavba spôsobená zdražovaním materiálov aj zdĺhavým povoľovaním spôsobuje, že byty v novostavbách sú nedostatkovou a vyhľadávanou komoditou. Či už kupujúcim ide o lepšie bývanie v moderných priestoroch spĺňajúcich energetické štandardy, alebo investíciu do kvalitnej nehnuteľnosti, novostavba je vždy vhodná voľba, ktorej cena výrazne neklesne ani pri dvojcifernej inflácii.

„Vyhľadávané sú taktiež byty v historických budovách a staromestských vilách, ktoré ponúkajú skutočne luxusné, nadštandardné bývanie,“ vysvetľuje Patrik Korytko. „Vysoké stropy, výhľad na historické centrum mesta či prestížna adresa – toto všetko sú faktory, za ktoré sú ochotní si kupujúci priplatiť a vďaka ktorým cena nehnuteľnosti neklesá.“

Z hľadiska praktickosti sú z dlhodobého hľadiska najobľúbenejšími dvojizbové a trojizbové byty vhodné pre mladé páry či rodiny s deťmi. Práve páry s dvoma príjmami si aj v súčasnej situácii stále dokážu pomerne jednoducho vybaviť hypotekárny úver, a vlastný byt poskytne rodinné zázemie oveľa lepšie ako bývanie v prenájme. Nehnuteľnosti sú tradične obľúbenou investičnou komoditou Slovákov, preto v tomto segmente dopyt v dobrej lokalite takisto klesá menej ako v iných lokalitách.

Foto link.3
zdroj: FEDORSGROUP

Príklady nehnuteľností, ktoré neklesajú na hodnote

1. Moderný dvojizbový byt s vysokým stropom v prémiovom štandarde v novostavbe v centre mesta

Byty v novostavbách v blízkosti centra Bratislavy sú jedným z najžiadanejších druhov nehnuteľností. Bývanie v nových, moderných a energetických úsporných bytoch láka veľa kupujúcich a slabá ponuka spôsobuje, že ich ceny napriek plošnému poklesu stále stúpajú.

Patrik Korytko: „Kúpa bytu v novostavbe v  Bratislavskom novovznikajúcom modernom centre je jednoznačne dobrým rozhodnutím, či už na bývanie, alebo ako investícia.“

https://www.fedorsgroup.sk/ponuky/moderny-2-izbovy-byt-s-vysokym-stropom-v-premiovom-standarde-v-novostavbe-v-centre-mesta

2. Elegantný staromestský trojizbový byt s krásnou terasou v korunách stromov

 Historické budovy v Starom Meste oplývajú atmosférou a romantikou, akú na Slovensku inde nezískate. Vysoké stropy, veľké presvetlené okná či dekoratívne prvky robia z týchto bytov skutočne jedinečné a žiadané nehnuteľnosti.

Patrik Korytko: „Historických budov v centre Bratislavy nie je veľa a nové pochopiteľne nepribudnú. Väčšina bytov v nich je preto naozaj vzácnou investičnou príležitosťou.“

https://www.fedorsgroup.sk/ponuky/elegantny-staromestsky-3-izbovy-byt-s-krasnou-terasou-v-korunach-stromov

3. Zrekonštruovaný, ešte neobývaný trojizbový byt s walk-in šatníkom, Staré Mesto

Byty ihneď vhodné na nasťahovanie oslovia najmä ľudí, ktorí urgentne hľadajú bývanie a pri kúpe hľadia najmä na praktickosť. Kvalitná, citlivá rekonštrukcia v súlade s dizajnovým prevedením je na bratislavskom trhu s realitami skôr raritou, ktorá sa prejaví na kvalite bývania.

Patrik Korytko: „Takéto byty sú vhodné nielen ako dlhodobá investícia, ale aj ako investičný byt určený na prenájom, o ktoré je pri momentálnej nedostupnosti hypoték čoraz väčší záujem.“

https://www.fedorsgroup.sk/ponuky/dizajnovy-3-izbovy-staromestsky-byt-s-priestrannymi-spalnami-a-vysokym-stropom

Foto link.1
zdroj: FEDORSGROUP

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá