Pol Pot zabil cez 2 milióny ľudí. Jeden z najobávanejších vládcov sveta zakázal inteligenciu

  • Najdesivejšie časti moderných dejín sa spájajú s mužom menom Pol Pot
  • Radikál, ktorý vyzabíjal štvrtinu svojej krajiny
  • Toto je jeho príbeh
Na snímke život v Kambodži
Ilustračný obrázok – práca na poli TASR/AP/Heng Sinith
  • Najdesivejšie časti moderných dejín sa spájajú s mužom menom Pol Pot
  • Radikál, ktorý vyzabíjal štvrtinu svojej krajiny
  • Toto je jeho príbeh

Umrel pred 26 rokmi. Niektorým sa môže zdať, že jeho odkaz už z tohto sveta vyprchal, no opak je presnou pravdou. Ak Pol Pot na náš svet niečo priniesol, tak jedine časť z tých najtemnejších spomienok a histórie.

„Stratil som ich všetkých,“ hovorí s hrôzou v hlase Sing M Seng, Kambodžan, ktorý pred viac ako 40 rokmi bojoval proti Červeným Kmérom, no neuspel. Vyhnali ho na západ, kde videl hrôzy ako zo staroveku. Zverstvá prirovnávané k otroctvu v tých najohavnejších podmienkach, ktoré nikdy nemohli skutočne formovať náš moderný svet. Jeho domovina sa nielen akoby vrátila do roku nula. Muž, ktorý za tým všetkým stál, to sám povedal.

Písal sa rok 1975 a Seng si pamätá len prázdno a mŕtvolné ticho. Stojí vo vyše miliónovom hlavnom meste Phnom Pénh, no jeho ulice sú prázdne. Nikde ani náznak živej duše. Čo sa teda udialo?

Moci sa práve chopil Saloth Sar. Komunistický vodca maoistickej a nacionalistickej organizácie Červení Kméri sa postavil na čelo vlády v Kambodži. V tom čase sa tak už ani nevolal. Novým premiérom tohto juhovýchodného ázijského štátu bol „Pol Pot“. V preklade: pôvodný Kambodžan.

Meno si sám vybral a sám si ho aj zmenil. Chopil sa príležitosti a započal svoje politické ťaženie, pre ktoré v súčasnosti patrí medzi najbrutálnejšie a najzápornejšie postavy moderných dejín. Jeho rukami umreli milióny a Seng si to pamätá. On sám stratil celú 24-člennú rodinu. Prežil iba on.

Pol Pot však nikdy nečelil skutočným následkom. Zomrel v starobe za záhadných okolností. (Podľa niektorých v pokoji, v spánku.)

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: The Guardian, Encyclopedia.com, The Conversation

Najnovšie videá

Trendové videá