Poliačik otvorene o puberte v 90. rokoch a drogách: Mal som šťastie, že ma zamlada nezastavil policajt (ROZHOVOR)

  • Exposlanec otvorene porozprával o svojich skúsenostiach s drogami či svojej puberte v 90. rokoch
  • „To, čo zo mňa vyrástlo, je iba vďaka tomu, že som mal šťastie, že ma v istej chvíli nezastavil policajt," spomínal Poliačik
  • Martin Poliačik priznal, že by si vedel svoju budúcnosť predstaviť v jednej z medzinárodných pozícií
  • Poliačik nám vysvetlil, prečo v minulosti kritizoval očkovanie
poldik
Startitup
  • Exposlanec otvorene porozprával o svojich skúsenostiach s drogami či svojej puberte v 90. rokoch
  • „To, čo zo mňa vyrástlo, je iba vďaka tomu, že som mal šťastie, že ma v istej chvíli nezastavil policajt," spomínal Poliačik
  • Martin Poliačik priznal, že by si vedel svoju budúcnosť predstaviť v jednej z medzinárodných pozícií
  • Poliačik nám vysvetlil, prečo v minulosti kritizoval očkovanie

Martin Poliačik síce naďalej pôsobí v Progresívnom Slovensku, no z aktívnej politiky sa po parlamentných voľbách v roku 2020 stiahol. Po volebnom fiasku, keď sa koalícii strán PS/Spolu tesne nepodarilo dostať do národnej rady sa začal spolu s manželkou venovať biznisu v oblasti spánku a predávajú napríklad záťažové prikrývky.

Exposlanec národnej rady nám v rozhovore otvorene vyrozprával, ako vníma drogovú politiku na Slovensku a prečo ju podľa neho treba výrazne prekopať. „Vojna proti drogám je skrátka vojna proti ľuďom, ktorí to majú ťažké a často sa užívaním omamných a psychotropných látok snažia vyriešiť nejaký svoj vlastný problém,“ opísal Poliačik.

Zároveň tak zaspomínal na vlastné skúsenosti s omamnými látkami, ale aj na to, ako v 90. rokoch vyrastal v Považskej Bystrici. „Keď som mal tých 15 alebo 16 rokov, tak v ktoromkoľvek momente, ak by ma vtedy na ulici zastavil policajt a niečo u mňa našiel, tak sa môj život mohol vyvíjať zásadne iným spôsobom,“ zaspomínal politik.

Ten sa napríklad v rozhovore ešte rozhovoril aj o svojej minulosti „umierneného“ antivaxera, ale aj o tom, na akej medzinárodnej pozícii by rád v budúcnosti pôsobil.

  • Startitup sa s Martinom Poliačikom rozprával o kontroverznej téme drog na Slovensku
  • Prezradil, ako bude reagovať, ak by sa dozvedel, že jeho synovia vyskúšali drogy
  • „Ak aj budú s niečím experimentovať, tak nech to robia tak, aby si pritom čo najmenej ublížili,“ povedal k téme
  • Exposlanec národnej rady nám taktiež opísal obdobie, keď sa na vakcináciu pozeral kriticky

V minulosti ste priznali, že ste vyskúšali niektoré drogy, ako aj pervitín či heroín. Ako vnímate súčasnú iniciatívu poslancov, ktorí sa usilujú o zmiernenie trestov v súvislosti s držbou drog?

Nedávno som napísal predslov ku knihe Vojna proti drogám. Je to podľa mňa veľmi dobrý vstup do témy, ako systematická vojna proti drogám zlyhala a je potrebné ju nahradiť.

Toto je niečo, čo aj na základe mojich skúseností z mladíckych čias a aj všetkého, čo som si naštudoval a prečítal, dlhé roky presadzujem, že by sme mali prestať viesť vojnu proti chemickým substanciám, pretože sme ju v podstate celkom zjavne prehrali.

Vojna proti drogám je skrátka vojna proti ľuďom, ktorí to majú ťažké a často sa užívaním omamných a psychotropných látok snažia vyriešiť nejaký svoj vlastný problém. Alebo sa užívanie týchto látok u nich zmenilo na chorobu a mali by sme sa viacej zaujímať týmito samotnými ľuďmi. A ten návrh, čo je na úrovni slovenského parlamentu, tak sú to malé a trápne kozmetické zmeny.

Nie sú to aspoň prvé krôčiky k zmene?

Áno, ale prvý krôčik z koľkých? Keď ich máme spraviť tisíc a spravili sme len jeden? Môžeme sa pochváliť, že sme sa vôbec pohli? Najviac zmysluplný návrh, ktorý tam bol, tak bol od poslanca, ktorý je už dnes súčasťou Progresívneho Slovenska Tomáša Valáška.

V ňom aspoň na úrovni konope bol navrhnutý nejaký rozumný režim, ktorý sa týkal aj držby a aj užívania či pestovania pre vlastnú potrebu. 

Dnes ale musíme zmeniť celú drogovú politiku štátu. Musíme spraviť komplexný audit zariadení ako je napríklad Čistý deň, aby sa niečo, čo sa tam stalo, už nikdy a nikde nezopakovalo.

To znamená, že tam musia pracovať kvalifikovanejší ľudia a musí sa dbať na ľudskú dôstojnosť deciek, ktoré tam inštitúcie alebo rodičia posielajú. Musíme prestať ľudí trestať a začať investovať do prevencie, preventívnych programov či terénnej práce.

Štáty ako Portugalsko nám ukazujú, že takýto prístup je lacnejší, efektívnejší a na konci znižuje ujmu na všetkých úrovniach. Nielen na úrovni užívateľov, ale aj ich rodičov, komunity či celej spoločnosti.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá