Policajný prezident Štefan Hamran nešetril Fica ani Sakovú. Smer má už 17 odsúdených nominantov

  • Na Robertovi Ficovi a Denise Sakovej nezostala nitka suchá
  • Policajný prezident Štefan Hamran ukázal mená sedemnástich odsúdených nominantov SMER-u
Hamran
TASR/Dano Veselský
  • Na Robertovi Ficovi a Denise Sakovej nezostala nitka suchá
  • Policajný prezident Štefan Hamran ukázal mená sedemnástich odsúdených nominantov SMER-u

Denisa Saková si vymýšľa a dôvera v políciu podľa neho stúpa aj napriek tomu, že Robert Fico systematicky dehonestuje prácu polície. Najnovšie prieskumy agentúry AKO ukázali, že polícii dôveruje 62 percent ľudí.

Policajný prezident Štefan Hamran poukázal na to, že od roku 2013 sa pohybovala dôvera v políciu okolo 40 percent. Na štvrtkovej tlačovej konferencii potom odprezentoval úspechy polície a na obrazovke ukázal celý menoslov sedemnástich odsúdených funkcionárov aj nominantov strany SMER.

Sakovej „novinky“

Tlačovú konferenciu otvoril Štefan Hamran reakciou na kritiku exministerky vnútra Denisy Sakovej, ktorá na sociálnej sieti hodnotila nedostatok policajtov a zvyšujúcu sa nedôveru občanov v políciu a poukazovala, že v PZ chýba 2 000 policajtov, uviedol, že to nie je novinka.

„Za posledných 12 rokov máme štatistiky, kde sme zistili, že len dva kalendárne roky mali prílev policajtov vyšší ako odlev,“ vyjadril sa Hamran. Počas spomínaného obdobia boli podľa jeho slov osem rokov ministrami vnútra nominanti Smeru-SD.

Robert Fico
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Robert Fico zas podľa policajného prezidenta systematicky dehonestuje prácu policajtov, spochybňuje prebiehajúce vyšetrovania a odbornú autoritu vyšetrovateľov či prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry.

„Ak v tejto krajine niekto, kto bol trojnásobný bývalý premiér, začne spochybňovať súdne rozhodnutia, tak si myslím, že zásadným spôsobom spochybňuje základné princípy fungovania právneho štátu,“ dodal Hamran.

Zastal sa vyšetrovateľov a povedal, že politický vplyv v polícii prestal.

Policajný prezident je presvedčený, že nielen policajný manažment by mal mať záujem na tom, aby stúpala dôvera v políciu. Aj od politikov očakáva, že nebudú vyvolávať kroky smerujúce k tomu, aby bola dôvera v políciu znižovaná. 

„Hanbil by som sa kritizovať nový policajný manažment, ak by som mal na čele policajného zboru nominantov, ktorých mali oni,“ nedal si servítku pred ústa Štefan Hamran.

Odsúdení nominanti SMER-u
zdroj: Startitup

No a potom to prišlo. Policajný šéf na tlačovej konferencii spustil výpočet právoplatne odsúdených nominantov strany Roberta Fica. Tabuľka začínala menom odsúdeného špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý si odpykáva osem a pol ročný trest za prijatie úplatku 50-tisíc eur.

Medzi známymi menami potom nechýbalo ani meno bývalej šéfka finančnej správa Lenky Wittenbergerovej, bývalého prvého námestníka SIS Borisa Beňa aj konkurzného právnika Zoroslava Kollára a ďalších.

„Ak začneme spochybňovať toto, môžeme roztrhať ústavu. Neviem si predstaviť, že by v Európe existoval ešte iný bývalý či súčasný premiér, ktorý by si dovolil spochybňovať súdne konania len preto, že sú medzi obvinenými jeho nominanti,“ povedal na adresu Roberta Fica policajný prezident s tým, že práca elitných policajtov ani zďaleka nekončí.

Na Špecializovaný trestný súd už bola podľa jeho slov podaná aj obžaloba na 25 osôb na čele s podnikateľom Norbertom Bödörom a jeho príbuzným, bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom.

Prezradil aj to, že vyšetrovateľ NAKA a bývalý šéf tímu Dúha Tomáš Emmel, obvinený z korupcie, ktorý tiež udržiaval blízke vzťahy s kriminálne závadovou osobou Petrom Petrovom, je aktuálne postavený mimo službu.

Celú tlačovú konferenciu si môžeš pozrieť tu:

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá