Policajní ťažkoodenci dostali protest pod kontrolu, cez centrum sa dá prejsť. Demonštranti chcú zajtra pokračovať

  • V Bratislave sa aj dnes stretol dav nespokojných občanov
  • Nepáčia sa im protipandemické opatrenia a rozhodnutia prezidentky
  • Odmietajú uvoľniť autobus, ktorý blokuje dopravu
protest, bratislava, korona
TASR/Miroslav Koširér
  • V Bratislave sa aj dnes stretol dav nespokojných občanov
  • Nepáčia sa im protipandemické opatrenia a rozhodnutia prezidentky
  • Odmietajú uvoľniť autobus, ktorý blokuje dopravu

Pred Prezidentským palácom sa dnes protestuje. Už od siedmej rána sa tu zhromažďujú nespokojní Slováci, ktorí nesúhlasia s protipandemickými opatreniami a novelou zákona, ktorú podpísala prezidentka. Tento zákon niektorí Slováci označujú za apartheidový a myslia si, že jeho úlohou je rozdeliť občanov SR na očkovaných a neočkovaných.

„Už dlhšiu dobu po odchode pápeža Františka je naplánovaný ďalší tvrdý lockdown, v ktorom budú mať voľný pohyb očkovaní občania,“ píše sa na pozvánke na protest. Organizátori zároveň dodávajú, že aj očkovaní sú šíriteľmi vírusu, ktorý doposiaľ žiaden vedec neizoloval.

Super komentár. (Obézny chrapúň)Prečo ľuďom hrabe na instagrame. https://www.instagram.com/precoludomhrabe/?hl=sk

Posted by Prečo ľuďom hrabe? on Wednesday, July 28, 2021

Protipandemické opatrenia organizátori označujú za vydieranie. Stotožnení nie sú najmä so spoplatnenými testami. Zároveň očkovanie považujú za experiment, ktorý druhou dávkou neskončí. „Neočkovaní, ktorí sa odmietajú zúčastniť tejto štúdie, za ktorú výrobca nenesie žiadnu zodpovednosť, majú byť obeťami tohto apartheidu,“ dodávajú na záver. 

Protestujúci uviedli, že vyhlásili generálny štrajk, bojujú proti obmedzovaniu práv a proti genocíde národa. Kritizujú prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, členov vlády i parlamentu. Negatívne sa vyjadrujú na adresu médií a novinárov. Demonštrujú proti opatreniam, odmietajú očkovanie proti ochoreniu COVID-19 i testovanie na ochorenie. Pandémiu označili za podvod.

⚠️PRERUŠENÁ PREMÁVKA NA HODŽOVOM NÁMESTÍ ⚠️Pre protestné zhromaždenie na Hodžovom námestí je v danom úseku…

Posted by Dopravný podnik Bratislava on Thursday, July 29, 2021

„Rúška dole, hlavy hore,“ ozývalo sa opakovane z námestia v centre Bratislavy. Niektorí demonštranti držia v rukách štátne vlajky či transparenty s nápismi „vakcína je vražda“ či „apartheid“. Odmietajú novelu, podľa ktorej by sa malo pri tvorbe opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz.

Dav, ktorý od rána protestuje, sa pohol z Hodžovho námestia v Bratislave a zablokoval cestu. Na mieste začali vznikať kolóny, keďže pri Hodžovom námestí sa nachádza dôležitá spojnica ciest.

Niečo malé z protestu (Andrej a Martin)

Posted by Zomri on Thursday, July 29, 2021

Protestujúci rozšírili blokáciu ciest v okolí Hodžovho námestie v Bratislave o ďalšie ulice. Blokujú už aj Staromestskú ulicu, Suché mýto, Štefánikovu ulicu i cestu na križovatke Banskobystrická-Hodžovo námestie-Námestie 1. mája. V centre hlavného mesta vznikajú rozsiahle kolóny. V úseku je prerušená premávka MHD liniek 83, 84, 93, 147, 203, 207 a 212. V okolí jazdia protestujúci na motorkách.

Krátko po 11.00 h sa demonštrujúci presunuli na vozovku a zablokovali ju v oboch smeroch, ako aj podchod v smere na Staromestskú ulicu. Odvtedy je okolie Hodžovho námestia neprejazdné. Polícia deklaruje, že pre štvrtkové neoznámené verejné zhromaždenie prijala adekvátne opatrenia, situáciu monitoruje a priebežne vyhodnocuje. Na mieste aktuálne vidieť aj ťažkoodencov.

Autobus v „zajatí“

Dav demonštrantov odmieta uvoľniť dopravu, aj v poobedňajších hodinách je preto doprava v centre zablokovaná. Jeden z úsekov blokuje autobus MHD.

❌ DO DEMONŠTRÁCIE SME SA NEZAPOJILI ❌Vodič linky 80 po presmerovaní na obchádzkovú trasu uviazol v podjazde na…

Posted by Dopravný podnik Bratislava on Thursday, July 29, 2021

Vodič po presmerovaní na obchádzkovú trasu uviazol v podjazde na Hodžovom námestí, Dopravný podnik Bratislava odmieta spoluúčasť na proteste a od udalostí sa dištancuje. „Vodič linky 80 po presmerovaní na obchádzkovú trasu uviazol v podjazde na Hodžovom námestí,“ píše Dopravný podnik Bratislava v statuse.

„Demonštrujúci dav do tejto chvíle odmieta uvedené vozidlo uvoľniť tak, aby mohlo pokračovať v jazde. Zdôrazňujeme, že sme sa do demonštrácie nezapojili a od tohto protestu sa dištancujeme,“ napísali.

Začali ich vytláčať

Krátko po ôsmej hodine večer začala polícia vytláčať dav z ciest v Bratislave. Chcú, aby sa presunuli pred Prezidentský palác, inak proti nim zakročia. Podľa Denníka N protestujúci na políciu kričali, že sú „gestapo“. Podarilo sa tiež uvoľniť autobus, ktorý už od poobedňajších hodín blokoval prejazd cez centrum mesta.

Protestujúcich z ciest začali podľa TASR vytláčať ťažkoodenci, podľa zverejnených videí došlo aj k menším stretom. S pomocou ťažkoodencov sa takisto podarilo uvoľniť zablokovaný autobus MHD v podjazde na Hodžovom námestí. „Premávka je už obnovená v plnom rozsahu,“ informoval TASR hovorca DPB Martin Chlebovec. Protesty sa tak dnes zrejme skončili, nie je vylúčené, že budú pokračovať aj zajtra.

zdroj: Mestská polícia BA
zdroj: Mestská polícia BA

zdroj: Mestská polícia BA
zdroj: Mestská polícia BA
zdroj: Mestská polícia BA
zdroj: Mestská polícia BA

 

Zdroje: TASR, Denník N

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK